fifinofofino
27.06.14,08:32
Dobry den.Surne potrebujem poradit.Som vylucnym vlastnikov stavebneho pozemku a tiez ornej pody na jednej parcele.Na zaklade vydaneho stavebneho povolenia som zacal sam stavat hrubu stavbu.Predtym som urobil zakladovu dosku zo svojich penazi,urobil som prve prizemie,vsetko za vlastne peniaze.Nasiel som si priatelku a chce sa podielat na investovani nemalou sumou.Pravnik mi poradil ,aby som jej daroval ornu podu co je 70 percent sumy stavebneho pozemku a aby som napisal s priatelkou zmluvu o pozicke vo vyske 20 000 eur a zmluvu o buducej zmluve o prepisani podielu partnerky po kolaudacii domu.Ako inak by sa dala tato situacia vyriesit nakolko partnerka nesuhlasi.Tym ze som innvestoval peniaze do pozemku vo vyske 30000 eur,som ich zhodnotil na 43000.Dakujem za odpoved.:)
Dáša_
27.06.14,07:01
a co konkrétne pozaduje partnerka? Co navrhuje?
Chobot
27.06.14,07:04
Nájdi si inú priateľku.

Keď už teraz sa neviete dohodnúť na financiách, vieš si predstaviť tie ťahanice, keď sa náhodou budete rozvádzať?

RIešení je nekonečné množstvo, vy sa musíte dohodnúť, kto komu koľko dá.

Ak vieš vyčísliť, koľko stál pozemok, môžeš jej darovať polovicu pozemku s tým, že ti dá polovicu sumy hodnoty pozemku. Nerozumiem ale tvojej vete, že si investoval do pozemku 30000 eur a zhodnotil si ho na 43000 eur. Ako si zhodnotil pozemok? Ako si zvýšil jeho cenu?

Inou možnosťou je, že vyčísliš, koľko si investoval do domu. Nech ti ona doloží na dostavbu rovnakú sumu a dostane polovicu domu.

Ešte inou alternatívou je, že jej daruješ polovicu pozemku a polovicu domu a ona ti dá toľko peňazí na dostavbu, koľko je hodnota polovice pozemku a suma, ktorú si do domu investoval

Alebo jej daj polovicu domu, ona nech ho dostavia a potom sa zoberiete (alebo sa môžete zobrať aj skôr). Dom bude spoločný a pozemok tvoj.

Ten druhý pozemok - ornú pôdu jej nedávaj, nechaj si to pre seba ako rezervu. Nikdy nevieš, ako skončíš, tak nech máš nejakú zábezpeku.

A prečo ona nesúhlasí s tvojim návrhom. Má námietky voči hodnotám a sumám? Alebo ti neverí, že potom na ňu prepíšeš dom. Ak ti neverí, tak ju posti k vode a nájdi si inú. Najlepšie po tom, čo dostaviaš dom a bude celý len tvoj.
fifinofofino
27.06.14,07:11
Partnerka pozaduje aby vystupovala v stavbe ako spoluinvestor,pripadne ako spoluvlastnik,aj ked sa hodnota stavby bude menit a tiez sa budu menit sumy od nas oboch na dofinancovanie stavby.Pre mna ma teraz moj majetok hodnotu 43 000 eur po uz zhodnoteni ale ona dava 20 000 eur,prepodklad je ze ja este v priebehu dvoch rokov vlozim do stavby dalsich 20000 eur a ona este 10000 eur,potom by mohla byt sstavba dokoncena
Peggynka
27.06.14,07:20
Najužitočnejšia je posledná veta.Aj keď to bude fungovať len do pôrodu prvého dieťaťa.Na druhej strane chápem aj ju,starať sa o dom,zveľaďovať a prispievať a po rozchode odchod bez pocty,tiež nie je fér.Nuž je na tebe,ako sa rozhodneš,akú má vzťah perspektívu nevie nikto...
fifinofofino
27.06.14,07:29
Dakujem za odpoved,teda pozemok som kupil ako ornu podu,ta sa preklasifikovala a cena pozemku stupla tym ze pribudla nova cesta a inzinierske siete.Namietky ma hlavne na dorovnavanie podielu,teda nechce brat do uvahy terajsiu cenu,avsak jej peniaze pokial ich neinvsetuje maju rovnaku hodnotu.Je to zlozite......
Peggynka
27.06.14,07:31
Nuž,cena stúpla,ale nie tvojou zásluhou...Ty asi nebudeš romantik,či?
Chobot
27.06.14,07:37
Koľko ste spolu. Predpokladám, že krátko. Nechcem ťa na nič navádzať, ale vidno, že váš vzťah je čisto obchodný. Podľa môjho názoru nemá veľkú šancu pretrvať do ďalekej budúcnosti.

