jajaalenja
30.06.14,23:16
Dobrý deň,

vedel by mi niekto prosím poradiť s vecou týkajúcou sa Fondu prevádzky a opráv?
Majiteľ bytu mal kvôli nesprávnemu predpisu platieb voči správcovi bytového domu na konci zúčtovacieho obdobia extra vysoký nedoplatok. Ten sa teraz snaží preniesť na mňa (nájomcu) a skúša to cez položku fond opráv, ktorý chce zahrnúť do svojho vyúčtovania nákladov voči mne za uplynulý rok. Podľa môjho názoru neoprávnene požaduje o úhradu nedoplatku aj za túto položku.
Miochodom, on mňa a moje dve spolubývajúce nenahlásil a z toho dôvodu boli tie jeho predpísané platby voči správcovi extra nízke (nula osôb) - výsledok = priveľmi vysoký nedoplatok od správcu.

Jedná sa mi však teraz o Fond opráv.
Z našej zmluvy kopírujem:
"2. V nájomnom sú zahrnuté poplatky za plnenia spojené s užívaním bytu (prevádzkové náklady), ktoré bude nájomca hradiť formou zálohových platieb vo výške 150€/mesačne. Prevádzkovými nákladmi sa rozumejú najmä náklady na teplo a jeho dodávku, náklady na prípravu teplej vody, náklady na studenú vodu potrebnú na prípravu teplej vody, náklady na studenú vodu, odvoz a likvidácia odpadu, spotreba elektrickej energie na spoločné priestory, upratovanie spoločných priestorov, elektrická energia v byte, plyn v byte. "

Majiteľ sa opiera o slovné spojenie "prevádzkovými nákladmi sa rozumie NAJMA". Vraj slovko najmä pokrýva aj fond opráv. Je vôbec fond opráv nákladom za plnenia spojené s užívaním bytu - teda prevádzkovým nákladom?

Podľa zákona by totiž fond opráv mal hradiť majiteľ, pokial to nie je vyslovene zadefinované v zmluve. V našej zmluve nie je ani slovko o fonde opráv a o tom, kto ho má uhrádzať. Malo by sa to teda riadiť zákonníkom, podľa ktorého sa fond opráv viaže na majiteľa, nie nájomcu.

Čo si o tom myslíte vy? Ja jednoznačne - žiaden fond, majiteľ len špekuluje, lebo už nevie kam z konopí. Nevedel mi ani riadne vyúčtovanie urobiť, iba tak ako dostal výpis na konci obdobia od správcu, s celým nedoplatkom, tak mi ho preposlal, dúfajúc, že celý mu ho uhradím. Moje reálne zaplatené zálohové platby majiteľovi nejak postrádal :)

Ďakujem za rady :)
sito
30.06.14,21:59
Pravda je niekde uprostred. Je to o špekulácii vás oboch, tiež o neznalosti, vašej.

Za všetky záväzky zo zmlúv zodpovedá vlastník bytu, úhrady za užívanie bytu, úhrady za elektrinu, prípadne aj plyn.

Nájomník nezodpovedá za tieto úhrady.

Nájomca - nájomník majú vzájomnú dohodu o nájme bytu.

Mala by mať minimálne dve položky.

Prvá, nájom za byt. Z toho platí dane a opravy, ktoré je treba v byte vykonať na náklady vlastníka bytu.

Druhá za užívanie domu jeho spoločných zariadení, spoločných priestorov a služieb, ktoré spoločne zabezpečuje správa domu. Tiež elektriny, prípadne plynu, či iných vecí zabezpečených pre riadne užívanie bytu.

Toto, čo? Nič?

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

--- Počas prenájmu užívaš dom ty, teda aj tie poplatky prenáša na teba.---


Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

---Tieto tiež, všetky, aj tie, ktoré uhrádza priamo dodávateľovi, elektrina, plyn ... ---



Tým, že nenahlásil na konci roka skutočný stav bývajúcich v byte v priebehu roka sa vás snaží oklamať. To áno, ale ten preddavok do fondu opráv domu, To akože, len v tom byte bývate, nie v tom dome?
jajaalenja
30.06.14,22:20
.no prvu spravu mi neodoslalo, tak skusim na druhy pokus.

Porva vec - ano mame oddelene platby za najom a za uzivanie bytu - obe casti v presne definovanej vyske. tam nie je co riesit.

Moj problem sa tyka iba vyuctovania nakladov, nasej spotreby. Majitel totiz urobil to, ze po obdrzani vyuctovania od spravcu s obrovskym nedoplatkom, nam tento vypis on preposlal so zlovami "aha nedoplatok, treba zaplatit". Neda si vysvetlit, alebo sa hra na sprosteho, ze ten nedoplatok on musi este vyuctovat vo vztahu k nam, kedze sme mu mesacne uhradzali nase zmluvne urcene zalohove platby.... co mna co ma co zaujimat, kolko on realne uhradil spravcovi...

