cecko111
27.06.14,20:11
Mám takýto problém zo ženov sme sa dohodli že sa rozvedieme a predáme byt a rozdelíme sa na polky problem nastal v tedy ked som povedal že vyplatíme všetky spoločne pôžičky a potom si peniaze rozdelíme ona otom nechce ani počuť že každý si vyplatí tie svoje no ja mám podstarne vyšie pôžičky ako ona tak som povedal ,že jej nepodpíšem predaj bytu.ˇDalšia vec že ked sme si založili stavebvé sporenie tesne pred kupov bytu sme ho prepísali na moju mamu kôli štatnej prémii a ked sa byt kupoval tak tieš na meno mojej mami až neskôr nam byt darovala chcem sa opítať či sa dá zrušiť darovacia zmluva a či to bude mať vpliv nato že to bolo vlastne naše stavebné sporenie len pár mesiacov je na meno mojej mami dakujem za rady
draik
28.06.14,05:50
Dlhy vzniknuté za manželstva sú v zásade spoločné a prihlaida sa na ne pri delení BSM. Darovaciu zmluvu je možné zrušiť len dôvodov uvedených v zákone, pričom ich naplnenie nie je jednoduché.
cecko111
28.06.14,12:22
Chcem sa ešte opýtať či aj dlhy o ktorých jeden z manželov nevedel sú spoločne lebo moja manželka teda bývala ma pôžičky o ktorých som nevedel.
draik
28.06.14,17:36
Ak ich použila na nadobudnutie spoločných vecí, tak budú predmetom BSM.
Mária27
29.06.14,10:35
Spoločný majetok aj spoločťné dlhy (BSM) sa zásadne delia hodnotou napoly.
Pôžičky podpísané len jedným z manželov, za ktoré sa nenakúpilo majetok do BSM, sú dlhy len toho jedného. Počas trvania BSM by však exekútor mohol vymôcť tieto pohľadávky veriteľa aj z BSM(teda čím skôr vyporiadať BSM).

Pokiaľ darovacia zmluva nebola bezodplatná (vy ste to hradili z BSM), je neplatná, resp. ide o simulovaný právny úkon, teda sa to neposudzuje ako dar, patrí to do BSM.