Ale ty vieš, ako vychádzate spolu a či je toto len jediná vec, na ktorej sa nezhodnete a v ostatných vám to klape.
fifinofofino
27.06.14,07:42
Romanti asi som,ale ked zobereim mojich 43000 eur a jej 20000 eur,cca. 2/3 ku 1/3,ona vsak zhodnotenie nechce brat do uvahy,problem je ked by mala podiel a rozideme sa este pre dostavbou jednoznacne z tohto navysenia bude profitovat.Nechcem nikoho oklamat,chcem vsak pokracovat objektivne v stavbe,
Chobot
27.06.14,07:44
Je tu ešte jedna možnosť, ako to vyriešiť.

Dokonči dom sám (teda po stránke finančnej - hádam to už nebude dlho trvať a finančne to zvládneš). Potom dajte znalcovi ohodnotiť dom, pozemok a prípadne aj pole. Priateľka nech sa potom rozhodne, akou sumou prispeje do vášho vzťahu - manželstva. Ak bude mať dom hodnotu 50000 a pozemok 43000, a ona povie, že bude chcieť prispieť sumou 50000, tak jej prepíšeš polovicu domu a s peniazmi potom budete spolu hospodáriť. (budú vaše spoločné)

Fakticky ty do manželsva vložíš dom v hodnote 50000 a ona vloží hotovosť v sume 50000 - teda váš spoločný majetok bude 100.000 EUR. Výlučne tvojim majetko budú stále pozemky.

Dúfam, že som to zrozumiteľne napísal....

Teda ak chete mať všetko takto spravodlivo finančne na fifty - fifty.
fifinofofino
27.06.14,07:56
No myslim chobot ze toto je velmi dobry napad,popravde som o tomto uvazoval. Myslim ze vsetko k tomu bude smerovat,boze preco musi byt tak vsetko komplikovane a ludia su neobjektivny.....ja sa chcem len spravodlivo usporiadat.
denis_m6
27.06.14,08:07
z osobnej skusenosti a z vela okolitych udalosti ti poviem rovno, rovno sa dohodnite, ze v pripade rozchodu jej vratis investovane peniaze - ak sa rozidete tak o nic nepride, a ak to nema v plane, tak je to jedno. Inak jej poziadavky mi pripadaju skore ako "dievcina ku domu lacno a rychlo prisla"
alltracboy
27.06.14,08:36
ty si zacal stavat dom, priatelka sa chce spolupodielat..to ako nemas peniaze na dokoncenie? Pokial mas tak do dorob zo svojich a ona nech si necha svoje.. lebo ona je ti momentalne pravne "nic". Urcite by som na babu s ktorou som par rokov nepisal ani prd, lebo pokial sa rozidete tak sa oprcas a nakoniec budes musiet predat dom lebo sa nedohodnete. Potom su bonusy typu ze si dovlecie do domu frajera alebo nastahuje bandu ciganov..
fifinofofino
27.06.14,08:41
Ano ja svoje peniaze uz takmer miniem vsetky,ale som bez uveru,je moznost si zobrat uver,za ktore to dorobim.
Dáša_
27.06.14,08:44
Ak nemáš peniaze na dokončenie stavby a ona ich má, tak proste spíšte dohodu o pôžičke. Takto bude mať aj ona istotu, že o svoje peniaze nepríde. Aj s úrokom, aby mala aj ona zhodnotenie. A ty jej ich potom vrátiš buď ako peniaze alebo ako primeranú časť domu - nemusíš darovať, môžeš predávať. Podľa ohodnotenia.
Chobot
27.06.14,08:50
A sme zase na začiatku. DOhodu o požičaní peňazí jej predsa ponúkol, písal o tom v zadaní. No ona to odmietla.
Dáša_
27.06.14,08:53
ja by som do toho vôbec nemontovala zmluvu o budúcej zmluve - iba čisto obchodný vzťah - pôžička s výhodným úročením. Ručenie domom. Žiadne darovanie. To až potom, keď sa uvidí, či je to celé perspektívne.
fifinofofino
27.06.14,08:58
Dasa plne suhlasim,ale zmluva o buducej zmluve je pre nu troska zarukou.Ale odmietla.
Dáša_
27.06.14,09:09
v tom prípade dokonči za vlastné - len sa obávam, že to bude znamenať aj koniec vzťahu.
jslancik
27.06.14,10:24
najlepšie riešenie - zoberte sa, a žite spolu šťastne až do smrti...