tretia vec - ten spominany fond.... no ja sa opieram len o legislativu, ktora hovori, ze ak sa vyslovene na tom obe strany nedohodnu, tak povinostou majitela je hradit fond oprav a udrzby. Isteze aj my vyuzivame spolocne priestory, vytah, osvetlenie spolocnych priestorov, podielame sa na produkcii odpadu, to ja nevravim ze nie..no tieto predpisy v nasom vyuctovani ani realne neboli.
iba toto:
Teplo na vykurovanie
Teplo na teplu uzitkovu vodu
Studena voda na teplu uzitkovu vodu
Studena voda na teplu uzitkovu vodu
Upratovanie
Zrazkova voda
Havarijna sluzba
Deratizacia
Poistenie domu
Správa
Fond opráv


Fond oprav? ok, a kde mam potom hlasovacie pravo, resp. splnomocnenie tykajuce sa tychto zalezitosti? ved ja nemam pravo rozhodovat o jeho tvorbe, tak preco by som mala majitelovi financovat jeho buduce zateplovaie sumou 350 eur rocne, ked z toho nebudem mat ako kratkodoby najomca ani ziaden uzitok?
sito
30.06.14,22:58
No vidíš, to je to, čo bolo treba s teba vytiahnuť.

Zateplenie domu nie je možné vykonať na základe mesačných úspor domu na fonde opráv. Na to sa berie úver.

Je možné ho znížiť vyššou tvorbou FO, ale o tom by mala byť niekde zmienka o koľko sa navýšila tvorba. Tú by ste nemali platiť.

Ak by sa bral úver na zateplenie domu, tak by mala byť tvorba v dvoch položkách.

Jedna na klasickú tvorbu fondu opráv a druhá splátka úveru, tú by ste tiež nemali platiť.

U nás tvorba na m2 0,50 €, byt 60,63, krát 12 = 363,78 € ročne.

Z toho úver 0,36 €, ročne to je 269,92 €.

Klasický FO 0,16 €, ročne to je 116,41 €.

Neviem ako je to tam u vás v tom dome.

Ale, ak ako píšeš, že toto:

iba toto:
Teplo na vykurovanie
Teplo na teplu uzitkovu vodu
Studena voda na teplu uzitkovu vodu
Studena voda na teplu uzitkovu vodu
Upratovanie
Zrazkova voda
Havarijna sluzba
Deratizacia
Poistenie domu
Správa
Fond opráv

Tak máte tam aj ten fond opráv.

Z fondu opráv nevyniká preplatok/ nedoplatok. Peniaze zostávajú pre budúce obdobie na zabezpečenie prevádzky a opráv domu, jeho spoločných zariadení, spoločných časti.

Jasne, že vám nepovedal pri podpise zmluvy v akej výške a prečo, na čo sa taká výška sumy € do fondu opráv uhrádza. Je to charakter, či charakterný chrapúň?

A nová si tu, tak vitaj na porade.
jajaalenja
01.07.14,05:42
stále sa asi nerozumieme :) ja rozumiem ze v rozpise je ten fond opráv, aj správa, aj poistenie ..ano su tam uvedene, ved niekto to musi platit spravcovi predsa..
lenze kedze toto je z vyuctovania spravcu voci majitelovi, mna z tohoto zoznamu maju zaujimat iba tie polozky, ktore mame v zmluve s majitelom, na ktorych sme sa dohodli. My sme v zmluvne neosetrili, ze budeme uhradzat do fondu oprav a ani ze budeme platit poplatky za spravu. A kedze to v zmluve nemame jasne a vyslovene zadefinovane tak sa riadim zakonom, ktory tvrdi, ze toto je povinnostou majitela. Tazko sa to takto vysvetluje, ked nevidis to vyuctovanie. Jednoducho ak by sme majitelovi platili na energie aj 30000 eur mesacne, tak v jeho vyuctovani od spravcu by stale svietila ta istá suma nedoplatku XYZ eur, pretoze je to rozdiel medzi tym, co mal v predpise a tym co on uhradil. NEzohladnuje to tu sumu, ktoru sme mu na energiach zaplatili pocas celeho roka my.

Ci je to charakter, no spociatku sa mi javil ako velmi prijemny pan, ja som ho sice nevidela nikdy, je to slovak zijuci s manzelkou v zahranici. byt je tusim na meno jeho otca, najomne platime majitelovej zene, cele je to dopletene..ja neviem... Na kazdom doklade ktory nam predkladaju maju nejakú inu adresu uvedenu.

