Ibaka
15.10.04,20:31
Som SZČO, vediem JÚ. Robím školenia, podávam občerstvenie-minerálku, kávu, čaj, chlebíčky. Nákup robím často spolu s iným tovarom na súkromné účely, takže tovar je na jednom doklade z registračnej pokladnice. Je platný takýto doklad , môžem ho použiť na preukázanie nákladov, alebo musím v obchode žiadať samostatný doklad pre tovar pre podnikanie a pre súkronmé účely? Ďakujem všetkým za odpoveď.
Heni
15.10.04,19:03
Ja nepýtam samostatný doklad. Na bločku z ERP poznačím, čo je súkromné a čo nie, aby bolo jasné, čo ide do nákladov.
M3G
15.10.04,19:56
A to občerstvenie je výdavok na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov?

Štandardný prípad:

Pozveme klienta na obed.
Klient objedná nejaký tovar.
Klientovi pošleme faktúru.
Výdavky na obed u nás sú reprezentačné, teda nedaňové.


Je rozdiel iba v tom, že na Vašej faktúre je uvedené, že v cene služby alebo tovaru je aj občerstvenie a potom to dávate do nákladov...
A keby sme aj my uviedli poznámočku na faktúru, alebo v smernici, že v cene tovaru je aj obed, môžeme si to dať do daňových nákladov?

Inak súhlasím z Heni.
Heni
16.10.04,12:11
A keby sme aj my uviedli poznámočku na faktúru, alebo v smernici, že v cene tovaru je aj obed, môžeme si to dať do daňových nákladov?


M3G, klientovi vystavíš faktúru aj za obed. Výdavok za obed si dáš do nákladov. Klient uhradí celú faktúru. Potom si teda aj príjem za ten obed dáš do príjmov ovplyvňujúcich daň. Ak budeš mať tých obedov priveľa, zdvihnú ti riadne zdaniteľný príjem a tým sa môžeš dostať do kategórie povinných platcov odvodov... či nie? Pravda, závisí od ceny i počtu obedov/občerstvení. Alebo je tam iná, hm, "finta" ?
M3G
16.10.04,19:39
M3G, klientovi vystavíš faktúru aj za obed. Výdavok za obed si dáš do nákladov. Klient uhradí celú faktúru. Potom si teda aj príjem za ten obed dáš do príjmov ovplyvňujúcich daň. Ak budeš mať tých obedov priveľa, zdvihnú ti riadne zdaniteľný príjem a tým sa môžeš dostať do kategórie povinných platcov odvodov... či nie? Pravda, závisí od ceny i počtu obedov/občerstvení. Alebo je tam iná, hm, "finta" ?
Mno, ale potom bude mať klient nedaňové výdavky alebo náklady namiesto mňa :). Išlo mi o to, ako to dať celé výdavkov, ale asi to nepôjde...
ekin
17.10.04,06:03
naklady súvisiace s obcerstvenim pri kurzoch - urcite by som na to mala osobitny doklad - nie spolu so sukr. nakupom, a tiez by som si odlozila informaciu o tom, ze napr. v pozvanke bolo uvedene, ze bude v cene obcerstvenie - pripadne ake obcerstvenie (či iba kava,chlebičky, alebo cely obed). Táto časť bude zo strany DÚ určite kontrolovaná. Aj nadmerne mnozstvo (počet káv..hm) môže byť spochybnené.
Osobne to robím tak, ze ak účtujem školenie, tak spájam vydavky suvisiace so skolenim do jedneho pokl.blocku, aby bolo jasne, čoho sa to tyka a nespochybnitelné!
Pripadne k tomu dam vlastny vypocet - rozpocet kurzu (prijem,vydaj,zisk). Istota je istota
alexxandra
20.10.04,11:51
Tiez si myslim,ze to staci rozpocitat na blocku,co je pohostenie a co je uz repre.

Kedysi som sa na skoleni o DPH pytala,ci je mozne uplatnit DPH z celeho polatku za skolenie,ked je tam uvedene,ze dostanem obed. Bolo mi povedane,ze mozem.Ale celkom to koser podla mna nieje :-}
Viera
15.08.07,05:39
Do júla sme prevádzkovali internetovú kaviareň. Po jej zrušení nám na sklade zostali potraviny : káva, minerálky... Chceme tieto potraviny využiť ako občerstvenie pri návštevách obchodných partnerov. Tzn., že by som ich zúčtovala 513/132. Ale pri nákupe týchto potravín bola odpočítaná DPH.
Mala by som teraz vystaviť doklad o použití a daň odviesť ?
Ak áno, tak by to malo byť vo forme opravy dane na vstupe - dobropis alebo ako daň na výstupe ?