romiix.org
26.06.14,09:24
Dobrý deň,

mama je aktuálne nezamestnaná po skrachovaní zamestnávateľa. Počas minulej éry pracovala v miestnom družstve. Počas zamestnania sa jej narodilo ZŤP dieťa o ktoré sa zostala doma starať na neplatenej materskej. Pri rozpade družstva sa na ňu ako zamestnankyňu zabudlo a zostala "visieť vo vzduchoprázdne". Prakticky nemala to zamestnanie nikdy ukončené.
Odpracované roky v družstve jej uznali na základe čestného prehlásenia vtedajších účtovníčok, ale bez dodaných dokladov o mzde jej vraj nevedia ten pracovný pomer započítať do odpracovaných rokov s platenými odvodmi.
V súčasnosti má uznaných iba 8 rokov odvodov + 3 roky počas ktorých si platí odvody dobrovoľne, keďže sa jej nedarí nájsť zamestnanie. Do potrebných 15 rokov jej teda zostáva približne 4 roky platenia odvodov, pričom ak by vedela mzdu z družstva dokladovať, nemusela by ich platiť.
Potrebné dokumenty hľadala v archíve družstva, v okresnom archíve aj v archíve v Bratislave. Archív družstva bol "šetrne" premiestnený do iných priestorov - nahádzané na nákladiak a vysypané. Všade získala dokumenty maximálne o tom, že pracovala, ale nie o výške mzdy.

Nechce sa mi veriť, že ak by priniesla falošné pásky, tak by ich nemali oproti čomu skontrolovať. V tom prípade teda majú doklady o jej mzde a iba robia prekážky aby jej vyplácali menší dôchodok, resp. aby dala do štátneho rozpočtu pár tisíc eur navyše.

Moja otázka znie: Dá sa nejak dostať k dokladom o výške mzdy z pred približne 35 rokov zo štátnej organizácie?

Ďakujem za každú pomoc.
Peggynka
26.06.14,09:03
Myslím,že by sa dalo,keby predložila príjem od spolupracovníčky na rovnakej pozícii + čestné prehlásenie.Skúste takto.Ja som tiež nemala v archíve príjmy,asi tam bola "pedantná" mzdárka.