Za minuly rok kamoskam predlozil vyuctovanie spravcu od jula do decembra, pretoze iba v juli nadobudol ten byt. Vysledok vyuctovania bol nedoplatok, pretoze predtym tam v byte nikto nezil, predpisy boli teda stavane na nula osob. Kamaratky v jeho byte zili iba od sept. cize 4 mesiace. Predlozil im vyuctovanie a vypytal si sumu k uhrade, ktora bola v doklade vyuctovana. A to si ony nejak vtedy neuvedomili, ja som v tom case este s nimi nebola. Ale ked som teda nahliadla do ich starych vyuctovani, tak toto mi hned udrelo do oci... dalej sa vyhovaral, ze nevedel o povinnosti zhlasit pocty osob spravcovi, o par dni uz tvrdil, ze na to iba pozabudol a sa domnieval, ze to urobil niekto iny. a Vraj nevedel ze prredpisy su na nula osob. Tak potom to musi byt jednoznacny hlupak, ved prva vec ktoru v doklade vidno je tabulka "osobomesiace", neviem o tom ze by bol pan majitel slepý:) Ked sme pytali vyuctovanie z elektrarni a plynarni - pretoze bez nich to vysporiadat takisto nejde, tak jeho reakcia bola ze "hups, on ani nevie, kam presne mu to chodi na adresu, pletie do toho otca, ktory zije na SVK, dokonca vraj sa nazdaval, ze faktury za elektrinu chodia na adresu, kde byvame my podnajomnici a ze tym padom si ich otvarame a mame predstavu o vyske platieb :) Tak posúď sám.. ja sa v nom nevyznám. Ale na to, ze sedi v zahranici v europskej komisii vcelku sila.
dariusko
01.07.14,06:26
Najlepšia nájomná zmluva :

1, nájom = za to že ti požičia byt / a z FO mu ho udržiavajú

2, služby s tým spojené =
- na začiatku ste si (ak to bolo v priebehu roka) odčítali hodinky
- zálohovo ich platíš
- výsledok vyúčtovania je papierovo na vlastníka, finančne na teba
UK,TUV,SV,elektrina, plyn,smeti

Ako otváraš kohútik, tak ti ide spotreba

K Silvestru porovnáš kopku záloh s kopkou spotreby = malá násobilka
jajaalenja
01.07.14,06:43
ja tomu rozumiem, len ako to mam vysvetlit majitelovi? :)

"K Silvestru porovnáš kopku záloh s kopkou spotreby = malá násobilka". ˇved samozrejme. akurát že majiteľ stále porovnáva kôpku záloh ktoré uhrádzal on správcovi miesto toho, aby bral do úvahy zálohy, ktoré sme platili my jemu.
sito
01.07.14,08:24
aaa už je tu, asi som prehliadol

Ten kto prenajíma byt, tak za tým účelom, aby na ňom neprerobil, to je ten priaznivejší postoj nájomcu pre nájomníka. Ale ak mu ide o zisk, tak sa pred ničím nezastaví a kde môže tam sa snaží nájomníka, vo vašom prípade nájomníčky ošklbať ako sa dá, dajú a kde môže.

K tomu jeho charakteru? Zákruta je to! Po nemecky kurva, vysoko nenažraná.

Každý slušný človek dokáže pochopiť o akú zákrutu sa jedná. Pokrútka je to, tiež podšívka, alebo kmín by sa dalo ...

uu ú, mínuskári, máte smolu, tu to nejde, ale máte možnosť nezabudnúť sa vymínuskovať, niekde inde, že? :);)
sito
01.07.14,08:41
Táčitenčito, áno za prenájom bytu, jeho zariadení, ktoré si financuje sám vlastník, tie môže kedykoľvek vyhodiť z bytu bez súhlasu spoluvlastníkov domu. Samozrejme, že nie cez okno!

Z FO sa v byte financujú len spoločné zariadenia. Moc ich nie je. Sú to spoločný vykurovací systém domu, spoločné rozvody vody, teplej vody, prípadne plynu. A meracie zariadenia na meranie, zistenie podielu jednotlivých bytov na službách teplo na vykurovanie, teplo v teplej vode, a vody.

Predsa spoluvlastníci domu musia dokázať, že podľa čoho jednotlivým vlastníkom napočítajú podiel na jeho byt zo spoločných nákladov domu, či nie? Či vlastník si so svojím meracím zariadením môže robiť čo chce, kedy chce a ako chce?
jajaalenja
01.07.14,09:04
sito_ tomuto komentáru nie celkom rozumiem :)
sito
01.07.14,09:14
To nie pre teba, tisíchlavého draka, on tomu rozumie.

Taký tu šarapatí.

Ale, niečo s toho aj pre teba, cez tie spoločné zariadenia ti, vám správca zabezpečuje služby, teplo, teplú vodu a vodu. A na opravu tých zariadení je tiež treba nejaké peniaze, že? Tiež na zariadenia podľa ktorých sa zistí miera ich využívania, meracie zariadenia. No vlastník ich musí zaplatiť. A od koho si ich bude pýtať on, hádam od nájomníka, či nie?
Katy a R
01.07.14,09:42
Podľa mňa zbytočne obidvaja špiritizujete ...
Ak aj majiteľ ti dal nejaký nízky predpis zálohových platieb (nenahlásil tam skutočný počet osôb) - tak predsa si ty ušetril na tých zálohách. spotreba vody a tepla je tak či tak tvoja - je to tvoj nedoplatok. či?
My aspoň máme fond opráv podľa plochy bytu(čiže tam je jedno, koľko osôb býva v byte) - neviem čo chce s tým majiteľ špekulovať a odpad sa platí priamo mestu ..
Možno bolo pre teba výhodnejšie platiť mesačne viac - aby nebol v zučtovaní nedoplatok ? - tak to môžte do budúcna poriešiť. (pre mňa napr to lepšie nie je - načo mám niekoho úverovať, keď nemusím?;))
sito
01.07.14,09:59
Noo, zas tak celkom to nie je.

