gonzales
30.06.14,11:58
Zamestnávateľ ma vysiela na pracovnú cestu do USA, kde je potrebný biometrický pas. Na príkaz nadriadeného som si ho dal urobiť, napriek tomu, že som svoj pas mal platný. Teraz mi odmieta preplatiť poplatok za pas. Je tento poplatok narokovateľný z mojej strany? Poprosím aj nejaké linky na zákony, vyhlášky a iné ...
Tweety
30.06.14,09:59
Je.
Chobot
30.06.14,10:34
Podľa mňa nie je. Pas je súkromnou záležitosťou osoby, firemné (služobné) pasy už dávno neexistujú. Ak ťa zamestnávateľ vyšle na pracovnú cestu, je to tvoja vec, aby si si zabezpečil možnosť vycestovať a mal v poriadku osobné doklady.

Vydanie, resp uhradenie nákladov za cestovný doklad nie je uvedené v zákone o cest. náhradách ako nárokovateľný náklad. To ale neznemená, že ti ho zamestnávateľ nemôže preplatiť, ak je ochotný tak urobiť. Ak to ale odmietne, nemáš zákonný nárok.

To je ako keby si chcel ísť súkromným autom na pracovnú cestu a nemal by si emisnú - tiež ti ju nie je povinný preplatiť.
Zuzanka_ba
30.06.14,14:46
Porovnala by som skôr s tým, že by šiel súkromným autom na pracovnú cestu dajme tomu do Maďarska a nemal by ich diaľničnú známku:)
avalik
30.06.14,15:48
sluzobne pasy existuju - zalezi ale o aku "firmu" ide ... bola som drzitelka sluzobneho pasu a nie je to tak davno

647/2007 Z. z.Zákon o cestovných dokladoch
§ 10
(1) Služobný pas vydáva ministerstvo zahraničných vecí občanovi, ktorý je ...