ivetaf
27.06.14,09:03
Poradáci mám veľkú dilemu, prišli sme na to, že naša zamestnankyňa nám neodovzdávala hotovosť za faktúry po celé roky, majitelia bez oznámenia prišli do kancelárie, odobrali jej počítač, účtovníctvo a všetku písomnú agendu.
Tieto faktúry nám vykazovala ako neuhradené. Ja ako externá účtovníčka firmy som dostala za úlohu prekontrolovať všetky doklady a písomnosti, ktoré jej boli odobraté.
Pri kontrole týchto dokladov som prišla na to, že veľa z faktúr ktoré boli vykazované ako neuhradené sú v skutočnosti uhradené, ale čo je horšie našla som agendu , z ktorej vyplýva, že vydávala príjmové pokladničné doklady na služby ktoré boli aj voči klientom vykonané jedná sa o reklamnú činnosť, ale do účtovníctva neboli doložené, lebo všetky tieto príjmy jej išli do vrecka. Mám ja ako účtovníčka na základe metodického usmernenia k zákonu č. 445/2002 Z,z o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti povinnosť oznámiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní, alebo na základe iného zákona. Nerada by som kvôli nejakej podvodníčke ja mala problémy zo zákonom, že som túto skutočnosť neoznámila. Jedná sa predsa o trestný čin krátenia dane a jedná sa o sumu viac ako 30000,- €. Vie niekto poradiť ?
Tweety
27.06.14,07:18
Tieto zistené skutočnosti čo najskôr oznám firme, pre ktorú pracuješ. Tá je zodpovedná za účtovníctvo, určite podvod oznámi príslušným orgánom. Jedno je ale zarážajúce, ako sa viedla inventarizácia účtov k 31.12., keď sa na nesúlad v záv. a pohľadávkach neprišlo.
JAJA11
27.06.14,07:30
firma to už vie, veď zobrala doklady, počítač a účtovníčku prepustila....
len nerozumiem tomu, ako sa prišlo na to, kto vystavoval príjmové doklady a preberal peniaze..... nepredpokladám, že si účtovníčka odkladala príjmové doklady o úhrade a nedávala ich do účtovníctva.... jedine ak bola poriadna a viedla si takúto agendu bokom......
najlepšie by bolo preveriť konkrétne všetky neuhradené faktúry a zistiť, kto vystavoval príjmový doklad.....
nejde mi do hlavy, že majitelia firmy za niekoľko rokov neprišli na to, že im účtovníčka robí takéto podvody...... nejaký ten doklad sa stratí, ale opakované časté preberanie peňazí a majiteľom nechýbajú.... no neviem....
u nás vo firme pri našom majiteľovi by sa to nemohlo stať :-)
Chobot
27.06.14,07:33
V prvom rade ide o trestný čin podvodu a o tom, predpokladám, už sú poškodené osoby (vlastník či vlastníci firmy) informované.Je na nich, či podajú na zamestnankyňu trestné oznámenie, alebo si to s ňou vyriešia "medzi 4 očami".

Teraz je otázne, kto spáchal aj daňový podvod. Máš na mysli tie príjmy zamestnankyne, ktoré nezdanila? Ak to bude riešené v rámci trestného konania, tam sa vyčísli aj škoda, ktorú spôsobila štátu (ak nejakú spôsobila). Ak by vrátila firme peniaze, tak by ku kráteniu daní z jej strany nedošlo.

Teraz romýšľam, či táto transakcia nesie znaky legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Ona síce spáchala trestnú činnosť (okrádala zamestnávateľa), ale peniaze si jednoducho prisvojila a minula. Nezdá sa mi, že by tie peniaze prepierala a legalizovala. Ide o bohapustú krádež. Aj keď niekto vykradne banku, nešetrí ho finančná polícia za legalizáciu príjmov. Takže podľa mňa, nie je to vyslovene legalizácia príjmov. Ale ak chceš mať čisté svedomie, kľudne podaj oznámenei finančnej polícii. Aj keď sa legalizácia nepreukáže, nikto ťa za to pranierovať nebude, že si tak spravila. Na druhej strane ti nikto nebude môcť vyčítať alebo ťa obviňovať, že si vo veci nekonala. Je to vlastne len tiché bonzovanie, nie ako podanie trestného oznámenia. Tu ťa za krivé obvinenie nikto žalovať nebude.
JAJA11
27.06.14,08:27
ja by som na margo tohto prípadu ešte uviedla jedno..... podnikatelia sa bránia registračným pokladniam.... v prípade registračných pokladníc by sa takéto prípady nemohli stávať.... zákazník by vždy požadoval doklad z ERP (ak si to chce dať do nákladov )
tiež obdivujem nervy tejto pani účtovníčky.... veď musela čakať, že sa to raz prevalí.......
a ešte jedna vec, ja dávam vždy na konci roka svojim zákazníkom skontrolovať zoznam pohľadávok a záväzkov..... aby som si bola istá, že nie sú chyby v účtovníctve......
majitelia takéto veci nekontrolovali, alebo bola tá pani účtovníčka taká šikovná, že im zoznamy dávala upravené?
Chobot
27.06.14,08:33
Podľa mňa to majitelia mali na háku. Kontrolný mechanizmus, ak vôbec nejaký bol, bol nefunkčný.
Dáša_
27.06.14,08:37
nuž, môžeš dávať kontrolovať saldo na konci roka - ale ak ho kontroluje tá istá osoba, čo toto urobila, je to na dve veci. Rovnako aj odsúhlasovanie pohľadávok. A ak jednoducho niektore faktúry vôbec nedávala do účtovníctva... Alebo v inej výške. Faktúra na služby, v skutočnosti bola na 400€, tolko aj vybrala od zákaznika, do účtovníctva dala ale inú faktúru, len na 40€, aj uhradenú. Faktúra bola uhradená, nebolo dôvod ju znova kontrolovať. A že nevyšiel dosť veľký zisk? Vo veľkých obratoch sa toto mohlo celkom dobre stratiť, ak nie je dobre premyslená kontrola a majitelia dôverujú.
JAJA11
27.06.14,09:16
ak by niektoré faktúry nedávala do účtovníctva, tak by sa na to vôbec neprišlo.... iba pri krížovej kontrole.... vo firme však zostali neuhradené faktúry...... ak by boli majitelia kontrolovali pohľadávky, tak by boli museli prísť na to, že sa tam robí niečo nekalé....
Dáša_
27.06.14,09:20
a to by bola riadne blbá, keby to takto robila :D A samozrejme, blbé mechanizmy kontroly, ak to dokazala robiť roky. Ale ak napríklad na jedno číslo faktúry urobila doklady dvom rôznym ľuďom (platba v hotovosti), naviac nepodnikateľom a vzala peniaze v hotovosti - tak to je odhalitelné iba prísnym sledovaním výnosov.