"spotreba vody a tepla je tak či tak tvoja - je to tvoj nedoplatok. či?"

Ak on platí malú zálohu a oni majú veľkú spotrebu, je aj vysoký podiel nákladov na byt a teda aj vysoký nedoplatok.

Bolo by to v poriadku, ak by im náklady vyúčtoval voči ich skutočným platbám. To je ich skutočný preplatok / nedoplatok.

Ale, ak im vzniknutý nedoplatok priráta k ich skutočným platbám?

Čo je? Čo je to za nájomcu?
Katy a R
01.07.14,10:03
sitko - v zmluve predsa má uvedené - koľko je "čistý nájom" a koľko je mesačne za poplatky (zálohy - predpokladám, že sú nízke, pretože tam predtým býval sám?) ... tak si jednoducho spravia svoje vyučtovanie - a nie je čo riešiť!
sito
01.07.14,10:10
Správne Katy, ak by to bolo tak ako píšeš. Samozrejme, že vedia koľko zaplatili zálohy, ale vlastník im nechce ukázať aké mal skutočné náklady, a to bez tej neznámej sumy, ako sa majú dopočítať k jeho nedoplatku, ktorý od nich požaduje uhradiť?

My nevyriešime, že?
jajaalenja
01.07.14,10:10
Bolo by to v poriadku, ak by im náklady vyúčtoval voči ich skutočným platbám. To je ich skutočný preplatok / nedoplatok.

bingo, konecne niekto chápe... naco sme my jemu platili na zálohách mesacne istú sumu, keď on hradil správcovi inú..ved to treba riadne zúčtovať medzi všetkými stranami a nie len predložiť nám výpis od správcu, kde je rozdiel našej spotreby a jeho uhradených platieb... postrádame tu mnou zaplatenú sumičku predsa....
Katy a R
01.07.14,10:14
no ale to si vy dvaja medzi sebou viete zrátať - jednoduchá matematika - správca s tým nič nemá!
jajaalenja
01.07.14,10:29
Ak by som Vás pekne poprosila, hodili by ste mi ešte očkom na toto? Je to to vyúčtovanie za rok 2013 od správcu. Majiteľ nám to iba preposlal. Vidíte tam všetky položky od A až K. Za nimi sú uvedené sumy, vľavo predpis, vpravo reálna spotreba. Viete mi povedať teda aké sú moje skutočné náklady, ak v nájomnej zmluve sme sa s majiteľom nikaj výslovne nedohodli na tom, že správu, positenie a fond platí nájomca. To zo zákona platí on. JA si myslím, že mňa sa týkajú len položky A až H. Preto po zrátaní sum (tých vpravo pri položkách A až H dostávam moje náklady, nie je to tak? )

A. Teplo na vykurovanie 1 359,90 EUR / 1 294,21 EUR
B. Teplo na teplu uzitkovu vodu 51,00 EUR / 448,76 EUR
C. Studena voda na teplu uzitkovu vodu 3,46 EUR / 115,35 EUR
D. Studena voda na teplu uzitkovu vodu 3,21 EUR / 129,42 EUR
E. Upratovanie 8,18 EUR / 9,14 EUR
F. Zrazkova voda 7,80 EUR / 6,71 EUR
G. Havarijna sluzba 2,77 EUR / 2,84 EUR
H. Deratizacia 1,80 EUR / 1,82 EUR
I. Poistenie domu 12,36 EUR / 10,53 EUR
J. Správa 85,73 EUR / 85,73 EUR
K. Fond opráv 341,64 EUR / 341,64 EUR

---
druhá vec
Vidíte že položky ako: elektrina - priestor, výťah, odvoz a likvidácia odpadu tam ani uvedené nemáme. hoci vo vyúčtovaní za celý bytový dom sú aj tieto samozrejme zahrnuté. vyúčtovanie za náš byt ich neobsahuje.
---
tretia vec...
prečo? keď v roku 2012 mal nedoplatok 100 eur, mu na ďalší rok znovu nastavil správa také minimálne predpisy k vyššie uvedeným položkám (napr 3 eurá na vodu, wtf?)
myslíte, že majiteľ by nás na prelome rokov znovu akože odhlásil?
jajaalenja
01.07.14,10:32
ale ved samozrejme, bozinku, ved hovorime o tom istom... ja len uvádzam, ze majitel toto cele nechce pochopit a nechce to vyuctovat, on stale melie iba o tom, ze na papieri svieti velkym pismom nedoplatok a ze to mu mam zaplatit :) ja som len chcela zistit, ci je on taky sprosty alebo tu skusa na nas rozne spekulativne praktiky....

