donkaaa
29.06.14,18:05
dobry den chcela by som sa spytat ak z viacerych podnajomnikov podpisal zmluvu iba jeden a ostatny nie je zmluva platna?
Mária27
29.06.14,18:21
Zmluva platná je, pretože nemusí byť uzavretá písomne vôbec, iba vypovedaná musí byť písomne.. Písomná zmluva je však väčšia istota, najmä pri spoločnom nájme. Máš na tej podpísanej zmluve aspoň uvedené mená všetkých spoločných nájomcov?
Chobot
29.06.14,21:31
Zmluva je platná pre teba a pre toho, kto podpísal z nájomcov. Pre ostatných nie je platá, zatiaľ ju nepodpísali.
donkaaa
30.06.14,18:51
Ano su..a podpisala som ju len ja..dufam ze majitelka nieco nechysta...lebo po tom vsetkom jej uz neverim
donkaaa
30.06.14,18:53
A ak v tej zmluve nepokracujem kedze sme sa rozhodli odist tak zmluva neplatí kedze neni podpisana alebo ako?
Chobot
30.06.14,21:58
Zmluva je platná, ale ak nikto neplní podmienky a nikomu to nevadí, tak sa nič nedeje.

Ak ale niekomu bude vadiť, že druhá strana neplní dohodnuté povinnosti, môže sa domáhať od protistrany, aby konal podľa dohody.

Príklad: podpíšeš s osobou X nájomnú zmluvu. On ale do bytu nepríde a tebe to nevadí, byt prenajmeš niekomu inému. On si nájde inde nájom. Zmluva je platná, ale nikomu nevadí, že sa neplní - ty máš iného nájomníka, on má iný byt.

Ak by ale on prišiel za tebou, že podľa zmluvy má nárok bývať v byte a ty tam máš iné osoby, tak máš problém - on má podľa (platnej) nájomnej zmluvy nárok na bývanie v byte.
sito
30.06.14,22:04
Je to niečo ako v reštaurácii, krčme. Kto objedná, ten aj zaplatí. A je jedno kto to zje, vypije. Do dna si to vypije ten posledný. Teda ty.
donkaaa
01.07.14,03:49
Tak to potom asi mam problem...ale mamesms. Co pisala ze kedy ma prist po kluce takze asi s tym suhlasi...len aby to nebolo ticho pred burkou...ale ja si myslim ze je nepkatna...kedze zmluva je na 4 osoby a podpisana je len jedna...ale najomne si platia dvaja a dvaja dalsi osobitne...
sito
01.07.14,08:48
Čašník sa tiež nepýta, len si vypýta požadovanú sumu a je mu jedno či sa na ňu poskladáte. Ak nie, nezaplatíte. Na koho zavolá policajtov? Táto slečna rozkázala a nechce uhradiť účet, že?
Mária27
01.07.14,14:24
Ak tam bývajú s tebou, platia všetky paragrafy 700 - 702 obč. zákonníka o spoločnom nájme bytu.
Spoločný nájom bytu
§ 700

(1) Byt môže byť v spoločnom nájme viacerých osôb. Spoloční nájomcovia majú rovnaké práva a povinnosti.

(2) Spoločný nájom vzniká tiež dohodou medzi doterajším nájomcom, ďalšou osobou a prenajímateľom.

(3) Pri družstevnom byte môže spoločný nájom vzniknúť len medzi manželmi.
§ 701

(1) Bežné veci týkajúce sa spoločného nájmu bytu môže vybavovať každý zo spoločných nájomcov. V ostatných veciach je potrebný súhlas všetkých; inak je právny úkon neplatný.

(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu bytu sú oprávnení a povinní všetci spoloční nájomcovia spoločne a nerozdielne.
§ 702

(1) Ak medzi spoločnými nájomcami dôjde k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoločného nájmu bytu, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.

(2) Súd môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa na návrh spoločného nájomcu zrušiť právo spoločného nájmu bytu, ak vznikne ním nezavinený stav, ktorý bráni spoločnému užívaniu bytu spoločnými nájomcami. Zároveň určí, ktorý zo spoločných nájomcov alebo ktorí z nich budú byt ďalej užívať.