Tomasko123
29.06.14,20:28
Dobry vecer,
som SZCO na rodicovskom prispevku, z coho sa mi pocita vyska dalsej materskej ked nebudem splnat podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni (chybaju mi 3 mesiace)?

pripadne pomoze ak sa na min. 90 dni pred porodom zamestnam (musim prerusit zivnost?)

treba doplatit to nemocenske poistenie?

Dakujem
avalik
29.06.14,18:32
ked nie su splnene podmienky na materske, tak sa vyplaca rodicovsky prispevok
Tomasko123
29.06.14,18:36
a je mozne teda zajtra - 30.6 sa rychlo dobrovolne poistit a zaplatit za jun nemocenske poistenie? - potom by mi vyslo tych 270dni...len momentalne poberam i rodicovsky prispevok za prve dieta
avalik
29.06.14,18:40
a je mozne teda zajtra - 30.6 sa rychlo dobrovolne poistit a zaplatit za jun nemocenske poistenie? - potom by mi vyslo tych 270dni...len momentalne poberam i rodicovsky prispevok za prve dieta

nie, spatne sa neda

§ 23
Vznik a zánik dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia alebo dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti

Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ďalej len „dobrovoľné poistenie“) vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká aj

a) odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky podľa § 14 ods. 2, § 15 ods. 4 a § 19 ods. 2 a 3,

b) od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné na dobrovoľné poistenie, ak za dva po sebe nasledujúce kalendárne mesiace nebolo zaplatené poistné na toto poistenie vôbec, najneskôr do konca tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné na dobrovoľné poistenie; to neplatí, ak v kalendárnom mesiaci nebola dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa § 140.
Tomasko123
29.06.14,18:47
aha...takze ziskat matersku u mna neni realne...len rodicovsky prispevok..
veronikasad
29.06.14,18:59
aha...takze ziskat matersku u mna neni realne...len rodicovsky prispevok..
Pri prvom dieťati si poberala materské, alebo rodičovský príspevok ? Aký si mala príjem za rok 2013 - si od 1.7.2014 povinne poistená SZČO ?
Vysvetli "chýbajú mi 3 mesiace"
Tomasko123
29.06.14,19:05
Poberala som matersku a nasledne rodicovsky prispevok ktory poberam este teraz do 25 augusta.
Prijem za rok 2013 - kvoli rodicovskemu som nemala
Od 1.6 spatne som sa chcela dobrovolne nemocensky poistit-co sa teda neda aby som stihla zozbierat potrebnych 270 dni poistenia. Kedze porod bude cca v marci.
veronikasad
29.06.14,19:09
Poberala som matersku a nasledne rodicovsky prispevok ktory poberam este teraz do 25 augusta.
Prijem za rok 2013 - kvoli rodicovskemu som nemala
Od 1.6 spatne som sa chcela dobrovolne nemocensky poistit-co sa teda neda aby som stihla zozbierat potrebnych 270 dni poistenia. Kedze porod bude cca v marci.
Neviem v akej oblasti podnikáš, či máš zamestnancov - kvôli poberaniu rod.príspevku si mohla mať príjem, určité obmedzenia sú pri platení dôch.poistenia štátom.

Doba poistenia pre vznik nároku na materské sa dala dosiahnuť súbehom poistenia, napr. dobr.poistenia a dohody. Neviem či táto možnosť zostala aj po novele zákona od 1.7.2015, ak by si sa na dobr.poistenie prihlásila ešte 30.6.2014
Tomasko123
29.06.14,19:12
Zamestnancov nemam, prijem som nepriznavala aby som nemusela platit odvody do socialnej poistovne. Platim len min. odvody do zdravotnej.
veronikasad
29.06.14,19:14
Zamestnancov nemam, prijem som nepriznavala aby som nemusela platit odvody do socialnej poistovne. Platim len min. odvody do zdravotnej.
Prečo platíš počas RD odvody do zdravotnej ? Veď za osoby starajúce sa o dieťa je platitelom zdr.poistenia štát.

Nuž, keď si "nepriznávala" príjem, budeš si musieť vystačiť s rod.príspevkom.
Tomasko123
29.06.14,19:15
Pretoze mi to tak v zdravotnej poistovni vypocitali....platim cca 16e

:) hej hej
veronikasad
29.06.14,19:18
Pretoze mi to tak v zdravotnej poistovni vypocitali....platim cca 16e

:) hej hej
minimum je"trošku" viac ako 16€, platíš z príjmu za rok 2012 - to je OK
Tomasko123
30.06.14,09:29
Este posledna otazka...bolo mi povedane ze ak sa zamestnam u 2 zamestnavatelov subezne po dobu 150 dni tak nemocenske sa rata ako sucet oboch = 300 dni (splni s apodmienka min. 270dni) o tom prosim nemate ziadne informacie?
veronikasad
30.06.14,09:39
Este posledna otazka...bolo mi povedane ze ak sa zamestnam u 2 zamestnavatelov subezne po dobu 150 dni tak nemocenske sa rata ako sucet oboch = 300 dni (splni s apodmienka min. 270dni) o tom prosim nemate ziadne informacie?
Do 30.6.2014 to platilo. Od 1.7.2014 nadobudla účinnosť novela Zákona o soc.poistení. Písala som to o tom včera - prever si aspoň na infolinke SP.