habrina
15.10.04,20:55
Nová klientka mi dala doklady na spracovanie. Vediem jej JU. Živnosť má k 1.12.2003, ale 21,1.2004 má zmenu v ŽL v časti vznik živnosti k 1.4.2004.Príjem-tržby má až od 1.6.2004.Výdavky má aj v r.2003(nákup materiálu, kolky a iná prev.réžia).Doklady z r.2003 má z februára,augusta,októbra a decembra. Nie som si istá, ako to mám zaúčtovať.
r.2003-myslím si, že treba urobiť dodatočné daňové priznanie.Ak áno, je možné
uplatniť aj tie výdavky so staršími dátumami?Boli to jej zriaďovacie
náklady.
r.2004-tento rok by som robila už normálne.

Prosím poradu o radu, ako by som to mala správne zaúčtovať.

Srdečne ďakujem a všetkých Vás pozdravujem!
M3G
15.10.04,21:16
Všetky výdavky pred vznikom živnosti dávate do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ak boli súhrnne nižšie ako 30.000 Sk. Ak boli vyššie ako 30.000 Sk, musíte odpisovať. Medzi tieto výdavky nepatria stroje a materiál, tieto musíte účtovať zvlášť. To platí pre obchodné spoločnosti.

Pre Vás vidím najjednoduchšie riešenie, a to vôbec sa nebabrať so zriaďovacími výdavkami. Jednoducho začnete viesť účtovníctvo odo dňa vzniku t.j v roku 2004.
A majetok, ktorý nakúpila pred vznikom živnosti vložíte do podnikania ako majetok podnikateľa, ktorý zapíšete ako nepeňažný výdavok do kolonky výdavkov ovplyvňujúcich základ dane(okrem strojov). Dokazovateľnosť výšky je jednoduchá, keďže ešte máte doklady z roku 2003.