minuly rok sa mu to podarilo, lebo to urobil presne tak isto, lenze baby, ktore vtedy byvali u neho na byte si to neuvedomili, nepreratali, vobec sa nad tym nepozastavili a cely nedoplatok mu uhradili bez toho aby si to medzi majitelom a sebou zuctovali :))) a dokonca mu zaplatili aj za obdobie, co tam dva mesiace nebyvali :)
Katy a R
01.07.14,10:36
teba jeho predpis nemusí zaujímať. To je jeho vec, ako si nastavil. Si zrátaj reálnu spotrebu - a odrátaj od tvojich zálohových platieb (samozrejme len mesačne poplatky - bez toho nájomného, čo ide jemu do vrecka) - a uvidíš, či máš preplatok, alebo nedoplatok.
A nezabudni! - ty nemusíš automaticky súhlasiť s výškou nájomného (čo ide pre majiteľa) - môžeš zjednávať, alebo ísť "o dúm dál";)
- ale strááášne veľa za teplo!
jajaalenja
01.07.14,10:47
"teba jeho predpis nemusí zaujímať..."
viem ako to myslis...ano

iste, za beznych okolnosti s tym nemam nic... ale v dosledku extremne nizkeho jeho predpisu a mojej normalnej spotreby z toho vznika nedoplatok voci spravcovi - velmi vysoky, ktory on nechce navyse zuctovat voci mne a cely ho prenasa na mna...takze ja viem ako to myslis...ale bohuzial tu v tomto pripade neplati, ze "teba jeho predpis nemusi zaujimat".

ved som aj vyssie pisala, ze keby som mu cisto teoreticky mesacne platila aj milion eur za naklady, tak vo vyuctovani od spravdu by tak ci tak svietil nedoplatok, ktory tam je.....
jajaalenja
01.07.14,10:49
k tomu teplu.... je to tým že byt je veľký?
cca 96 m2. VeĎ ja som celú zimu mrzla, radiátory z polovice studené a na niektorých castiach mierne teplé. nijak to ani neslo regulovat....
Katy a R
01.07.14,10:51
si svojprávna osoba ... takže teórie nechaj tak a rieš prakticky. Máš doklad o zaplatení (nájimné x eur + mesačné poplatky y eur) - neviem, kde je problém?
ja osobne vždy platím nižšie zálohy ak sa dá - a radšej doplatím neskôr. (netvrdím, že každému je tak lepšie)
jajaalenja
01.07.14,10:55
jaj ešte k tomu predpisu.. nech si ho nastaví ako chce, naozaj - dobre jeho vec..len som chcela vedieť, či mi klamal, keď mi tvrdil, že on nevie o tom, že má predpis nastavený na nula osôb a tea či nás nejak na konci roka odhlásil, alebo pod.
Katy a R
01.07.14,11:03
teraz sa predpis stanovuje podľa predchádzajúcej spotreby ... čiže ak sa tam nebývalo, alebo bol sám, tak bola malá spotreba - dali nízky predpis. mohol to on samozrejme zvýšiť, keby bol chcel? (že bude viac osôb)..
jajaalenja
01.07.14,11:17
nebývalo sa tam, to je pravda... az od jula 2012. za tento polrok 2012 bol nedoplatok, to je ok. No od roku 2013 znovu predpisy ze by boli také prinízke, hoci predtým bola zaznamenaná určitá spotreba energií? to mi príde, akoby si majitel sám ten predpis dal od roku 2013 znovu znizit a teda mi klamal. neviem totiz stale, ci je to idiot, ktoremu to nemysli, alebo to len na nas skusa a dobre vie co robi... podla toho by som podnikla dalsie kroky, nemam problem riesit to sudnou cestou
luja5
01.07.14,13:21
Ja by som s prenajímateľom nesúhlasila. Argumentovala by som tým, že zaradenie výdavkov FPÚaO medzi poplatky za plnenia spojené s užívaním bytu nemá oporu v zákone č. 182/1993 Z.z., ani v Obč. zákonníku.
V ust. § 10 ods. 6 zákona č. 182/1993 Z.z.je pri úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu tiež použité slovko "najmä". To však neznamená, že si medzi uvedené úhrady môže niekto zaradiť výdavky FPÚaO preto, že sa mu to tak pri vyúčtovaní hodí. FPÚaO je určený na úhradu výdavkov podľa § 10 ods. 3, konkrétne na prevádzku, údržbu, opravy, obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Napríklad výdavky na nový výťah, ktoré sa splácajú z FPÚaO, nepovažujem za prevádzkové výdavky spojené s užívaním bytu, ale za investičné výdavky spojené so spoluvlastníctvom domu.
Z ust. § 686 Obč. zákonníka nevyplýva, že plnenia spojené s užívaním bytu zahŕňajú aj výdavky spojené so spoluvlastníctvom domu, v ktorom sa prenajímaný byt nachádza.
§ 686 OZ
(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.
jajaalenja
01.07.14,13:30
luja ďakujem Ti krásne za reakciu. Vedela som, že to má oporu v zákone, ale už som sa nevedela vyznať v konkrétnych paragrafoch, Ďakujem Ti naozaj veľmi pekne za uvedenie konkrétnych príkladov. Konečne som sa dostala k podstate veci. Lebo zatial sa tu riešilo iba to, kto si o tom čo myslí, no pre mňa je dôležité to, ako to hovorí zákon a naša zmluva :)
luja5
01.07.14,13:40
Rada som pomohla, ak som svojím názorom pomohla. Lebo aj ja som d.f. napísala, čo si myslím a hlavne prečo si to myslím :). Na Tvojom mieste by som sa nedala, je to o argumentoch ;). Možno nájdeš aj v iných príspevkoch/komentároch, všetky som ani nečítala, lebo ich je už veľa.
jajaalenja
01.07.14,13:47
ja viem, že aj ty si dala svoj názor, ale poväčšinou mi boli dávané rady typu že "veď ty tam bývaš, ty to používaš, tak plať.." chápeš :)
luja5
01.07.14,13:48
chápem :)
Katy a R
01.07.14,14:14
lenže ty nemáš nedoplatok na fonde opráv (som ti už písala, že o FO netreba riešiť) - ale máš nedoplatok na teple a vode (čiže to musíš zaplatiť) .. strašne veľa tepla minuté ! + ešte elektrika a plyn
jajaalenja
01.07.14,14:23
nie, ja si musím zrátať moje nákladové položky, čo je v uvedenom zozname vždy tá vpravo. Zrátam od A po H a to sú moje reálne náklady. Od toho odrátať sumu, ktorú som uhrádzala majiteľovi za energie.
Mária27
01.07.14,17:21
Vzťah nájomcu a prenajímateľa je výlučne v zmysle občianskeho zákonníka. Fond opráv je vecou vlastníka - prenajímateľa, ktorý si ho tvorí prostredníctvom nájomného.
Okrem nájomného môže od teba požadovať len úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu.
sito
01.07.14,21:09
Kerý, oný ... len toto vymyslel, že prehľadnejšie to bude? Akože stránka, porada.

