Lenka278
27.06.14,22:43
ahojte, potrebujem poradit ohladne auta a ako si mozem dat naklady na naftu do nakladov?
a ak mi vie niekto poradit postup ako a kde prihlasit auto ak je to potrebne, pretoze som bola na danovom a tam ma odbili ze mi nemozu poradit vobec ze mam si poradit sama.
Auto som kupila minuly rok- 2013, zivnost mam az teraz od marca 2014.
Som SZCO a mam jednoduche uctovnictvo. Auto vyuzivam na sukromne aj firemne ucely.
dakujem za rady
veronikasad
27.06.14,20:46
Za ktorý rok ? Používaš na podnikanie auto zaradené do obchodného majetku alebo súkromné auto ?
veronikasad
27.06.14,20:52
Najskôr sa musíš rozhodnúť či auto zaradíš do obchodného majetku alebo si budeš uplatňovať sadzbu základnej náhrady+spotrebu PHM.
Budeš viesť JU (sama?) alebo uplatňovať paušálne výdavky ? (dostala si dotáciu z UP?)
Lenka278
27.06.14,20:54
no podnikam teraz od marca prvy krat....nemam nic zaradene, doteraz ked sme sli s autom aj kvoli robote tak sme platili zo svojho a nikde som to neuvadzala...len sa vyskytlo tolko roboty ze budeme vela cestovat tak som chcela si dat naft do nakladov, uctovnictvo mi urobi na konci roka kamoska co je uctovnicka len ta je teraz mimo tak neviem ako postupovat,a niesom platca DPH.
a ide o to ze co sa mi oplati viac, ked kvoli robote musim vela cestovat, ale auto budem vyuzivat aj na podnikatelske aj sukromne ucely a kde musim auto prihlasit alebo ako vobec mam postupovat
ziadnu dotaciu, auto som si kupila za svoje este minuly rok ked som nemala vobec zivnost.
veronikasad
27.06.14,20:58
Budeš si účto robiť sama? Lebo ak ano a nemáš o tom ani šajnu, ťažko sa vysvetluje rozdiel medzi spôsobmi využívania auta, ktoré som uviedla v predch.komentári
KEJKA
27.06.14,21:25
auto nemusíš prihlasovať.
Ak auto používaš aj na súkromné a aj na podnikateľské účely a kupila si ho ešte minulý rok, k tomu uvádzaš, že tých km bude veľa (čo je to veľa?)
tak auto nezaraďuj nikde ale zapisuj si podnikateľské jazdy - dátum,, miesto, km, účel cesty.
Urobíš si klasický cesťák a vyúčtuješ PHM + na každý km základnú sadzbu 0,183 eur. To bude náhrada za opotrebenie auta.
nebudeš viesť knihu jázd, ale budeš si robiť klasické cesťáky.
plus zbieraš bločky za naftu - zásoba, a VOZD bude prepočítaná spotreba nafty podľa TP.
Lenka278
28.06.14,11:58
pisala som v predchadzajucej odpovedi ze kamoska co je uctovnicka len ta je teraz mimo SR tak sa nemam s nou ako skontaktovat
Lenka278
28.06.14,12:01
vela, to znamena ze ked niekto zavola kvoli obhliadke tak ideme v ramci celej SR, preto som napisala vela.tazko povedat ze kolko asi...ale urcite to bude dost, pretoze aj material si chodime kupovat sami.
na to zapisovanie potrebujem knihu jazd? a plus blocky o plateni za naftu nie?
KEJKA
28.06.14,16:02
upravila som odpoveď
maped
28.06.14,17:36
Tak ako píše KEJKA za každý mesiac si chronologicky vypočítaš podľa najazdených km základnú náhradu (1km=0,183€) + náhradu za spotrebované PHM. Cestovné náhrady za použitie vlastného vozidla spolu uvedieš do súčtu na CP. K cestovnému príkazu pripojíš doklady o nákupe PHM.