nene1
26.06.14,09:34
Dobry den, potrebujem poradit vo veci zriadenia vecného bremena - práva prechodu cez pozemok. Som spoluvlastníčkou pozemku, na ktorý nemáme prístupovú cestu. Jedná sa o pozemok nachádzajúci sa v intraviláne obce v zastavanom uzemi. Keďže máme v pláne pozemok predat na stavbu rodinného domu, obrátila som sa na susedov so žiadosťou o zriadenie vecného bremena, príp. odkúpenie pozemku ako prístupovej cesty, bohužial bezvýsledne a bez odpovedi. Ako ďalej postupovať. Ďakujem
lubko6394
26.06.14,07:47
Asi treba zmeniť plán. Pozemok bez prístupovej cesty nie je stavebný. A ak je aj v lokalite kde je možné stavať nemusí to znamenať že na tom Vašom sa stavať môže aj keď by prístupová cesta bola ( nielen právo prechodu ). U nás to jednému už nepovolili.
nene1
26.06.14,08:05
Zrejme ste ma nepochopil....ide o to, ze susedovci chceli odo mna pozemok kupit (za par korun), kedze som ho nechcela predat pod cenu, tak sice mozem chodit s "karickou" a kosit pozemok, ale nemozem tam ist autom......ako vlastnik pozemku nemam pravo na pristup k nemu ???
lubko6394
26.06.14,09:33
Nemáš právo na prístup autom. Ešte je otázne či s tou káričkou môžeš a či to majú zapísané ako vecné bremeno v LV alebo Ťa púšťajú sami od seba z dobroty. Tiež som chcel takýto pozemok kúpiť za 2 Eurá za štvorec a majiteľom sa to zdalo málo a ja som dnes presvedčený že to bolo priveľa lebo je to na humne. Môžu si tam kosiť sami a dostanú sa cez družstevné alebo cez suseda čo má pozemok s chátrajúcim domom vedľa nich a ten sa o to svoje nestará vôbec takže mu ich prechádzanie nevadí ( alebo o tom ani nevie).
misoft
26.06.14,10:20
Máš právo nakladať so svojim majetkom. Ak k nemu nemáš prístup, podaj na súd, aby rozhodol o zriadení VB prechodu (v tvojom prípade by sa zišlo i prejazdu) - a súd by nariadil katastru toto zapísať do ich LV a ani by sa nenazdali a už by to tam mali. A keby sa stavali na zadné - podala by sa ďalšia žaloba a oni by radi a) odkúpili pozemok za trhovú cenu, alebo odpredali kus svojho....
nene1
26.06.14,11:03
Ďakujem za komentár. Ano chcela som to v podstate vyriešiť po dobrom :), ale zrejme sa musim obratit na pravnika a dozadovat sa svojho prava. Chcela som vediet, ci mozem podat sama navrh na sud, a vsetko okolo toho, ako to prebieha.....
lubko6394
26.06.14,12:23
Misoft: Žiaden dom tam nestojí, je len pozemok a na vecné bremeno na prístup naň by ťažko súd rozhodol len z dôvodu že ona chce. Bez právnika to iste nepôjde a s právnikovou úspešnosťou tiež nie. Ak by aj vyhrala majiteľ pozemku by potom mohol žiadať nájomné.
ivka70
26.06.14,18:50
A ako taký pozemok bez prístupovej cesty vôbec vznikol?
lubko6394
26.06.14,19:10
Vcelku jednoducho. Dedením. Vpredu dom, pozemok, spoločný dvor a ďalší dom s pozemkom. A vzadu 2 pozemky. Predok sa predal, o zadné pozemky záujem nebol, možno i iný dedič. 50 rokov sa to neriešilo, resp. každý si to riešil podľa seba. A tak komusi ostal pozemok vzadu na ktorý sa dostával len zo zvyku, alebo tam nechodil vôbec. A teraz je neriešiteľná situácia, lebo vpredu je to novým vlastníkom prebudované a cez vlastný dvor asi nikoho s kosou nepustí. A tak vznikne pozemok ktorý je dostupný len helikoptérou.
draik
26.06.14,19:40
K samotnému pozemku vecné bremeno súdom zriadené nebude. Minimálne by musela byť podaná žiadosť o stavebné povolenie.
arizona
26.06.14,19:51
Chces ten kusok pody bez pristupovej cesty a bez pripojok a sieti predavat ako stavebny pozemok?

Ty vidis svoje prava...ale sused ma tiez svoje prava.Preco by on mal umoznovat cez svoj pozemok tebe, ci novym majitelom prejazd nakladnym autiakom, ci dat si pozemok znicit a rozkopat kvoli potrebnym pripojkam? Alebo si myslis, ze ho sud moze prinutit,aby predal kus svojho majetku,len preto, ze ty sa dozadujes "svojich prav" ? Podla mna mas malu sancu uspiet na sude.

Pozemok bez pristupovej cesty nikdy nedostane stavebne povolenie na stavbu domu!
Zitulda
27.06.14,05:02
Veľmi správne Ti odpovedala arizona, naozaj nik Ti nemôže nič rozhodnúť v neprospech vlastníka prvej parcely. Ale iba malá otázka, ten pozemok si dedila? alebo kúpila? Ak si kúpila bola to chyba už na začiatku si sa mala informovať o všetkom. Stavebné povolenie Ti stavebný úrad zo zákona nesmie ho vydať bez prístupu a to ešte si nepísala o inžinierských sietiach, či sú na Tvojom pozemku...tie tiež treba riešiť. A nakoniec skús si dať otázku, čo by si robila Ty, keby si bola na mieste vlastníka toho pozemku, čo chce Tvoj od Teba lúpiť, určite by si zaujala rovnaké stanovisko ako on.