Guest2
26.06.14,14:15
Dobrý deň, kamarát si vzal pôžičku od nebankovky na môj účet. Pôžičku nesplácal a teraz mu prišla upomienka o začatí exekučného a trestnoprávneho procesu. Môžu mi v takomto prípade zablokovať účet?
Tweety
26.06.14,12:29
Môžu.
Chobot
26.06.14,12:41
Čo to znamená, že na tvoj účet? Že ty si príjemcom pôžičky a figuruješ na zmluve o pôžičke ako dlžník? V takom prípade si úplne v prd..li a ak kamarát prestane splácať, tak pôjdu po tebe.

Ak je zmluva na kamaráta a iba prevod peňazí sa uskutočnil na tvoj účet, tak podľa môjho názoru nemôžu.

Ak by exekútor začal exekučné konanie, tak ho bude viesť voči dlžníkovi. Ak bude dlžníkom ten kamarát, tak banka nemôže zablokovať tvoj účet. Ak exekútor osloví banku, aby oznámila, či dlžník má vedený u nej účet, tak banka uvedie účty tvojho kamaráta (ak nejaké má, ak nie, tak uvedie, že povinná osoba nemá účet).
Guest2
26.06.14,12:49
Pôžička bola na kamaráta, ja som mu len prepožičal účet, pretože on žiadny nemá, potreboval peniaze na nájom a zaručil sa, že to bude splácať. V blízkej dobe nastupujem do práce a kvôli tomu som rozmýšľal či mám zrušiť účet a otvoriť si nový, aby mi ho náhodou nezablokovali a nestrhli peniaze z mojej výplaty. Takže môžem byť pokojný alebo si nie si na 100% istý?
stormcatcher
26.06.14,12:51
Ja by som povedal, že zablokuje. Bank predpokladá, že ten kto si berie pôžičku udáva svoje číslo účtu a banka zablokuje to č.u. ktoré je uvedené
Tweety
26.06.14,12:51
myslela som, že na môj účet je na moju osobu
Chobot
26.06.14,12:58
Som si 100% istý. Účet patrí konkrétnemu majiteľovi a nie tomu, kto si na neho nechal niečo poslať.

Exekútor nemôže zablokovať cudzí účet len preto, lebo tam prišli nejaké peniaze. Ty nie si dlžník, on je dlžníkom.

Problém by nastal, keby sa ten kamarát odvolal a tvrdil by, že síce zmluvu podpísal, ale žiadne peniaze nedostal. Že ten účet, kam peniaze poslali nepatrí jemu. V takom prípade by išlo o bezdôvodné obohatenie sa z tvojej strany a musel by si dokazovať, že tie peniaze si kamarátovi dal. AK by si to nevedel preukázať, mohla by splátková spoločnosť od teba vymáhať to bezdôvodné obohatenie - teda vrátiť to, čo ti poslali akože omylom na účet. V takom prípade by si ale bol príjemcom (aj dlžníkom) ty.

Záleži teda od toho, ako sa zachová ten kamarát. Či bude taký hajz.ík, že to zvalí na teba, alebo čestne prizná svoj dlh.
Guest2
26.06.14,13:12
Ďakujem, keď tak mu to radšej pomôžem splatiť a peniaze mi niekedy v budúcnosti dúfam vráti, ako by som mal mať kvôli tomu problémy. Pekný deň prajem
Zuzanka_ba
26.06.14,16:16
Exekútor v takom prípade posiela do banky list, a žiada ich, aby mu poskytli info, či a aký účet u nich má dotyčný dlžník, a keď tak ho aj zablokovali.
O Guest2 majú akurát tak meno - keď posielali peniaze na jeho účet, ktorý je na neho písaný, mohli sa k nemu dostať. No nemajú s ním žiadnu zmluvu.
Zuzanka_ba
26.06.14,16:19
Over si ešte u kamaráta, či náhodou čestne neprehlásil pri žiadosti alebo v zmluve, že je majiteľom daného bankového účtu. Zvykne sa vyskytovať takáto formulácia. Ak uviedol, že je účet jeho, je to celkom problém.. jeho problém, nie tvoj.
Myslím si, že sa nemáš čoho obávať. Či ešte kamarátovi pomôžeš je na tebe:)
draik
26.06.14,19:46
Exekútor môže blokovať len majetok a účty, ktoré patria povinnému (dlžníkovi). Druhá vec, že v obchodných podmienkach bánk býva ustanovenie, podľa ktorého vlastník účtu prehlasuje, že peniaze na účte sú jeho.
draik
26.06.14,19:48
Banka nič nepredpokladá, banka koná podľa príkazu exekútora. V prkaze, ktorý obdrží, je napísané meno dlžníka a príkaz na zablokovanie jeho účtu, nie bratovho, synovho, známeho ani nikoho iného.
draik
26.06.14,19:48
Samozrejme, že v tomto prípade exekútor nemôže.
willma
26.06.14,20:00
Exekútor definuje dlžníka, menom priezviskom, dátumom narodenia a rodným číslom - keď pod týmto sa v bankách účet nenachádza tak nemôže blokovať účet aj keď by ho povinný uviedol v akomkoľvek vyhlásení. Jednoducho nie je majiteľom účtu exekútor nemá čo blokovať.