rastr
30.06.14,11:20
Zdravím, prevádzkujem eshop a stalo sa mi, že zákazník chcel vymeniť tovar, no veľkosť, ktorú potreboval nemám...chcem mu vrátiť peniaze - na faktúre som účtoval 2 položky a dopravu...Myslím, že mám vystaviť dobropis...hľadal som čo tam má byť, no nie som si istý...
-čislo dobropisu môžem dať napr. VD2014001?
-mám niekde uviesť číslo FA, ktorej sa to týka...stačí to napísať hocikde na faktúre?
-k jednotlivým položkám mám len napísať znamienko -...tú dopravu tam nebudem ani uvádzať?


2. prípad
zákazník mi neprevzal zásielku...peniaze tým pádom neuhradil, balík ani nemal...faktúru nemôžem len tak vyhodiť, pretože som odvtedy mal nejaké faktúry a nesedelo by mi číslovanie...ako spravím storno faktúry?vytvorím novú faktúru s číslom aké mi má nasledovať, do poznámky uvediem storno konkrétnej faktúry, k položkám uvediem - znamienko?

Vopred ďakujem za prípadné odpovede
fortunka
11.07.14,13:30
1) Nemusis osve cislovat faktury/dobropisy, ale mozes... uviest cislo povodnej faktury treba, nie je presne napisane kde, vacsinou si to taha software na nejake miesto. Pri vymene tovaru sa doprava nevracia (ale samozrejme pozri sa ci to mas v obchodnych podmienkach), cize vydobropisujes iba tie polozky a das minus na kusy, automaticky ti potiahne minusovu cenu, ktora bude rovnaka ako na povodnej fakture bez dopravy (dopravu ani nepis)
2) ak zakaznik neprevezme tovar a vrati sa ti to, tak vystavis dobropis na celu fakturu tak ako je, aj s dopravou. Cislovanie je zase na tebe, ak mas extra ciselnu radu na dobropis tak tak, ak nemas tak cislo dalsej faktury. Faktury sa v ziadnom pripade nesmu ani vyhadzovat, ani mazat. A ma to aj iny dovod, ako je "nepozmenovanie udajov a dokladov": Mas s tym hadam aj dopravne naklady a tie si pekne das do nakladov. Ked vyhodis fakturu, mozes vyhodit aj s tym vzniknute naklady.