skyrider
28.06.14,07:46
Servuste, potreboval by som radu, ako vymeniť vonkajší nefunkčný vypínač svetla a zapojiť nový. Nie som si istý, kam zapojiť nulový a kam fázový vodič. Ďakujem pekne za všetky podnety!
vlado 33
28.06.14,06:06
...
Ing. Ľubomír Janoška
28.06.14,06:13
V popise prvej fotky máte chybu. Nulolvý vodič tam nemá čo robiť, prívod z ističa do vypínača aj výstup z vypínača pripojený na spotrebič sú fázové vodiče. Na prívode od ističa nameriate fázu nezávisle na polohe vypínača, na výstupe pre spotrebič nameriate fázu, keď je vypínač zopnutý.
To isté platí aj pre vonkajší vypínač - prerušuje sa ním fázový prívod. Nulový (stredný) vodič sa nezapája.
Pokiaľ nemáte istotu, že to robíte správne, zavolajte si elektrikára.
skyrider
28.06.14,06:30
Viem len toľko, že po skontrolovaní so skúšačkou mi červené svetielko na skúšačke svietilo pri dolnom kábli, ktorý je pod prúdom. Na nový vypínač dolný kábel (pod prúdom) napravo a horný naľavo?
skyrider
28.06.14,06:33
V mojom prípade dolný kábel (na skúšačke svieti červené svetielko, pod prúdom) napravo a horný kábel naľavo?
pankratz
28.06.14,06:37
Mám dojem, že ten nový vpravo je lustrový dvojitý vypínač. , ale keď zapojíte len jeden odvod, bude fungovať len tá jedna polovica vypínača. Ináč, prerušuje sa len fáza, nulák neide cez vypínač , ide priamo do spotrebiča. Na tom príklade, ktorý uvádza vlado 33, bude fungovať len pravá strana, tá ľavá nie, nie je napojená na fázu.
vlado 33
28.06.14,07:02
Tak už to na Slovensku chodí, namiesto cyky vodičov sa používajú flexi vodiče zlého označenia. Proste sa šetrí na všetkom a všade. Pokiaľ to bolo zapojené tak a funovalo to, ten vodič nie je nulák, zapoj podľa obrázka.
vlado 33
28.06.14,07:08
Je to zvláštny vypínač, ľavá strana sa ani pripojiť nedá, nemáš o čo.
dariusko
28.06.14,07:59
Drobné upresnenie :
nulák nejde "do" ale "od" spotrebiča
canbo
28.06.14,09:06
Ak nieje poškodený obal vypínača(vonkajší kryt) ,nieje potrebné meniť vypínač iba jadro vypínača ( zakúpiť vypínač od výrobcu SEZ ,obyčajný č.1 ,vybrať z neho jadro a preložiť do starého - v starom je držiak jadra z plechu opatrne odohnuť ,pod vypínačom je izolačná "papierová "podložka ...) a zapojiť ako pôvodný nie je potrebné rozrýpať stenu ....
Zámena vodičov nemá vplyv na funkciu.
Vo vypínači sa obvykle prerušuje iba fázový vodič ä skúšačkou sa dá skontrolovať čí je vadný vypínač ,alebo žiarovka .
dataelcom
28.06.14,10:49
Obidva vodiče sú fázové - spodný je prívod z rozvadzača (svieti na skúšačke svetlo), horný by mal pokračovať k svietidlu. V tomto prípade je jedno, ako sa zapoja, vo vypínači sú len dve svorky, ktoré sa spínajú.