zlatica.turisova
27.06.14,12:49
DObrý deň!
Ja som už písala na túto temu niekedy v októbri minulého roka.
Novoobjavené dedičstvo sme začali riešiť. Zašli sme za notárkou tam, kde sme našli pôdu- predmet novoobjaveného dedičstva. Notárka nás prijala , spísala všetko potrebné a zistila ešte aj to, čo väčšina nevedela- že ešte nebola prejednaná časť brehov .Len mamka mala tušenie - papiere neboli k dispozícií- takže to notár pred 20 rokmi neriešil. Notárka povedala že pri jednom jednaní sa musí všetko vysporiadať. Ale povedala nám že my patríme k inej notárke- maju to podelené podľa dátumu úmrtia nebohého po ktorom sa dedí. Tam sme zaplatili 20 eur a ona povedala že papiere odovzdá našej budúcej notárke a že ona už bude konať.
Konala, ale len 6.6.2014 nám oznámila že 26.6.2014 je dedičné konanie a pýtala sa či nemáme kontakty na elektronicku poštu-email.Podotýkam- dediči v prvom rade maju už na krku takmer 8 krížikov. Adresy trvalého bydliska všetkých dedičov sme dali na prvom sedení pri notárke, ktorá spis predávala terajšej.
Povedali sme že nemáme emailove adresy a nech pozvánky pošle poštou. Problém je v tom, že dediči sú aj vo Francúzku a v Čechách. Notárka do Francúzka neposlala oznámenie o dedičnom konaní, vraj by to do pojednávania tam ani nedošlo. Pritom adresy mala od momentu, čo prípad prevzala.Ja, dcéra 80 ročnej dedičky som zháňala nejaké elektronické kontakty - ale nepodarilo sa. Myslela sme že pojednávanie nebude, lebo nie všetky o tom vedeli a ani plná moc na zastupovanie nebola k ruke notárky.
Ale konanie predsa bolo. Došlo k dohode a majetok sa dedí na 7 dielov a dodatočne treba pozháňať plnú moc tých, čo o tom nevedeli. Poplatky sme už museli zaplatiť- je nám to jasné- ale aj za tých čo mamku splnomocnili a mamka si to má od nich pýtať. To sa mi nezdá spravodlivé. Chceme aby pôda mala vlastníka, my sme to iniciovali a ešte na to doplatí mamka. A pri tom, brehy neriešila – to čo našla notárka na prvom sedení- ani sa nesnažila zistiť či mamka hovorí pravdu.
Ďalej povedala mamke aby pozisťovala kopec veci- čo by malo byť povinnosťou notárky- podľa mňa. Má napr. zistiť meno dediča za slobodna s ktorým nie je vônec v kontakte. Máme oznámiť dedičom do Francúzka, že sa našla pôda, ktorá sa bude dediť a maju poslať plnú moc a ustne sa vyjadriť či chcú dediť, alebo či sa vzdávaju a v prospech koho.
Mamkin brat napísal plnu moc a zároveň napísal v prospech koho sa vzáva pôdy a podpísal to na matrike. To vraj nie je dobre- že vraj to môže napísať hocikto. Stačí ústne povedať mamke a mamka to má povedať notárke. No tak to sa mi zdá prevrátené. Slová sa daju prekrútiť, ale čo je na papieri, to by malo platiť nie?
A teraz sa pýtam, prečo vlastne sme dali notárke peniaze, keď mamka musí vybavovať veci, ktoré sú v právomoci a aj si myslím v povinnost notára.
Ako by sme mali pokračovať?
type83
05.07.14,19:10
Tieto vsetky vety,ktore ste napisali ohladne prace notarky ma robit ona a peniaze pytat ak je konanie uzavrete.Podla mna peniaze zobrala nepravom.Podal by som na nu staznost - nekona a nekontaktuje, to je jej praca a nie vasa a navyse sa nepravom obohatila.Vy ste mali dorucit to co bolo potrebne - novoobjaveny majetok,plna moc od pozostalych,kt.sa nemohli zucastnit - staci overenie ako ste to mali nevidim dovod preco mala stým problem.