evita1a
26.06.14,19:33
Pri kúpe prístupovej cesty k môjmu domu od mesta, ma mesto zaviazalo vecným bremenom prechodu a prejazdu v prospech suseda.Vecným bremenom ma mesto zaťažilo i napriek tomu, že vedľajší sused má ku svojej nehnuteľnosti aj iný prístup. Za zvláštnych okolností, moja jediná prístupová cesta k môjmu domu(pôvodne mestská komunikácia len k môjmu pozemku za ktorú som platila nájom) sa zázrakom dostala na list vlastníctva môjho suseda. Mesto i po mojom upozorňovaní, že je ich majetkom nereagovalo. Po zdĺhavých jednaniach z primátorom, mesto dalo súhlas aby som spomínanú cestu k môjmu pozemku (domu) vysúdila.(Mesto totiž zjavne nemalo záujem) Po súde a vrátení cesty mestu, bolo jednanie a spomínanú cestu rozdelili a obom nám odpredali časť.(aj mne aj susedovi, ju odpredali za 50% ceny. ) Rozdiel bol však v tom, že na mojej odpredanej časti cesty,a to bola podmienka odpredaja , mesto LM zriadilio vecné bremeno v prospech spomínaného suseda. Pracovník MÚ v LM pán Ing.arch B...mi dal ultimátum, a to :,,BUĎ TO BERIETE S VECNÝM BREMENOM ALEBO VÁM TO NEPREDÁME" Ak som sa chcela dostať domov musela som súhlasiť. Zároveň som musela vybudovať finančne nákladnú novú prístupovú cestu.Asi 5 rokov som po danom pozemku susedov púšťala ,nokoľko som konkrétny pozemok neoplotila. Podotýkam však,že spomínaní susedia hrubo zneužívali moje vlastnícke práva, na mojom pozemku si zaviedli SVOJE PRAVIDLÁ a ignorovali moje práva. Asi pred mesiacom som svoj pozemok oplotila a začali problémy. Podľa zákona viem, že im musím prechod sprístupniť, Aké mám možnosti? Predpokladám súdnu dohru, môžem si od suseda uplatňovať alikvotnú časť na výstavbu novej cesty a finančnú náhradu za mnou vybudovanú pôvodnú cestu ktorú sused zrušil v čase keď zázračne dostal obecnú cestu na list vlastníctva ? Alebo iná mežnosť, prehrám súd a i naďalej nebudem suseda púšťať cez môj pozemok, čo sa mi môže stať? Môže ma súd donútiť? Podotýkam, že susedia majú aj iné možnosti ako sa dostanú na svoj pozemok. Ďakujem za radu .
arizona
26.06.14,19:38
Tak teraz podaj na sud navrh na zrusenie vecneho bremena v prospech suseda. Ved pises, ze sused ma pristup aj z inej strany, takze nie je odkazany na prechod cez vas.

Radit takto nadialku v takomto zavaznom prbleme bude asi tazko,vhodnejsie by bolo navstivit sikovneho pravnika,ktory bude mat v rukach vsetky vase podklady a bude vediet skor poradit konkretne.

Inak, cele je to nejake podivne, sused ma asi dobre znamosti na spravnych miestach .-)

Nedavno sme tu mali tiez jeden podivny pripad,ktoremu pomohli az media... http://www.porada.sk/t241272-zasypanie-domu-az-po-strechu.html
Mária27
29.06.14,11:07
Ak píšeš v troch príspevkoch o tom istom pozemku, daj to do jednej témy, všetky informácie sú pokope. Pod príspevkami prejdi myšou a stlač "komentovať" - tam môžeš písať vyjadrenie.

"Spomínanú cestu rozdelili a obom nám odpredali časť" - to vám predali ako spoluvlastníkom? V tom prípade tam nemá čo byť vecné bremeno, lebo to je pre tretie osoby nie spoluvlastníkov. V takom prípade náklady na opravu cesty si od neho ako spoluvlastníka môžeš vymáhať (obaja sa máte starať), investície po zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva,

Ak však máte každý svoju oddelenú časť cesty vo výlučnom vlastníctve, ktorá stačí na prejazd, môžeš dať bremeno zrušiť. Ak to na prejazd nestačí, že obaja musíte chodiť aj po cudzom, vtedy treba zriadiť bremeno obojstranne. Samozrejme, opravujete si každý svoju časť.