martinius27
27.06.14,11:33
Dobry den, rad by som sa informoval ci je mozne aby ma upsvar nutil odrobit 32 hodin mesacne v obci ked odrabam 40 a viac hodin mesacne na dohodu? Mam uzavretu dohodu o vykonani prace na dobu neurcitu od 1.5.2010, na dohode nemam urcene kolko hodin mesacne mam odrobit. Ale dnes ked som doniesol potvrdenie o prijme za predosly mesiac mi bolo povedane, ze tym ze som do 30.6.2014 nedoniesol novu dohodu, tak budem musiet mesacne odrabat 32 hodin v obci. Realne dostavam okolo 14 - 18 eur mesacne od socialky ako doplatok k tomu co zarobim na dohodu. A ak mam odrabat 32 hodin za ktore dostanem tych 14 - 18 eur tak sa mi to zda dost divne (aby ma stat nutil pracovat za necelych 0,60 eur na hodinu). Zakon hovori ze mesacne musim odrobit viac ako 32 hodin, ak odrobim menej musim ich odrabat pre obec. Lenze ja mescne odrabam 40 a viac hodin na dohodu. Kazdy mesiac nosim potvrdenie o prijme za predosly mesiac kde je presny pocet hodin ktore som odrobil aj mzda, ktoru som za to dostal. Preto nechapem preco mam este odrobit aj tych 32 hodin. Dokonca mi bolo povedane ze ta nova dohoda (ktoru nemam) musi obsahovat presny pocet hodin mesacne ktore odpracujem, a to uz sa mi zda uplne divne. Kedze kazdy mesiac ma iny pocet pracovnych dni tak ako mozem kazdy jeden mesiac odrobt rovnaky pocet hodin??? Viete mi poradit ako je to?
ivka70
27.06.14,10:37
Hodiny odpracovane na dohodu nemaju nic spolocne s hodinami, ktore mas odpracovat ako poberatel davky v hmotnej nudzi.
martinius27
27.06.14,10:43
Tak preco potom keby mam novu dohodu a odrobim to iste co teraz na starej dohode tak tie hodiny by som odpracovat nemusel????
ivka70
27.06.14,11:08
To nie je pravda, je na rozhodnuti toho, kto organizuje aktivacne prace, kolko hodin odpracovat musis, aby ti davky nekratili. Zakon stanovuje len hornu hranicu.
martinius27
27.06.14,11:32
ano lenze ked si tie hodiny odrobis na dohodu tak o tu sumu ktoru si odrobis ti potom kratia davku, a tych 32 hodin je jedno kde odrobis len ich musis odrobit, ci na dohodu alebo v obci ako vpp. ked tie hodiny odmakas na dohodu nemaju pravo ta nutit odrobit ich este aj v obci. nik ta predsa nemoze nutit pracovat za menej ako je minimalna mzda. preto 32 hodin lebo davka je 64 ecok, aby nebolo menej ako minimum. mne by tym padom vyslo ze by mi dali 60 centov na hodinu, to ich kaslem. tam nech tahaju robit darmozracov co sedia doma na riti a nerobia cele dni nic, nie tych co robit chcu len im nik nechce dat zmluvu lebo nedokaze utiahnut odvody. ved zijeme v SR.
erik555
27.06.14,11:50
upresnime tu davka: bola 62,50, teraz po novom je 61,60 :D ...co sa tyka tych odvodov, vraj ktore nedokazu utiahnut zamestnavatelia, je hadam iba vyhovorka. Chcel by som vediet, ako je to napr. v Rakusku, kde je tusim 3000 € priemerny plat a tam hadam nie je nezamestnanost na nasej urovni :D Tam vedia platit vysoke mzdy zamestnancom a na Slovensku nie???!!! Tu je slusna otrokarcina! Este aj stat (Ficoland) si narokuje vyplatenim almuzny 61,60 odpracovanim 32 hodinami! OMG :D
avalik
27.06.14,14:09
ak chces poberat davku v hmotnej nudzi od statu musis splnit podmienky