Inak, otázka podľa mňa ale bola o tom, či firma toto celé nemá dodaňovať...
ivetaf
27.06.14,09:41
No ja som to samozrejme majiteľom hneď po zistení oznámila, každý rok pred ukončením daňového priznania som vytlačila zoznam neuhradených záväzkov a pohľadávok a poslala som to kompetentnej zamestnankyni, aby to skontrolovala aby som mohla urobiť inventarizáciu. Dokonca jej bolo prikázané aj zo strany vedenia, aby všetky pohľadávky po lehote splatnosti riešila úpomienkami, poprípade podaním na súd. Len problém je v tom, že práve táto kompetentná osoba bola tá ktorá tento podvod spôsobila. Majitelia sú zahraničný, kontrola bola skoro žiadna, a teraz si už len sypú popol na hlavu a priznávajú, že jej až priveľmi dôverovali.
ivetaf
27.06.14,09:44
ona nebola účtovníčka, bola administratívna pracovníčka, ktorá mala na starosti styk s klientami, preberanie objednávok , vystavovanie faktúr a preberanie hotovosti
ivetaf
27.06.14,09:51
no to je druhá vec, že sú platitela DPH a jedná sa o roky 2010,2011,2012 firma s veľkými obratmi a vysokými daňami keď počítam, že sa tam stratilo cc.30000,- €
to činí na DPH zhruba 6000,- € a skoro tak aj na dani z príjmu. Je tu krátenie dane asi 12000,- € čo nie je malá suma a potom ešte úroky z omeškania.
Všetok svoj majetok medzitým rozpredala, prepísala na mene nemá nič , takže firma prišla o skoro 50000,- € a ešte aj musí platiť dane za príjmy ktoré ani nevidela.
Mne sa len jedná o to, že ja som externá účtovníčka firmy a nerada by som za takúto podvodníčku poprípade aj ja strávila niekoľko dní vo vyšetrovacej väzbe aj keď som predtým o ničom nevedela, ale z dôvodu, že by som to teraz po zistení neounámila
ivetaf
27.06.14,09:53
a áno bola taká blbá, že čierne príjmy mala evidované v kancelárii aj s menami , telefónnymi číslami a emailovými adresami klientov, apolu s vystavenými a ňou podpísanými príjmovými dokladmi
Tweety
27.06.14,09:56
asi aj jej nadriadení neboli veľmi múdri
JAJA11
27.06.14,10:22
a účtovníčke nevadilo to množstvo neuhradených faktúr? prečo neupozronila majiteľov, že majú veľa neuhradených faktúr.... to mi ešte viac zostáva rozum stáť, že sa také niečo stalo...... pár dokladov by sa stratilo, ale v takej sume?
jedná sa o jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?
ivetaf
27.06.14,10:40
ja som im to oznamovala každý rok viackrát ale oni jej uverili, že to rieši, dokonca som jej vyčítala, prečo dávame reklamy aj naďalej takým firmám ktoré neplatia
Jedná sa o podvojné účtovníctvo
JAJA11
27.06.14,11:02
tak tu platilo, dôveruj, ale preveruj.... mali ste robiť na konci roka odsúhalesnie pohľadávok.... tak by ste veľmi ľahko a hlavne dosť skoro zistili, že nie je niečo v poriadku...... V podstateje vinné aj vedenie, že nebolo dôsledné, zvlášť v prípade nezrovnalostí.....
JAJA11
27.06.14,11:23
ale keď sa jedná o veľkú firmu, tá predsa mala povinnosť robiť kontrolu pohľadávok ku koncu roka a to tak, že poslala zoznam dlžným firmám a tie mali potvrdiť, alebo dokázať, že sú faktúry uhradené......
to nemalo ísť cez tú pani.....
a krátenie daní asi nebolo.... veď faktúry sú v evidencii, takže sa z nich musela odviesť DPH a aj daň......
ivetaf
27.06.14,12:37
jednoznačne však si aj uznali vinu, ale je neskoro, ja som ich viackrát na to upozorňovala, dokonca som sa viackrát informovala ako sa robia vyúčtovania, ale nakoniec mi tá dotyčná pani povedala, že mňa do firmy je len toľko, že mám zaúčtovať čo mi ona donesie a o iné sa nemám starať. Bez komentára u iných firiem to tak nefunguje