neviemzauctovat
26.06.14,07:48
Prosím ja mám v tom ešte stále chaos. sme obchodná spoločnosť, ktorá obchoduje len s právnickými osobami. avšak v ekonomickom systéme evidujeme aj osobné údaje(mená a priezviská) zamestnancov týchto PO (zásobovačov, obchodníkov, skladníkov....) musím vytvoriť IS pre týchto ľudí, ktorí sú zamestnancami našich klientov?
Ing. Ľubomír Janoška
26.06.14,13:34
DOBRÁ OTÁZKA.
Áno, ak spracúvate údaje o zamestnancoch Vašich zmluvných partnerov, je potrebné ich zaradiť do osobitného informačného systému.
Zákon 122/2013 o ochrane osobných údajov v znení zákona 84/2014 uvádza v ustanovení § 12 ods. 3 (citujem):
Prevádzkovateľ, ktorý je zamestnávateľom dotknutej osoby, je oprávnený sprístupniť, poskytovať alebo zverejniť jej osobné údaje v rozsahu titul, meno, priezvisko, pracovné, služobné alebo funkčné zaradenie, odborný útvar, miesto výkonu práce, telefónne číslo, faxové číslo alebo elektronická pošta na pracovisko...
Tu je okrem iného povedané, že kontaktné údaje zamestnanca na pracovisko sú považované za osobné údaje. Takže ten, ktorému zamestnávateľ poskytol kontaktné údaje svojich zamestnancov, spracúva osobné údaje. V praxi to vyzerá napríklad tak, že založíme faktúru, na ktorej je uvedené meno fakturantky. V tomto prípade ešte stále môžeme fakturantku vyčierniť alebo vybieliť a vyhneme sa spracúvaniu osobných údajov.

S čím ale nepohneme, sú napríklad dodacie listy - tovar v mene zamestnávateľa prevzal zamestnanec a na dodacom liste máme jeho meno, priezvisko, možno číslo OP a podpis. A nejde tu o údaje, ktoré poskytol zamestnávateľ o svojom zamestnancovi, ale o údaje, ktoré zamestnanec poskytol sám. A v tomto prípade nemôžeme osobné údaje vyčierniť, pretože by dodací list bol nepoužiteľný. Popísaný prípad s dodacím listom je o to komplikovanejší, že prevádzkovateľ má naviac povinnosť informovať dotknutú osobu (skladníka) o podmienkach spracovania podľa § 15 ods. 1 a vyžiadať si od nej súhlas na spracovanie osobných údajov.
neviemzauctovat
07.07.14,10:54
DAKUJEM !
Tristann
31.07.14,17:47
ale to je hadam v praxi nerealizovatelne... Hadam je na to zjednodusenie - ak mam cca 40 dodavatelov mozu mat stovky zamestnancov a ja potrebujem suhlas od kazdeho z nich????
Ing. Ľubomír Janoška
31.07.14,18:49
:Tristann
Potrebujete súhlas od tých, ktorých osobné údaje získavate - keď človek podpisuje prvý krát dodací list, podpíše aj súhlas so spracovaním osobných údajov, ktoré uviedol na DL. Mám viacerých klientov, ktorí to už bežne takto robia. Kľúčové je, aby boli vyškolení šoféri, ktorí rozvážajú tovar a zbierajú podpisy na dodacie listy.