anežka113
29.06.14,21:20
Mám vymenený bedrový kľb pracovala som na 4h denne.......svoj stav som veľmi zle psychicky znášala a nevládala som viac robiť užívala som aj nejaké lieky na psychiku ktoré užívam dodnes po tejto stránke sa mi poľavilo........ tak sme sa dohodli na 4h ale zamestnávateľ ma prepustil formou dohody pre nadbytočnosť nemal pre mňa vraj vhodnú prácu,,,,,Ale hlavná otázka je teraz.... chcela bi som si nájsť prácu na 7,5h lebo nemôžem nájsť prácu na 4h tak bi som to chcela skúsiť že budem robiť koľko vydržím ....Môže takto človek robiť neprídem o dôchodok ? lebo ja neviem koľko vydržím môžem vôbec s touto diagnozov toľko robiť od posudkovej lekárky som uznaná na 45% invalidity v papieroch je napísane že smiem vykonávať prácu 45% ja tomu nerozumie 45%prace ,45%hodín či ako môžem vykonávať prácu v sede...to je všetko ....dakujem za pomoc...
alaya1
29.06.14,19:22
ake prace mozes vykonavat a v akom rozahu mas napisane v posudku lekara posudkovej komisie SP, ked ti priznali ID.
veronikasad
29.06.14,19:22
odkedy si poberatelom ID ? Dobre pozri do papierov = zdravotného posudku pri schvalovaní invalidity, mala by si tam mať obmedzenie, za ktorých môžeš prácu vykonávať.
Katy a R
29.06.14,19:40
Ak si nájdeš vhodnú prácu - môžeš robiť, koľko vládzeš. :)
ID sa priznáva pri dlhodobom (spravidla stabilizovanom) nepriaznivom zdravotnom stave. nepredpisujú ti, že koľko hodín môžeš pracovať - máš dané len, že o koľko rokov opätovne posúdia.

cit
(10) Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav na účely invalidity sa posúdi opätovne, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

doplním: - ako Veronika píše - že môže byť aj úväzok obmedzený, nielen náročnosť (vhodnosť) práce .
veronikasad
29.06.14,19:45
Katy, nesúhlasím, mám v zdravotnom posudku aj dlžku prac.úväzku. A poznám aj prípad, keď zamestnanec zostal na pôvodnom pracovisku a rovnakom úväzku ako pred invaliditou a invaliditu mu pri najbližšom prehodnocovaní zobrali.
SP nesleduje výšku príjmu - tu nie sú žiadne obmedzenia.
Katy a R
29.06.14,19:59
áno - už si písala (zabudla som) - máš ten posudok teraz niekedy, alebo skôr?
ja som ešte nevidela posudok s uvedením "hodín" (úväzku) ... skorej sú obmedzenia k typu vykonávanej práce
Ale do najbližšieho posúdenia sa ajtak nič nemôže zmeniť! .. či?
Nuž a ak niekto ostane robiť pôvodnú prácu a v rovnakom rozsahu - tak sa ozaj nemôže diviť, že mu ID pri najbližšom posúdení zoberú !
veronikasad
29.06.14,20:02
Z roku 2009, mám tam presne špecifikovaný druh práce, počet hodín aj pracovné podmienky pre výkon práce
Dátum prehodnocovania zdrav.stavu - zrejme vzhľadom na vek - už určený nemám.
Dr.coldrex
14.06.16,12:25
Aj ja som hľadal niečo okolo tejto otázky a na nete som našiel celkom zaujímavý článok tak pozri: http://www.profesia.sk/forum-prace/pracovne-vztahy/dohody-mimo-pracovneho-pomeru/praca-ztp-308877
Anika61
14.06.16,19:39
Je to tak ako píše veronikasad :-) z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť v SP mi povedali,že môžem robiť aj zarobiť koľko chcem"....ale pri najbližšom posúdení zdrav.stavu ak zistia,že môžeš pracovať tak bez váhania ID zoberú...logicky :-)