luja5
25.06.14,19:58
Poprosila ma kamarátka o môj názor na dedičské podiely. Bola by som rada, ak by sa niekomu chcelo počítať a pomohol by mi moje výpočty skontrolovať, lebo chcem mať istotu. Ak by sme sa vo výsledkoch nestretli, zajímal by ma aj postup pri výpočte, lebo nevylučujem, že ten môj nemusel byť správny.

Základné informácie:

- rozvedený poručiteľ závetom odkázal svoj majetok rovným dielom dvom dospelým potomkom, jednému maloletému potomkovi a býv. manželke a priateľke ako matkám svojich potomkov,

- jedna z matiek dedičstvo právoplatne odmietla,

- maloletému potomkovi toľko, koľko robí jeho min. zákonný dedičský podiel (relatívna neplatnosť závetu).

Mne vyšli tieto podiely: maloletý potomok 1/3, dospelí potomkovia každý 11/45 a matka, ktorá dedičstvo neodmietla, 8/45.

Ďakujem ochotným poraďákom.
ivka70
26.06.14,05:03
Ak jedna matka odmietla dedicstvo, dedia jej potomkovia, matka, ktora odmietla dedicstvo, je matkou ktoreho dietata/deti?

Mozno by stalo za to, aby si napisala aky bol tvoj postup :)
luja5
26.06.14,07:26
1. Neviem, ktorá z matiek dedičstvo odmietla. Nepovažovala som to za podstatné, preto som sa nepýtala.
2. Ja som pri výpočte postupovala takto:
- päť dedičov rovným dielom, t.j. každý 1/5
- jedna matka odmietla, jej 1/5 sa rozdelí rovným dielom medzi troch zákonných dedičov=potomkov, čo je pre každého zvýšenie podielu o 1/15 (1/5:3) na 4/15 (1/5+1/15),
- maloletý dedič musí dostať aspoň 1/3, do 1/3 mu chýba 1/15 (1/3-4/15)
- chýbajúca 1/15 pre maloletého sa rovnomerne zoberie dvom dospelým potomkom a matke, ktorá dedičstvo neodmietla, t.j. každému z nich sa podiel zníži o 1/45 (1/15:3)
- podiel pre maloletého dediča = 1/5+1/15+1/15=1/3
- podiel pre každého dospelého potomka = 1/5+1/15-1/45= 11/45
- podiel pre matku = 1/5-1/45 = 8/45
Dáša_
26.06.14,08:59
a nie tak, že maloletý musí dostať 1/3, Zvyšné 2/3 sa rozdelia medzi ostatných - zhodou okolnosti na každého vyjde čiastka 1/6, čo je zároveň aj zákonná čiastka pre dospelé dieťa - dediča. A 1/6 matky, čo dedičstvo odmietla sa delí medzi jej potomkov.
dariusko
26.06.14,09:23
Nečítam tvoje :
Tam kde závet odporuje zákonu, je relatívne neplatný
Rozvedená sa neráta
Má 3 deti

maloletý 1/3

dospelí po 1/2 zo svojho = 1/6


na rozdelenie zostáva 1/6

každému rovnako !!!!!!! (ak v závete neboli podiely)
luja5
26.06.14,09:29
Ďakujem za reakciu.
Možno aj tak. Svojím postupom nie som si istá, preto som otázku zadala. Možno ešte niekto napíše svoj názor a podporí niektorý z výpočtov, alebo si bude istý, ako to má byť.
Pri výpočte som vychádzala aj z toho, že si myslím, že závetný podiel matky, ktorá dedičstvo odmietla, sa dedí ako pri dedení zo zákona, t.j. dedia ho rovnakým dielom zákonní dediči a tými sú traja potomkovia.
luja5
26.06.14,12:19
Išla som na to uvedeným postupom, len s tým rozdielom, že odmietnutý podiel (1/6) som rozdelila medzi všetkých zákonných dedičov=všetkých troch potomkov. A vyšli mi podiely 7/18 maloletý potomok, 4/18 každý dospelý potomok a 3/18 matka, ktorá dedičstvo neodmietla. Asi by to tak mohlo byť, lebo aj každému dospelému potomkovi by vyšlo nielen viac ako polovica jeho zákonného podielu, ale aj viac, ako by bol jeho pôvodný závetný podiel 1/5.
luja5
26.06.14,12:30
Dariusko, ďakujem za reakciu.
Skúsila som, ako napísala Dáša, lebo základ postupu, ako si napísal Ty a ako Dáša, som pochopila rovnako.
luja5
26.06.14,12:44
Janama3, mňa sa to netýka, tak by ma naozaj nemuselo trápiť, ako to notár niekomu cudziemu rozráta ;). Sľúbila som však kamarátke, že sa na to pozriem a keď už som sľúbila, tak sa tomu chvíľu venujem. Lebo ma to zaujíma aj ako prípad, s akým som sa ešte nestretla a to mám skúsenosti so všelijakými dedičskými konaniami :).
Mária27
26.06.14,15:03
Závet je právnym úkonom. Môže byt platným právnym úkonom, neplatným alebo čiastočne neplatným. Podľa § 41 občianskeho zákonníka môže byť len časť úkonu neplatnou vtedy, ak sa dá oddeliť.
Neplatnosti zákona je potrebné sa dovolať, inak sa považuje za platný. Podľa §40a obč.z. sa neplatnosti môže dovolať ten, kto je právnym úkonom dotknutý.
Plnoletí potomkovia sa neplatnosti nemôžu dovolávať, lebo im priznáva 1/2 ich zákonného podielu. Dovolať by sa mohol za maloletého jeho zákonný zástupca (asi jeho matka).

Rozdelenie odmietnutého podielu nastupuje až po vyriešení otázky platnosti závetu. Odmietnutý podiel sa delí len medzi zákonných dedičov (každému tretinu z neho)..
luja5
27.06.14,11:22
Mária, ďakujem Ti za reakciu. Došlo k dovolaniu sa relatívnej neplatnosti závetu za maloletého. Aký je v takom prípade postup pri určení podielov?
- Má maloletý dostať svoj zák.podiel (1/3 pri troch zák.dedičoch), alebo viac ako zák.podiel (z dôvodu zvýšenia o časť z odmietnutého závet.podielu jednej zo závet.dedičiek)?
- Platí pre dospelých potomkov, že aj pri určení (prepočte) ich podielov sa abstrahuje od ich závet.podielov z dôvodu relat.neplatnosti závetu pri maloletom? Ak áno, čo má byť základom pre určenie ich podielov?
- Je možné zohľadniť závetnú vôľu poručiteľa rozdeliť majetok čo najrovnomernejšie medzi štyroch dedičov, pokiaľ bude zákon dodržaný v tom, že odmietnutý závet.dedičský podiel sa rozdelí medzi troch zák.dedičov a maloletý dostane zák.podiel 1/3?
Vopred ďakujem, ak si nájdeš čas aj na tieto moje otázky, lebo nemám istotu, ako sa k tomu systémovo správne postaviť.