§ 10
(3) Ak v odsekoch 5 a 6 nie je ustanovené inak, dávka podľa odseku 2 sa znižuje o sumu 61,60 eura za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý nie je v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti,12) dohodnutom v rozsahu najmenej 32 hodín mesačne a nezúčastní sa na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou, rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, alebo právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá organizuje alebo sprostredkúva dobrovoľnícku činnosť pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech (ďalej len „organizátor dobrovoľníckej činnosti“) v rozsahu 32 hodín mesačne na vykonávaní

a) menších obecných služieb pre obec alebo rozpočtovú organizáciu alebo príspevkovú organizáciu, ktorej zriaďovateľom je obec,

b) dobrovoľníckej činnosti,33) alebo

c) prác na predchádzanie mimoriadnej situácii,29) počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie.

Kedze tvoja sucasna dohoda pravdepodobne nepokryva tieto cinnosti, ak chces davku si povinny si ju odrobit.
erik555
27.06.14,14:14
martinius27
27.06.14,14:59
ani doteraz moja dohoda nepokryvala nic z tohto ani ostatne dohody a zakon plati uz 3 mesiace. pred 3 mesiacmi bolo povedane ze ti co robime na dohody ze nas sa tych 32 hodin netyka, len na dohodu musime odrobit viac ako 32 hodin, ak odrobime menej musime si ten rozdiel dorobit vo vpp. Dohodarov sa to netyka vraj koli tomu aby nam stat nebranil vo vykonavani prace na dohodu. jediny rozdiel v starej dohode a novej by bolo len to, ze v novej by som mal uvedne nieco typu: "mesacne odrobi 40 hodin" chapes, to je jediny rozdiel v dohode co mam teraz a v novej dohode co chce ona. uctovnicka co sa stara o papiere majitela povedala ze dohodu nieje treba menit, vraj tak ako je splna zakon. ja mam skor pocit ze pani na upsvar nevie co a ako. preto som to sem napisal lebo cakam ze mi poradi niekto kto sa v tom vyzna, tento zakon co si sem hodil som si nasiel aj ja. ale nevysvetluje nic ohladom mojej situacie. Pozri ja som o tu davku nikdy neziadal sam od seba. ked som dovrsil 25 rokov menil som obciansky a na urade prace ma poslali na socialku nech si o to poziadam - ked mozu brat peniaze nasi "spoluobcania" ktori nepracuju chodte si o to poziadat aj vy. tak som siel. ved ja sa na tych ich 17 smiesnych eur mozem vykaslat, polku z toho precestujem na urad ked tam nosim papiere o zarobku. mne tu ide skor o princip, ze nasich spoluobcanov maju u riti a nic nemusia aby dostali peniaze a ti co chceme robit tak ako sa da tak nas idu obmedzovat. A cital som zakon ohladom novych dohod kde sa pise ze stare dohody uzavrete pred 30.6.2014 budu platne este do 30.6.2015 potom sa ukoncia a budu sa obnovovat kazdy rok. neverim ze vsetci co maju stare dohody teraz zacnu popri robote na dohodu chodit odrabat hodiny aj na vpp. pre to sa informujem.
Slayer666
27.06.14,16:35
Na to si ako prisla?
Slayer666
27.06.14,16:51
Avalik, citaj predsa pozornejsie. Je to komplikovane suvetie, to uznavam, ale aky ma zmysel radit, ked si ho poriadne neprecitas?