(očividne to ale fungovať nebude, keďže už teraz sa ohľadom financii nedohodnete)
Anik
27.06.14,12:11
Anik (Dnes 15:10) Nebudem tu rozoberať nič iné, nikoho postranné úmysly, ale v živote by som už nikomu ak mu rovno nechcem ublížiť neporadila, aby sa takéto záležitosti riešili darovacou zmluvou, ktorá za istých okolností môže byť napadnuteľná.
Ináč súhlasím s Tebou, že si to chceš dať do relatívneho poriadku teraz a nie keď už je neskoro.
Xmas
27.06.14,13:18
tazko nieco hodnotit, ked nemam presne informacie. No aj napriek tomu, pride mi trocha divne, ked si do toho dal 30 tisic, preco si to hodnotis az na 43 tisic? ved to nejdes predavat, ides do toho s priatelkou, s ktorou snad chces zit. Ja by som neuvazoval obchodne, ale skor partnersky. Samozrejme, keby som tu stavbu predaval cudziemu, tak sa snazim ohodnotit to co najvyssie
Xmas
27.06.14,13:22
Dasa, a co ked bude zmluva o pozicke aj s vyhodnym urocenim, napriklad by sa rozisli a on nebude mat peniaze ako vratit? Vies si predstavit, ako dlho trva sud, pripadna exekucia a pod.? na Slovensku sa bavime o dost dlhom case... A keby aj zacala pripadna exekucia a predaj domu, tiez ako dlho by to trvalo? Ved ona by tie peniaze mohla vidiet aj za 5 - 7 rokov... A dovtedy bude byvat kde? pod mostom?
Xmas
27.06.14,13:25
a co ak by to dopadlo opacne? on si tam v pripade rozchodu nastahuje nejake ciganky a ona co? dom ma vo vacsine on, ona do toho iba vlozi peniaze a v koecnom dosledku moze zostat dlhy cas bez penazi aj byvania...
alltracboy
28.06.14,09:08
najlepsie do stavby dalsich ludi netahat. Bud spolu pupit hotovu vec pol na pol, alebo prenajat, ale nikdy nie ze jeden kupi pozemok a hrubu stavbu a dalsi dolozi prachy. Ona sa len chce podielat na stavbe. ked chce baba investovat, nech si kupi byt.
stormcatcher
28.06.14,11:23
Našiel som si priateľku...... Partnerka požaduje aby vystupovala v stavbe ako spoluinvestor, pripadne ako spoluvlastník

V žiadnom prípade. Nechápem z akého titulu sa priateľka chce zúčastniť spolufinancovania, neexistuje žiaden dôvod.
To, že si staviam dom, a medzitým si nájdem priateľku – čo s tým má ona spoločné? Takých to prípadov je na tisíce. Ak máš dosť financií, financuj si to sám až do konca. Dnes ju nazývaš priateľkou, zajtra ju môže niekto iný nazývať priateľkou. Dokonči barak a ak ostanete spolu, potom sa dohodnete ako a čo. Medzičasom si to môžeš ty rozmyslieť, alebo ona. Dnešná pomoc – zajtrajší problém.
anonim9
28.06.14,12:21
Ja poznem tu situaciu dobre a tu partnerku tu vykreslujete ako zlatokopku.Ona peniaze ma a chcela si kupit byt.Bud sama alebo na pol s partnerom.On vsak nesuhlasil a trval si na dome.Ona z lasky k nemu ustupila a ako aj on chcel, bola ochotna sa dat do stavby domu na dedine aj ked chcela byt v meste.On si pred rokmi kupil pozemok a zalial zakladovu dosku spolu za 20000.teraz mu to nadobudlo hodnotu 43000 a este aj v tomto chce aby mu ustupial a davala pozicky na peniaze ktore on na dostavani potrebuje...od kedy su spolu tak aj jej rodina vo velkej miere pomaha pri tahani murov, ktore zacal robit az teraz. Pravdu ma ten kto napisal ze to nema buducnost.Ja jej radim to, nech si kupi svoj byt co povodne aj chcela a on nech si necha dom, alebo nech zacnu spolu nieco nove rovnym dielom.Len ju tu tolko nepospinujte bo on na nu nikdy nic nedoplacal a ona je jedna z mala zien ktore pocas ich vztahu si aj kavu platia same za seba aby ich niekto neodsudzoval ze chcu peniaze od muza.
stormcatcher
28.06.14,12:41
Z tvojho komentára vyplýva, že zadávateľa a jeho partnerku poznáš. Ja ju nechcem vykresliť ako zlatokopku, ale už aj 100% vzťahy sa po roku rozpadli. Ja len píšem, že ak na to má, nech si to urobí sám. Myslím si, že keď je to už hotové ako celok sa lepšie dá rozdeliť ako teraz, toto tam, hento sem a z toho ešte kúsok atd.
anonim9
28.06.14,13:24
Ano, mas pravdu.Ta partnerka mu to tiez navrhla.Bud nech si kazdy svoje, alebo nech zacnu spolu nieco nove.On ju tu len vykreslil tak, ze nezainteresovani si mozu mysliet, ako ona bazi po jeho peniazoch a opak je pravda.On to sam nedostava a ani sam tam byvat nebude.Len ma na nich stve, ze funguju ako financnici a o tomto vztah nie je.A on jej veru nic zadarmo neda,to viem tiez 100%.A opakujem , ona ten dom nechcela a ustupila len kvoli nemu, bo to bol jeho sen ,nie jej.A ako vidim, urobila chybu ona a mala si riesit tiez svoj sen ako aj on svoj.