milka1619
26.06.14,21:34
Prosím poradiť: Po 2 mesiacoch som našla v ZP za 4/2014 chybový protokol MV, z dôvodu, že som neprihlásila z-nca . MV za 4/14 mi prešiel správne, bez chýb.
Tento dotyčný z-nec v ZP v SR- v žiadnej nebol vôbec prihlásený a za 4/14 nepracoval vôbec, takže som im nič nenahlasovala. Do ZP sa prihlásil až na základe DOVP - ktorú mal uzatvorenú od 3-6/2014 s našou firmou. ZP ho prihlásila od 3-6/2014 na základe predloženej dohody. Teraz ma žiadajú doplniť ho do výkazu. Podľa mňa v MV nemá byť.
Teraz neviem či postupujem u ostatných dohodároch správne, ak ich prihlasujem len na reálne odpracované dni?
Napr.: DOVP uzatvorená od 1.2.2014 - 31.12.2014.
V 4/2014 odpracoval len 5 dní - aj na 5 dní bol prihlásený a odhlásený.
Dni poistenia 4/2014 - v ZP - 5 dní
v SP - 30 dní
Postupujem správne?
KEJKA
26.06.14,20:02
postupuješ správne. Ja tiež nenahlasujem dohodára, ak nemal príjem, resp. ak neodpracoval ani deň.
Počas trvania dohody je v SP poistený plný počet kalendárnych dní trvania dohody.
Akurát nerozumiem vete
...........ZP ho prihlásila od 3-6/2014 na základe predloženej dohody. ..............
neprihlasuje ho ZP, ale prihlasuje zam-eľ. Tak kto ho teda prihlásil?
A ak už bol prihlásený za
3/2014?.mal príjem, tam je ZP spokojná?
4/2014? mal príjem? píšeš že nemal, tak mal byť odhlásený najneskôr k 31.3.
a za apríl prihlášku nemá mať. Pošli teda odhlášku.
Ak však je na DOVP na celé obdobie 3-6/2014, tak neposielaš odhlášky, ale dáš do výkazu nulový príjem a nula dní poistenia..nie som si istá, či to takto ZP akceptuje, ale právom chce výkaz za prihláseného zam-ca.
Takže bud odhlášku, alebo uviesť vo Výkaze s nulovým príjmom.
JML79
26.06.14,20:06
V pripade, ze dohodar pracuje u zamestnavatela len prilezitostne, napr. Len 5 dni v mesiaci, prihlasuje sa do ZP len na realne odpracovane dni. Ak takehoto zamca ZP ocakava v mes. vykaze, odporucam zistit, ci bol v 3/2014 odhlaseny zo ZP po poslefnom dni, ktory odpracoval.
milka1619
28.06.14,06:33
Ja som ho do ZP neprihlasovala - lebo nemal odpracované nič ani v 3/2014, ani počas celého trvania dohody. My sme ho poslali aby si vysporiadal prihlášku v ZP v SR - lebo nebol nikde poistený (chodil niekde po zahraničí alebo sa len tak potuloval) a potom vôbec do práce už nenastúpil. Podľa mňa mal sa prihlásiť do ZP ako samoplatca , a nie ZP ho prihlásila na základe dohody na plný počet dní poistenia ako má riadny zamestnanec na konci 5/2014 spätne s marcovým dátumom.
Taký istý problém budem mať asi aj s 5a6/2014.
Len neviem, prečo mi nevyhodilo aj chybný MV za 3/14, keď som postupovala rovnako.
Takže zhrniem prípad:- DOVP - od 3-6/2014
- neodpracoval vôbec nič
-vôbec som ho neprihlasovala do ZP - na
žiadne dni,
-dohodára dodatočne ZP prihlásila na konci 5/2014 spätne s dátumom 3 - 6/2014 na základe dohody,
- dohodár nebol poistený v SR,
Môj záver - poslať každého nezodpovedného človeka od brány firmy preč.

A ešte MV v SP- mal vykázané - VZ - 0,00
- dni poistenia - 3/14 - 31
4/14 - 30
Je to správne? Lebo už niekedy nie som si istá ničím.
milka1619
28.06.14,06:40
Ešte mám dotaz - určujete v DOVP zamestnancovi , ktoré dni v týždni má pracovať? Ja to nerobím, len mu určím počet hodín počas trvania dohody - napr. 350.
A tak ho prihlasujem v ZP na reálne odpr.dni.
Ďakujem.
KEJKA
28.06.14,08:47
mne sa nezdá, že by ho ZP prihlásila, ked ho má správne prihlásiť zam-eľ. Ale ak tak urobila na základe predloženej dohody, asi tá dohoda mala také znenie, z ktorého vyplýva povinnosť prihlásenia do ZP zo strany zam-eľa. Takže si musíte bud vybaviť storno tej prihlášky, alebo sami podajte odhlášku k prvému dňu začiatku dohody, alebo pošlite výkaz.
MV v SP je v poriadku ak ide o dohodu s pravidelným príjmom.
milka1619
28.06.14,16:11
Áno je to dohoda s PP.
V dohode ešte uvádzam , že odmena bude vyplácaná pravidelne podľa počtu odpracovaných hodín, pracovnú úlohu, počet hodín, miesto výkonu práce, spôsob výplaty odmeny, dohoda-od-do, ináč tam nič také zvláštne neuvádzam.
Určujete v dohode, v ktoré dni má z-nec pracovať? Ďakujem.