Katy, samozerejme, že správca nemá nič s nájomníkom. Ale predsa niečo podstatné pre nájomníka vypočíta a to sú skutočné náklady, a tie je treba vyúčtovať voči skutočným platbám nájomníka, že?

Skúsim takto:

Vlastník bytu zaplatí za rok 100 €, nájomník má podiel na spotrebe domu X. Za X príde vlastníkovi náklad 500 €, zároveň aj nedoplatok 400 €.

Nájomník zaplatí vlastníkovi za rok 800 €.

Vlastník oznámi nájomníkovi, že má nedoplatok 400 €, a aj ho skutočne má, voči správcovi. A preto žiada od nájomníka, aby mu doplatiť 400 €, teda spolu 1 200 €.

Ale, skutočne by mal nájomca nájomníkovi vrátiť 300 €. No, pýta 400 € na viac, teda chce nájomníka, skúsim slušne, o... , nemusíš súhlasiť, odrbať, nemyslím český výraz oškrábať, poškrabkať ako sviňu a získať od neho 700 €, ktoré mu nepatria.

Ale, zákon, zákony sú sama špina, ktorá spadne na posledného, ako hovno, že?
Katy a R
01.07.14,21:41
sitko - neviem furt - prečo spomínaš len odrbávanie a špinu (máš zlú skúsenosť?) - veď hádam ovládajú základnú matematiku.
to je všetko...
sito
01.07.14,21:59
K prvej:

predpis Náklady +/-
a 1359,9 1294,21 65,69
b 51 448,76 -397,76
c 3,46 115,35 -111,89
d 3,21 129,42 -126,21
e 8,18 9,14 -0,96
f 7,8 6,71 1,09
g 2,77 2,84 -0,07
h 1,8 1,82 -0,02
i 12,36 10,53 1,83
j 85,73 85,73 0
k 341,64 341,64 0
Spolu 1877,85 2446,15 -568,3

K druhej:

Nevidím , nepoviem.

K tretej:

Správca by mal na nasledujúcich 12 mesiacov vypočítať, nastaviť vlastníkovi taký istý predpis ako v predošlom roku, ale o 100 €, deleno 12, viac, teda o 8,33 € vyšší.

Skôr by ma zaujímalo niečo iné, keď si už vypľula to v tej prvej, tak treba ti vyvracať tých -568,30 €, že?

A sme pri podstate veci. Aké boli vaše úhrady vlastníkovi bytu, nájomcovi? Akú sumu tvoril nájom a akú zálohy na služby v dome v byte?

Podstatné sú tie druhé! Ak boli, príklad 2 600 €, tak by vám mal nájomca vrátiť 153,85 € a nie žiadať od vás ešte uhradiť nedoplatok 568,30 €, ktorý je jeho voči správcovi.

Ak by ste mu ho uhradili, tak by vás, prepáčte, ale by vás o 722,15 € ... oškrobal, okradol.

Ale, podľa neho je to v súlade so zákonom.

Chrapúň je to, že? Alebo, zákruta ...
jajaalenja
01.07.14,23:06
sito, dakujem, ale ja si myslim ze ja by som mala vychadzať zo vzorca "moja spotreba mínus moja zálohová platba majiteľovi" nie? to čo si rozpísal ty, teda 568 eur je nedoplatok voči správcovi, ktorý je avšak výsledkom rozdielu (predpis mínus spotreba). Ja s jeho predpisom nemám nič. On sa podiela na poslednych troch polozkach.
Od sumy, ktorú som spotrebovala (spotreba, resp. naklad. .......zratavam nakladove polozky, s vynimkou poslednych troch - tie sa ma v zmysle nasej zmluvy netykaju) si musím odrátať to, čo som majiteľovi uhradila za celý rok v zálohových platbách.

