katka1905
25.06.14,21:28
Dobrý večer,

prosím Vás o radu.

Moja mama je zamestnaná. Po operácií chrbtice je už rok na PN. Rozhodnutím sociálnej poisťovne jej bol priznaní invalidný dôchodok a jej pracovná schopnosť bola znížená o 55%.
PN ukončila k dnešnému dňu. Osobne vopred predložila zamestnávateľovi ukončenie PN a predložila rozhodnutie sociálnej poisťovne.
Jej zamestnávateľ sa rozhodol ukončiť s ňou pracovný pomer podľa § 63, ods. 1, písm. c). Vzťahuje sa na jej prípad § 66?

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).


Ďakujem
veronikasad
25.06.14,19:29
Podľa akého § dostal výpoveď ?
veronikasad
25.06.14,19:40
Aké rozhodnutie SP predložila zamestnávatelovi ?
Žiadala o preradenie na prácu zodpovedajúcu zdravotnému stavu ?
Priznanie ID nie je dôvodom na výpoveď-
katka1905
25.06.14,19:41
ešte ju nemá v rukách ale pri osobnom stretnutí hovorili o 63 ods. 1 písmeno c)
zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
veronikasad
25.06.14,19:42
Požiadala o preradenie ?
katka1905
25.06.14,19:47
k dnešnému dňu skončila pn. išla tam osobne a oznámili jej že dostane výpoveď. predložila im papiere zo SP. Nežiadala o preradenie. Povedala som jej že zajtra musí ísť do práce aby nedostala absenciu. Nevieme čo bude robiť zamestnávateľ ďalej ale nechceme pochybiť.
katka1905
25.06.14,19:52
Predložila odborný posudok o invalidite ktorý dostala od Sociálnej poisťovne a nie rozhodnutie ako som chybne napísala
katka1905
25.06.14,20:05
Môžete mi prosím poradiť ako postupovať? Podľa posudku nemôže vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnávateľ nemá možnosť preradiť ju na inú prácu a preto jej chce dať výpoveď. Čo by mala urobiť?
avalik
25.06.14,20:06
invalidita nie je dovod na vypoved, ak nemoze vykonavat doterajsiu pracu, musi poziadat o preradenie na inu pracu a predlozit posudok o dlhodobej strate sposobilosti vykonavat doterajsiu pracu (§ 55 ods. 2) ... a z potom moze byt vypoved podla § 63 ods. 1 pism. c)

pozri aj http://www.porada.sk/t217651-posudok-o-invalidite-vztah-k-zakonniku-prace.html

doplnenie:
§ 66

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

§ 40
(8) Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

- Keďže tvoja mamina predložila rozhodnutie o ID zamestnávateľ potrebuje súhlas UPSVaR s vypovedou (vynimka vyssie) - inak jej musi dat povodne miesto. Ak jej da povodne miesto a mamina nemoze pracovat, tak mamina musi poziadat o preradenie a dolozit posudok ako som pisala vyssie.
katka1905
25.06.14,20:32
musí teda zamestnávateľa požiadať o preradenie na inú prácu?
Podľa správania zamestnávateľa myslím že sám takúto záležitosť ešte neriešil. Ide o krajčírsku firmu, všetky zamestnankyne majú v PZ uvedené "pracovníčka textilnej výroby" bez upresnenia. Keďže bola mama viac ako rok na PN tak na jej pracovné miesto dali inú pracovníčku a pre ňu teraz nemajú prácu. Okrem toho podľa posudku nemôže vykonávať doterajšiu prácu.
Zmierila sa s tým, že dostane výpoveď. Nechce robiť komlikácie ale chce aby jej zamestnávateľ vyplatil to čo jej patrí podľa zákona.
avalik
25.06.14,20:39
no ak zvladne pracovat, tak nemusi ... ale ak je ta praca pre nu nevhodna tak musi poziadat a dolozit posudok od obvodneho lekara, posudok o invalidite nestaci
katka1905
25.06.14,20:45
má aj nejakú inú povinnosť voči zamestnávateľovi?
Ak zamestnávateľ nemá pre ňu žiadne iné miesto (už sa rozhodol že nemá) môže jej dať výpoveď podľa § 63, ods. 1, pís. c) ?
Má povinnosť žiadať zamestnávateľ o súhlas ÚPSVaR - § 66?
avalik
25.06.14,21:08
doplnila som odpoved
katka1905
26.06.14,07:47
Takže zamestnávateľ už mesiac tvrdí že ju prepustí po ukončení pn. Dnes ráno mi to konateľ tvrdil do telefónu že ju prepustia ale keď konateľ oznámil rakúskym majiteľom čo sú povinní jej vyplatiť tak ju zrazu preradili na inú prácu.
Chúďa sa zmierila s faktom že končí a hľadala si prácu a zrazu nič nie je pravda a všetko je úplne inak. Toto môže byť len na Slovensku.
katka1905
26.06.14,08:03
ešte si dovolím otázku - v prípade výpovede podľa § 63, ods. 1, pís. c) má nárok na výpovednú dobu (v jej prípade 3 mesiace).
Patrí jej aj odstupné?