lotina
26.06.14,10:38
Zdravím, poprosím o radu. Kúpil som auto z leasingovej spoločnosti, ktorá ho dávala dovtedy do prenájmu jednej spoločnosti a potom ho odpredávala. Je to 4 ročné auto, platil som celú sumu, teda nie na leasing. Chcem si ho zaradiť do majetku. Môžem si nárokovať DPH? Ďakujem
Tweety
26.06.14,08:43
Ak máš doklad o obstaraní s dph, si jej platiteľom, budeš ho používať na zdaniteľné plnenia, nárok si uplatníš.
lotina
26.06.14,08:45
Ďakujem
lotina
26.06.14,09:00
Ešte poprosím, že staré auto, ktoré som doteraz používal chcem vyradiť. Ide o to, že som si zahrnul do nákladov všetko čo patrí k autu, teda poistku, diaľničnú atď. Ale teraz v auguste ho chcem vyradiť. Je treba nejakú adekvátnu časť z týchto uplatnených nákladov riešiť?
tictac7
26.06.14,09:08
nie
lotina
30.06.14,05:36
Ďakujem
lotina
30.06.14,06:49
Ešte poprosím o radu. Môžem si sám sebe predať staré auto? Ide o to, že ho chcem vyradiť z podnikania. Môžem si ho za nejakú symbolickú cenu predať? Myslím to tak, že ako SZČO si ho predám ako súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Alebo sa to dá riešiť aj inak ?
veronikasad
30.06.14,06:51
Sám sebe auto nepredávaš, len ho vyradíš z obchodného majetku. V prípade, že by si ho do 5 rokov predala inej osobe (ako súkromná osoba), príjem z predaja je predmetom dane.
lotina
30.06.14,13:09
Dík, ja ho nechcem predávať, len ho chcem odhlásiť z podnikania, čo nie je možné, ak ho nepredám, neukradnú mi ho, neodhlásim z evidencie, nepreruším podnikanie. A to ja nerobím. Ale už ho mám dávno odpísané, aj tak ho nemôžem vyradiť len tak. Myslel som, že si ho predám sám sebe, pretože ja ho chcem používať už len na súkromné účely a je to. Ale som asi zle myslel.