dadia1
12.04.06,14:16
ahojte. prosim poradte mi.

učtujeme zasoby na sklade.

ked nakupim tovar, vediem ho v jednej skladovej cene celý rok. a účtujem nasledovne :

napr.

tovar - skl.cena 100,-

nakup od dodavatela - 120,-
111 / 321 100,-
112-analytika cenovej odchylky 20,-
spolu 120,-
ubytok zasob odučtujem podla skutočneho stavu. ale ako zistim kolko cenovej odchylky mam odučtovat?????????

počita sa to nejakym koeficientom ????

dakujem za radu.
ondrejvla
12.04.06,16:17
ahojte. prosim poradte mi.

učtujeme zasoby na sklade.

ked nakupim tovar, vediem ho v jednej skladovej cene celý rok. a účtujem nasledovne :

napr.

tovar - skl.cena 100,-

nakup od dodavatela - 120,-
111 / 321 100,-
112-analytika cenovej odchylky 20,-
spolu 120,-
ubytok zasob odučtujem podla skutočneho stavu. ale ako zistim kolko cenovej odchylky mam odučtovat?????????

počita sa to nejakym koeficientom ????

dakujem za radu.

Ja to robím nasledovným spôsobom, žiadne cenové odchýlky:
- účtujem predajňu nábytku, kde od jedného dodávateľa tá istá stolička má pri každej dodávke inú cenu, vždy otvorím novú skladovú kartu s novou cenou, keď si dám urobiť prepočet ceny, vždy mám nejaké halierové rozdiely, no a takto nie. Faktúru zaúčtujem pri TOVARE na účet 132 a nie 112, a keď si vojdem do skladovej evidencie a pozriem si inventúru, musí mi presne na halier súhlasiť účet 132 a sklad, tak ako aj pri účtoch 311,321 a knihách pohľadávok a záväzkov.
Výdaj zo skladu - pri fakturácii presne podľa predaného tovaru :
311/604,343
504/132 a hneď vidím maržu k jednotlivým faktúram. Z predajne - 2 krát do roka sa urobí inventúra v predajni presne podľa druhu tovaru a dodávateľa, rozdiel vydám cez výdajku zo skladových kariet a musí mi to súhlasiť s počtom predaného tovaru cez ERP, ak nie pracovník má podpísanú hmotnú zodpovednosť a vyčísli sa mu manko.
V tomto prípade nemám žiaden problém s cenovými odchýlkami a nemusíš hľadať, koľko musíš na ne vyskladniť.
renča1
12.04.06,16:26
ahojte. prosim poradte mi.

učtujeme zasoby na sklade.

ked nakupim tovar, vediem ho v jednej skladovej cene celý rok. a účtujem nasledovne :

napr.

tovar - skl.cena 100,-

nakup od dodavatela - 120,-
111 / 321 100,-
112-analytika cenovej odchylky 20,-
spolu 120,-
ubytok zasob odučtujem podla skutočneho stavu. ale ako zistim kolko cenovej odchylky mam odučtovat?????????

počita sa to nejakym koeficientom ????

dakujem za radu.

prečítaj si celý link, kedy sa používa cenová odchýlka. Cenová odchýlka sa počíta podľa vzorca, v priloženom linku je aj uvedený príklad.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=18178&highlight=cenova+odchylka
dadia1
19.04.06,05:12
dakujem za pomoc. velmi mi to pomohlo.

prajem pekný den