Socci
25.06.14,10:14
Dobrý deň poraďáci,

rada by som sa poradila čo robiť v mojej situácii - budete niekto vedieť? hlavne čo sa týka plánovaných zmien od 1.7.2014 v dobrovoľnom SP. Som v sociálnej poisťovni povinne poistená SZČO, zároveň si už štyri roky platím aj dobrovoľné poistenie, zároveň mám aj svoju sro, takže pre prípad, že by to bolo výhodné, môžem sa aj zamestnať a platiť si sociálne odvody ako zamestnanec (z rôzne nastavenej výšky mzdy). Momentálne som tehotná, v okt mám plánovaný pôrod a od začiatku tehotenstva som na rizikovom, teda som na PN a poberám nemocenské aj z povinného aj z dobrovoľného poistenia.

Ako sa zariadiť, aby som mohla získať maximálnu materskú, keď o ňu požiadam? PN mi kvôli rizikovému bude zrejme trvať až do konca tehotenstva. Keďže mám odklad daňového priznania do júna 2014, v čase žiadania o materskú budem ešte stále povinne poistená SZČO. Pre ďalšie obdobie neviem či budem povinne, alebo mi toto poistenie skončí.

Este by som sa rada opytala, s malym dietatom je riziko, ze bude chore. ako byt kryta, aby som dostavala buduci rok (2015) OCR/PN, ak tento rok som cely rok na PN a materskej, cize odvody asi cely rok odvadzat nebudem? poznate nejaku optimalnu cestu ako sa zabezpecit pre pripadnu OCR/PN v buducom roku, tak aby bola co najvyssia? Je mozne ze by som sa zamestnala vo vlastnej sro s nejakym platom - pohomhlo by to? Dakujem, ak niekto budete vediet co i len hocico poradit.
Katy a R
25.06.14,08:17
podľa mňa to máš OK . aj materská bude z obidvoch.
dobrovoľné poistenie ti teraz zanikne - ale bude ti platiť ochranná lehota .
A rok 2015 by som ešte neriešila ;) . ktovie, čo ešte bude?
máš možnosť toho zamestnania - tak si to budeš vedieť "poriešiť"