Mne to bolo vysvetlovane, ze nemam zratavat ten treti stlpec, t.j. preplatky/nedoplatky.... ale stredny stlpec, kde su naklady v eur v absolutnej vyske. Od nich odratat to, co som mu platila mesacne. Ano, mali sme v ramci najmu presne stanovenu sumu na zalohove platby. to je vsetko ok... ide mi len o to, aka je moja vyska nedoplatku, ak berieme do uvahy, ze naklady spojene s fondom oprav, spravou, proste tie doluuvedené, znáša majiteľ.
jajaalenja
01.07.14,23:21
sito, s týmto príkladom máš úplnú pravdu..ale úplnú. prosim Ta... mam trochu problem orientovat sa v tomto vlakne, to je tu odjakziva take neprehladne? neviem ti tu niekde poslat v prílohe jeden môj excelovský prepočet? mám to spravené prehľadne, potrebujem k tomu iba stanovisko, či je to správne alebo nie... prosím :)
sito
02.07.14,05:40
Myslieť si môžeš, čo len chceš.

Nevidím vašu zmluvu, nepoznám vaše úhrady, nájom, základný a zálohy.

Vec sa má tak, že ak ti predloží vyúčtovanie pre teba je podstatná, vás je podstatná položka náklady.

Neuviedla si výšku tvojich záloh, ale vychádzam z toho príkladu, že 2 600 €. Náklady bez troch posledných položiek tebou uvedených sú 2 008,25 €. V čom máš problém? Odčítať tých 2 008,25 od 2 600? To je 591,75, to je tvoj preplatok podľa teba v €, že?

Iné: Ja ako osoba, každý, ako osoba má prijmi. Z tých prímov si splní voči štátu svoje povinnosti, dane, odvody, podvody atď. Zostane mu čistý príjem, zisk.

Časť z neho použije na bývanie v bytovom dome.

Musí uhradiť poplatok za správu domu. Ten je pre správcu zisk a musí si splniť povinnosti voči štátu on.

Musí uhradiť preddavky do FO, tie sa vedú v účtovníctve domu samostatne. Tieto preddavky sa nevyučtovávajú , zostávajú do budúcnosti. Vyplatené peniaze z neho sú ziskom pre osoby, ktoré vykonali v dome, činnosti za ktoré im ich spoluvlastníci uhradili. Z nich si musia tie osoby splniť povinnosť voči štátu

Musí uhradiť zálohové platby za služby, správca mu ich eviduje samostatne. Za každý rok rozpočíta spoločné náklady na jednotlivé byty a vyúčtuje mu ich oproti záloham. Ak má preplatok, ten nie je pre neho zisk. Zisk majú firmy, osoby, ktoré zabezpečujú služby pre dom, tí si musia splniť povinnosť voči štátu, že,

Ak vlastník byt neužíva zo zákona ho môže prenajať inej, iným osobám. Ale, vo vzájomnej zmluve by mal mať dve položky, základnú a zálohové, úhrada za užívanie bytu, správcovi, úhrada za elektrinu, elektrárňam, úhrada za plyn, plynárňam.

Ta prvá je pre vlastníka zisk, z neho si musí splniť povinnosti voči štátu. Daňový základ si môže znížiť o investície do bytu. Vymaľovanie, kúpa práčky, nábytku, atď.

Ta druhá, tu prenesie v celom rozsahu na nájomníka s tým, že mu ju po jeho ročnom vyúčtovaní ich náklady vyúčtuje nájomníkovi voči zálohám, ktoré mu nájomník uhradil, že?

Keby som mal možnosť prenajímať byt, keby? Myslíš si, že by bol tiež idiot a poplatok za správu, preddavky do FO a poistenie domu by som si dal do zisku a plnil som si z nich povinnosť voči štátu?

Ak by som chcel takým spôsobom naplniť štátnu kasu o tie dane by som nájomníkovi navýšil základnú položku, ale zo zvýšenie sú tiež dane, atď. do kolečka, dokola.

