sophie
12.04.06,14:01
Chcem sa spýtať, či je možné uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti s pracovníkom, ktorý u nás vykonáva činnosť na dohodu nakoľko pracuje s registračnou pokladňou a peňažnými prostriedkami. Chcem mu ju dodatočne vystaviť s potvrdením, že rp mu bola zverená do opatery a takisto že bol poučený o jej používaní a povinnosti viesť evidenciu /dennú a mesačnú uzávierku/ A ako postupovať v prípade ak neurobil mesačnú uzávierku, ktorú potrebujem pre účely DPH. Máte s tým niekto skúsenosť?
A ešte jedna podotázka, v Zákonníku je stanovené že na DoVP je stanovený limit 300hod ročne. Ak sa prekročí limit, je za to zodpovedný zamestnávateľ alebo pracovník, ktorý chce robiť aj nad ten limit?
Ďakujem za odpovede.
Hronská Iveta
12.04.06,12:19
Chcem sa spýtať, či je možné uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti s pracovníkom, ktorý u nás vykonáva činnosť na dohodu nakoľko pracuje s registračnou pokladňou a peňažnými prostriedkami. Chcem mu ju dodatočne vystaviť s potvrdením, že rp mu bola zverená do opatery a takisto že bol poučený o jej používaní a povinnosti viesť evidenciu /dennú a mesačnú uzávierku/ A ako postupovať v prípade ak neurobil mesačnú uzávierku, ktorú potrebujem pre účely DPH. Máte s tým niekto skúsenosť?
A ešte jedna podotázka, v Zákonníku je stanovené že na DoVP je stanovený limit 300hod ročne. Ak sa prekročí limit, je za to zodpovedný zamestnávateľ alebo pracovník, ktorý chce robiť aj nad ten limit?
Ďakujem za odpovede.
Áno, dohodu o hmotnej zodpovednosti môžete uzavrieť aj s tzv. DOHODÁROM, lebo pre tieto účely sa v zmysle Zákonníka práce §11 považuje za zamestnanca.

§11 ZP

Zamestnanec
§ 11 ods.1
(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

Pozor však na to, že táto dohoda sa môže uzavrieť len so zamestnancom od 18.rokov veku jeho života (§11 ZP):

§11 ods.3

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

No a už len posledná maličkosť - dohoda musí byť písomná, inak je neplatná (§182 ZP):

§182 ods.2

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
sophie
12.04.06,12:27
ďakujem. a čo s tou neurobenou mesačnou uzávierkou? ako sa mám chrániť?
Hronská Iveta
12.04.06,12:28
Chcem sa spýtať, či je možné uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti s pracovníkom, ktorý u nás vykonáva činnosť na dohodu nakoľko pracuje s registračnou pokladňou a peňažnými prostriedkami. Chcem mu ju dodatočne vystaviť s potvrdením, že rp mu bola zverená do opatery a takisto že bol poučený o jej používaní a povinnosti viesť evidenciu /dennú a mesačnú uzávierku/ A ako postupovať v prípade ak neurobil mesačnú uzávierku, ktorú potrebujem pre účely DPH. Máte s tým niekto skúsenosť?
A ešte jedna podotázka, v Zákonníku je stanovené že na DoVP je stanovený limit 300hod ročne. Ak sa prekročí limit, je za to zodpovedný zamestnávateľ alebo pracovník, ktorý chce robiť aj nad ten limit?
Ďakujem za odpovede.
Až po odoslaní príspevku som si všimla ešte ďalšie otázky, takže dopĺňam:
- Dodatočné vystavenie spomínanej dohody - toto je už teraz skutočne len v závislosti od toho, či s tým bude zamestnanec súhlasiť.
- ako postupovať v prípade ak neurobil mesačnú uzávierku - máte možnosť to posudzovať ako nesplnenie si pracovných povinností vyplývajúcich zo zmluvy (u riadneho zamestnanca to môžete riešiť viacerými spôsobomi, pri dohodárovi to vidím už len na nejaký finančný postih)
- limit 300 hod./ ročne - jedná sa o najviac 300 hodín u jedného zamestnávateľa, takže usledovať túto vec je na zamestnávateľovi (aj ak by mal viac dohôd u jedného zamestnávateľa, nesmie spoločne v týchto dohodách prekročiť tých 300 hodín)

- Na záver už len jedna maličkosť - ak hovoríme o pravidelne sa opakujúcej činnosti, tak by takáto práca ani nemala byť vykonávaná na základe DOVP, ale na riadny PP.
sophie
12.04.06,12:36
Pri tej neurobenej uzávierke som sa chcela nejako poistiť v tom, že ak pri kontrole DPH nám stanovia pokutu za neúplné spracovanie dokladov o DPH, aby to potom ten dohodár aj zaplatil.. obstojí nejaký záznam o tom, kde to prizná??
Hronská Iveta
12.04.06,12:41
Pri tej neurobenej uzávierke som sa chcela nejako poistiť v tom, že ak pri kontrole DPH nám stanovia pokutu za neúplné spracovanie dokladov o DPH, aby to potom ten dohodár aj zaplatil.. obstojí nejaký záznam o tom, kde to prizná??
Problém je v tom, že práve tú dohodu o hmotnej zodpovednosti ešte stále nemáme uzatvorenú a dotyčný pracovník už nesplnil riadne svoje povinnosti. Podľa toho ani nebude chcieť zrejme túto dohodu uzavrieť so spätnou platnosťou. Aspoň by som sa tomu teda divila, lebo by išiel sám proti sebe. Ak Vám stanovia pokutu, tú bude musieť zaplatiť zamestnávateľ. Ak to bude ošetrené v dohode o hmotnej zodpovednosti, tak následne môžete zrážať zamestnancovi sumu priamo z výplaty. Sú tam však samozrejme nejaké pravidlá. Všetky sú v Zákonníku práce uvedené.
Melnick
12.04.06,12:45
Pri tej neurobenej uzávierke som sa chcela nejako poistiť v tom, že ak pri kontrole DPH nám stanovia pokutu za neúplné spracovanie dokladov o DPH, aby to potom ten dohodár aj zaplatil.. obstojí nejaký záznam o tom, kde to prizná??

