mondes
30.06.14,10:04
Ahojte poraďáci, prosím nájde sa medzi Vami niekto, kto účtuje s.r.očku, firmu, ktorá poskytuje domácnostiam internet? Totižto som dostala ponuku od 1.1.2015 (je to síce ešte ďaleko, ale predsa.) účtovať s.r.o. 1 konateľ a 1 spoločník, ktorá poskytuje internet. Tá firma má cca. 250 klientov, teda mesačne len faktúr bude 250 + nákladové bločky. Nie sú síce platcami DPH ( tie faktúry sú len 10 eurové), ale aj tak sa mi zdá, že je to kopec dokladov. A vraj, koľko by som za to chcela zaplatiť, že bývalej účtovníčke platili 40 eur mesačne. Ale keď si to všetko prerátam, tak neviem, neviem. Čo vy na to? A hlavne by som rada vedieť, čo obnáša účtovanie vo firme poskytujúcej internet. Za každú cennú radu Vám srdečne ďakujem.
Dáša_
30.06.14,08:11
internet znamená internetové pripojenie alebo priestor na internete na stránky, domény... To sa nefakturuje ročne?
mondes
30.06.14,08:13
Poskytujú internetové pripojenie domácnostiam a faktúrujú mesačne.
veronikasad
30.06.14,08:30
PU za 40€ mesačne ? To ani nezapínaj pre nich počítač. Prečo k vystaveným faktúram výdavkové(???) doklady ? Platby nebudú na účet ?
misoft
30.06.14,08:34
40 euro mesačne? Za vyhotovenie 250 faktúr? Tak to sú z veľmi lacného kraja! Pretože poskytujú dátové pripojenie - faktúra musí obsahovať i objem odoslaných a prijatých dát. Pokiaľ to nemajú presne stanovené, koľko za čo - budú z toho zmätky - a zvezie sa to na toho, kto faktúry vyhotovil.
Zadaj si požiadavku: presné rozpisanie objemu dát, cenu za dáta (aby sa to kontrolovať dalo). Tiež cena za mesiac od 60 do 80 euro.

Je mi však divné, že nie sú platcami DPH. To chcú aj zákazníkom účtovať bez DPH? Tu niečo smrdí - je to predsa poskytovanie služby - spadá pod telekomunikácie.
mondes
30.06.14,08:35
No, zle som sa asi vyjadrila. Nemyslela som to tak, že k vystaveným faktúram výdavkové doklady, ale že cca. 250 vystavených faktúr a určite budú mať aj kopec nákladových dokladov. A čo sa týka ceny, tak tiež neverím, že im to terajšia účtovníčka robí za 40 eur mesačne. Asi ma len chcel "oblafnúť".
veronikasad
30.06.14,08:36
Nemusí nič smrdieť, 250*10*12 = 30000€ - ak nemajú iné príjmy, limit pre povinnú registráciu platiteľa DPH neprekročia.
mondes
30.06.14,08:40
Ale faktúry si vyhotovujú sami. Ja by som to mala len účtovať. A áno, zaujíma ma všetko, čo to obnáša také poskytovanie internetu, tiež tie zmluvy s telekomunikáciami a pod. Len chcem byť v obraze. Ďakujem.
veronikasad
30.06.14,08:43
Ak pred tú 4 nepridajú 1 = 140, tak choď od toho preč. Aj keď je to rutinná práca, len účtovanie faktúr a úhrad máš 500 zápisov (nie riadkov, tých je podstatne viac) v účtovnom denníku
misoft
30.06.14,08:45
To by bol možno príjem za dáta. Ale k pripojeniu patrí aj spôsob, akým to realizujú - buď využívajú cudzie linky, alebo majú vlastné + iste budú mať ešte niečo.......

Nechcem kuvikať, ale ak oni nebudú platcami DPH, niekedy si tú DPH pridajú do faktúr..... a kam to pôjde?
Boli takí fiškusi....
misoft
30.06.14,08:47
Tak tú cenu za prácu som fest podhodnotil......
veronikasad
30.06.14,08:48
Ak nebudú platitelia DPH, nemajú nárok na odpočítanie dane. V konečnom dôsledku môžu byť pre odberatelov drahší ako plaitelia DPH. Zákon o DPH ale neporušujú.
mondes
30.06.14,08:49
Uff, ďakujem pekne. Je toho fakt veľa, no na druhej strane som to brala ako výzvu, že sa zaučím do tajov PU, nakoľko mám zakúpenú Omegu. A ozaj, ešte ak si z tých penazí zaplatím balík podpory na r. 2015, tak to budem možno nejakých 200 eur ročne v pluse. To je ale "kšeft". No uvidím, mám ešte čas, nechám si to všetko uležať v hlave. A srdečná vďaka Ti Veronika. Aj tebe misoft. :-)