Na to, aby doslo k znizeniu davky podla odseku 3, musia byt splnene dve podmienky:
1, neodpracuje tych 32 hodin verejne prospesnych prac
A SUCASNE!!
2, nie je v pravnom vztahu, ktory blabla, v rozsahu minimalne 32 hodin
Kedze on pracuje na dohodu, ktora je nepochybne pracovnopravnym vztahom, ktory patri do mnoziny vztahov, ktore pozaduje druha podmienka, je nepochybne, ze druhu podmienku nesplna a teda nemoze dojst k znizeniu davky na tomto zaklade.
Slayer666
27.06.14,17:07
Ten rok 2010 je preklep, ci nie?
martinius27
27.06.14,17:48
no veru nieje to preklep, tak ti poviem tu odkial som ja pracuju skoro vsetci na dohody lebo zial chudobny kraj sme, extremne malo prace a zivnostnici si nemozu dovolit brat ludi na zmluvy lebo by to realne neutiahli, zial odvodove zatazenie na slovensku je prilis vysoke. kym sa stat neuvedomi a nezacne podporovat aj male podniky do 10-20 ludi (nielen tie velke, ktorym to vobec nieje treba) tak sa to ani nezmeni. realne kde robim ja keby som na zmluvu tak by musel prepustit dalsieho cloveka a tym padom by som musel ja tahat 30 dni v mesiaci. zial realita na slovensku zahranicnym firmam sa odpustaju miliony na daniach a slovenskym nevedia dat ani pokakane ulavy na odvodoch. popritom keby male podniky platia len 10% odvody za ludi tak aj to by bolo lepsie ako ked stat musi za nezamestnaneho platit zdravotnu. tak by mal stat aspon nieco. ale tu sa odvody neznizia v zivote.
veronikasad
27.06.14,19:39
Nemám overené, či tie dohody nad 32 hod, nahrádzajú výkon verejno prospečných prác (v zákone je spojka "a", nie "alebo").
Ak to však tak je, tak UP bude doplácať len rozdiel medzi 75 % čistej mzdy a dávkou v hmotnej núdzi. Ak ide o jednotlivca, vysoký doplatok to nebude.
veronikasad
27.06.14,19:45
Zisťovala som teraz (zatial to nemám overené - potvrdí mi to zajtra), vraj UP uznáva aj tie dohody nad 32 hod. mesačne. Však štát ušetrí na sociálnych dávkach, mnohí dohodári nosili len symbolický príjem, pri min.mzde to teraz musí byť aspoň 64,73€.
Slayer666
28.06.14,17:09
Nerozumiem, ako to myslis, ze uznava ''aj'' tie nad 32 hod.? Ved len tie mozu vylucit znizenie davky.
veronikasad
28.06.14,17:59
Ak na dohodu odrobí menej ako 32 hod. mesačne, zbytok musí odrobiť na verejnoprospešných prácach. Inak mu nárok na dávku v HN nevznikne.
Zuzanka_ba
30.06.14,15:38
medzi podmienkami je spojka "a", porozumela som súvetiu rovnako, musia byť splnené obidve podmienky.
veronikasad
30.06.14,15:41
Nemusia, podmienka je splnenáaj vtedy , ak výkon práce na dohodu je viac ako 32 hod. mesačne. Samozrejme, 75 % čistého príjmu sa započítava do príjmu žiadatela o dávku v HN - UPSVaR dopláca len rozdiel. (hodinová mzda nesmie byť nižšia ako min.mzda)
baterkac
30.07.14,07:01
neviete mi poradiť ak neodrobím tych 32 hod.zoberu mi len davku alebo všetko
ivka70
30.07.14,07:04
co vsetko? dom, rodinu? :)
Jana Motyčková
30.07.14,08:04
Odpoveď ešte na pôvodnú otázku - zákon hovorí, že dohodnutý rozsah v dohode musí byť aspoň 32 hodín. Preto taká dohoda, kde nie je uvedený rozsah hodín nestačí, aj keď v skutočnosti na ňu je odrobených 40 hodín.
veronikasad
30.07.14,08:51
Daj si vystaviť dodatok k dohode. Aby sa ti hodiny započítavali, musíš mať uvedené v dohode počet hodín výkonu práce (viac ako 32 hod.mesačne). 75 % čistého príjmu z dohody sa ti však započíta s nárokom na dávku v HN.