janka369
27.06.14,10:46
Ahojte, poprosím vás o radu, tento týždeň mi jeden známy doniesol doklady na spracovanie DP za občianske združenie. V stanovách majú uvedenú edukáciu, vykonávajú školenia zároveň tam majú uvedenú možnosť vykonávania podnik. činnosti v doplnkovom rozsahu, súvisiacu so zabezpečovaním cieľov OZ. Takže popri edukácii- hl. činnosť, vykonávajú činnosť o kt. školia- vedľ. činnosť. Keďže dokladov nemajú veľa,tak som sa im na to dala, ale narazila som na závažné problémy,s kt. si neviem rady:
1. fungujú 2 roky a nemali povinnosť podať DP, tak neviedli žiadne účtovníctvo,takže nemám sa o čo oprieť v zač.stavoch
2. môžem v tomto prípade účtovať v JU, keďže nemajú živnostenský list?
3.z hl.činnosti mali príjem 40 000€ a z vedľajšej 49000€ a neviem či sa im to ráta do obratu,keďže celý zisk použili na činnosť obč. združenia, teda či mali byť registrovaní na DPH
4. z bankového účtu spravili asi 40 platieb kartou pre osobnú spotrebu a toto už vôbec netuším ako zaúčtovať.
Mám 4 dni na to aby som im to spravila,ale neviem či to bez vašej pomoci zvládnem, ľutujem,že som sa na to vôbec dala,ale doteraz som im robila mzdy a nechcela by som o to prísť. Prosím pomôžte ak viete
Dav
27.06.14,09:08
k 3. zo zákona o DPH : Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Ak sú hlavné príjmy oslobodené, obrat je 49 tis.
k 4. pohladávka voči tomu, kto to vyplatil a nech to vráti do pokladne, alebo na účet. Prípadne aj na viackrát, ale vrátiť. Ak sa nedá kompenzovať so mzdou tej osoby.
k 1. doporučujem viesť účtovníctvo od vzniku občianskeho združenia, predsa majú stanovy,štatút, robia sa správy...že nemali povinnosť podať DP neznamená, že sa nijako nemajú sledovať príjmy a výdaje
k 2. zo zákona 200 tis. príjmy - JU
Dav
27.06.14,09:15
a ešte, náklady/výdavky rozdeliť na zdaňovanú/nezdaňovnú činnosť. Ak sa nedajú presne určiť, stanoviť pomerom k príjmom
janka369
27.06.14,09:17
Takže do obratu rátam len tú vedľajšiu činnosť a teraz som si všimla,že je ešte jedna fa, takže boli povinní registrovať OZ na DPH a neurobili tak, no super... ešte som si myslela,že sa to nezarátava,ak celý zisk dajú na prevádzku, resp. činnosť so zabezpečovaním činnosti OZ,ale asi som myslela zle. Takže musím asi viesť podvojné účtovníctvo a dorábať DPH, dobre som pochopila?
janka369
27.06.14,09:20
Na školenia chodili súkr. autom,ale neplatili daň z MV, dá sa to nejako obísť v OZ? Nemám s týmto skúsenosti a nečakala som okolo toho toľko problémov
janka369
27.06.14,09:24
Takže môžem JU? Čím viac o tom čítam,tým som viac domýlená