Myslím si ,že tu nejde o klasickú dohodu.Pracovník bude
podľa mňa pracovať s ERP ako stály zamestnanec,keďže
bude robiť denné aj mesačné uzavierky.
Na druhej strane,ako mu môžeš veriť ,že Ti bude dobre
účtovať,keď mu neveríš,že urobí uzávierky?
Ja mám zamestnancov už roky a pretože aj oni majú
svoje problémy pripomeniem im vždy koniec mesiaca
a povinnosť urobiť mes. uzávierku. Robím to síce zbytočne
pretože sa im ešte nestalo aby ju zabudli urobiť.
Dôvera musí existovať ,bez nej by sme sa zbláznili.
katkaj
12.04.06,12:45
Tiež mi to podľa toho znenia skôr vychádza na PP prípadne kratší PP. Pretože pokiaľ má niekto mesačne predkladať nejaké podklady na dph a byť zodpovedný za pokladňu tak to bude opakovaná činnosť.:cool:
Melnick
12.04.06,12:47
Pri tej neurobenej uzávierke som sa chcela nejako poistiť v tom, že ak pri kontrole DPH nám stanovia pokutu za neúplné spracovanie dokladov o DPH, aby to potom ten dohodár aj zaplatil.. obstojí nejaký záznam o tom, kde to prizná??

Nehnevaj sa na mňa ,to Ti dohodár robí DPH?:eek:

To predsa robí niekto úplne iný ,aspoň v mojom prípade.
A čo Ty ,to ich nebudeš vôbec kontrolovať? Spoľahneš sa
iba na dohodára?:cool: :cool:
sophie
12.04.06,12:55
na vysvetlenie:
x krát mu bolo povedané ohľadom uzávierky, dokonca sme mu kvôli tomu volali a aj tak zabudol
dohodár mi nerobí DPH, to si robím sama. tu ide len o to, že nemám doloženú tú mesačnú uzávierku, ktorá musí byť riadne spracovaná podľa zákona o vedení registračnej pokladne a pri kontrole si to DÚ určite bude chcieť pozrieť a ja to nemám....
Melnick
12.04.06,13:03
Sophie, keď máš takého nezodpovedného zamestnanca, prečo ho naďalej trpíš vo svojej prevádzke?
/mimotemy Ale už to, že niekoľkokrát neurobil mes. uzávierku
svedčí o tom ,že to je zamestnanec./?300?hodín?/

300 hodín uplynie ako voda a Ty sa poobzeraj po niekom
zodpovednejšom.:)
sophie
12.04.06,13:08
lebo ja som na to "malá ryba" ak by malo byť po mojom, tak už tu dávno nie je!!!! :mad:
Melnick
12.04.06,13:17
Sophie , dám Ti radu. Ak Ti záleží ,aby si mala uzávierky
v poriadku, a tvoja prevádzka nie je tak ďaleko ,aby si
tam nemohla zájsť,vždy 1.v mesiaci si nechaj predložiť
30-31 denných a 1. mesačnú uzávierku. V prípade,že by ju
zabudli vytlačiť z ERPmôžeš tak urobiť hneď. Vždy lepšia
mes. uzávierka s 1-dňovým oneskorením ,ako žiadna.
A ak si 1/4 ročný DPH-ák tak problém by Ti potom urobila
iba tá na prechode štvrťrokov.
Ale keď zamestnanec vidí,že je pod stálou kontrolou,
tak sa mu to určite nestane ,aby zabudol.Nemyslíš?:)
Hronská Iveta
12.04.06,14:07
lebo ja som na to "malá ryba" ak by malo byť po mojom, tak už tu dávno nie je!!!! :mad:
Tak treba vysvetliť zamestnávateľovi, že na pravidelne sa opakujúcu činnosť nemôže v zmysle ZP zamestnávať DOHODÁRA. Naviac, na toto som Vás upozorňovala už v príspevku č.4., ale nejak ste na to nezareagovala.
Ak je to však šéfov známy a nebude to chcieť akceptovať, treba to doložiť príslušnými paragrafmi.
Naviac, je tu ešte jedno riešenie, ale je to dosť kruté, pokiaľ dáte hlásenie na príslušný Inšpektorát práce, ten by to prišiel prešetriť, tak zamestnávateľ by mal zrejme problém. Ale toto je zrejme až krajné riešenie, záleží na tom, aký máte vzťah so zamestnávateľom a ako chápete pojem "udavač".