Hlúposť, že? Ale, aj to sa dá, ak bude nájomník na tom trvať. No skôr sa stane, že vlastník nájomníka z bytu vyhodí! Ak náhodou sám nezdupká. :);)
Takmerstarec
03.07.14,09:02
Pani Maria velmi uzitocna odpoved . Mame vsak iny problem : Byvale jasle boli prerobene na byt asi pred 25 rokmi Sucasny clen spolocenstva sa rozhodol tento byt predat alebo prenajat. Byt ma vybeh na zemnu terasu a pri nudzovom vychode (jasle ho museli mat) dalsiu terasku. Hrozime sa koho nan do takehoto bytu tento clen dotiahne (najomnik alebo novy vlastnik si tam moze v krajnom pripade zriadit aj krcmu?). a preto hladame moznost (oporu v nejakom zakone) ako ho ako SVB donutit pred predajom alebo prenajmom tohto bytu predostriet zhromazdeniu SVB Zmluvu, aby sme sa dozvedeli ucel vyuzivania bytu a napriklad vysku najomneho, aby sme posudili ci mu najomne pokryje uhrady za plnenia a tvorbu fondu oprav (mame tri uvery: vlastna kotolna, strecha, zateplenie; plus nevyhnutne naklady na udrzbu, revizie, servisne prehliadky). Vopred velmi pekne dakujem za poskytnutu radu alebo pripadne za odkazy na platnu legislativu.
Mária27
03.07.14,14:48
Ak je to už oficiálne byt, môže to využívať len na byt. Ak nebude platiť do fondu, môžete mu dať byt predať.
Takmerstarec
03.07.14,19:37
Dakujem, ale este prosim o odpoved na otazku: Co znamena ''oficialne'' byt ? Kde to musi byt evidovane, registrovane ? U nas v SVB to bol byt, majitel je clenom SVB. V inzerate v alternative na prenajom vsak ponukal aj jeho ine vyuzitie, na podnikatelske ucely a prisvojil si v tom inzerate aj mestsky pozemok, travnate oplotene okolie tej terasy kde sa niekedy v slnecne dni vynasali deticky v postielkach.
Katy a R
03.07.14,19:39
zadaj si otázku (aj súvisiaca môže byť) - je to strašne neprehľadné! http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
sito
03.07.14,20:58
Katy, matematika? Počty, by som povedal, na prstoch ruky, radšej rúk, poviem si to môžu zrátať, teda podstatu. Ale čo prst to iná hodnota, to už na papieri s tužkou.

A Ty to furt nevidíš? Ako?

Nie.
sito
03.07.14,21:09
jaja, je to tu nejaké divné, nebývalo.

Napísal som komentár Katy, odoslal. Ale tebe som už nemohol napísať. Prešiel som na hlavičku stránky, vrátil sa na príslevok, tvoj a už to ide, písať.

Skús to pridať k otázke, zadaniu, všetci budú vidieť, poraďáci, prípadne pošli mi to v SS, v tom prípade to zostane len medzi nami, ak nedáš súhlas to zverejniť.
dariusko
04.07.14,16:58
šeci majú FO polla plochy :D nie iba vy

a osobomesiace sa používajú na spoločnú elektrinu a inak na máločo
dariusko
04.07.14,17:06
To steš povedať, že za UK platíš 1290 evri ?????????????????????????????
????????????
za tie prachy musíš vykúriť 120 m2 plochy bytu

448 za teplo do TUV to je tak na 2 osoby, čo sa radi člapocú

To C. a D. je čo ????????????????? :D
Blbosť
jajaalenja
04.07.14,19:35
dariuskok aká blbosť? normálne som prepísala údaje z vyúčtovania... pozri si kľudne túto tému, tam to je, v rátane obrázkov.

http://www.porada.sk/t246673-vyuctovanie-tepla-za-cely-rok-vs-vyuctovanie-tepla-za-pol-roka.html#post2572527
dariusko
04.07.14,20:15
je teplo do TUV
SV do TUV

a SV

takže mať 2x SV (a iba raz teplo :D ) do TUV je blbosť - - alebo by sa musela meniť cena počas roka

A ak máš nad 3 evri za kubík SV, tak to sú nejaké drahé vodárne
Orim
15.07.14,10:04
Nebudem tu rozoberať ako máte spravenú nájomnú zmluvu. Podľa mňa by tam malo byť zahrnuté nasledovné:
- úhrady za plnenia s užívaním bytu
- stanovenú výšku do FO za celý byt a príslušné nebytové priestory ak ich využívate (niektoré môže využívať majiteľ)
- výšku nájomného za mesiac
- ďalšie veci napr. o možnostiach výpovede z nájmu, internet, TV, úpravy bytu a pod. všetko čo chcete riešiť

Majiteľ nemôže od vás žiadať inú sumu do FO ako to čo je odhlasované, že sa mesačne platí za 1m2. Ak si narobil dlžoby v FO je to jeho problém. Na druhej strane ak ste všetci zabudli v nájomnej zmluve na platby do FO mali by ste k tomu prihliadnuť pri riešení tohoto problému. Tu nejde len o obnovu výťahu, ale o opravu všetkého čo sa pokazí. Môže sa stať, že sa na určitú dobu zvýši FO ak treba splácať pôžičku. Viem, že pre nájomcu sú to vyššie náklady a musí to akceptovať, alebo si nájsť iný dom kde sa toto zatial nerieši. Pretože ak sa zateplí dom je cena za teplo v byte nižšia ako pri nezateplenom dome. Nájomník využíva túto výhodu a preto musí splácať aj možno vyššiu časť do FO kôli splácaniu pôžičky.. Na druhej strane sú práce ktoré nám neprinášajú zisk, ale musia sa urobiť pre fungovanie domu napr. obnova výťahu, ako aj odstránenie nedostatkov zistených servisnou kontrolou, dodržanie technických parametrov a pod.. Dalo by sa tu veľa písať ale na to nie sme tu. :)

Pokial ale nechceš mať v nájomnej zmluve FO tak Ti to dá do nájmu. Majiteľ si to vždy nejako vyrieši.