derena1
26.06.14,12:16
dobrý den, chcem sa opýtať nasledovné. Pracujem ako mzdová účtovníčka, a nerada by som sa dostala do rozporu so zákonom. Obecné zastupiteľstvo schválilo preplatenie dovolenky za kalendárny rok 2012vo výške 980€ starostovi obce. Ja mám za to že je to protizákonné nakoľko starosta si mohol dovolenku čerpať, a nečerpal ju úmyselne a že obecné zastupiteľstvo nemôže schvaľovať preplatenie dovolenky, Ako mzdová účtovníčka by som nerada uhradila niečo v rozpore so zákonom. Preto Vás prosím o radu.Ďakujem veľmi pekne
tictac7
26.06.14,10:29
1. OZ nemá právo niečo, čo sa riadi Zákonníkom práce schvaľovať-neschvaľovať-nariaďovať
2. citácia zo ZP
§ 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

...teda mu môžeš preplatiť dovolenku za rok 2012, len tú časť, ktorá prevyšuje 20 dní. ....a má vymaľované - si myslel, že 13.plat dostane....
Tweety
26.06.14,10:30
Preplatenie D za rok 2012 je nezákonné. Dovoenku si mohol vyčerpať do konca roka 2013, v tomto roku je už teda bezpredmetná. Preplatiť je ju možné v zásade len pri skončení PP.