veronika1
13.04.06,07:17
Chcela by som sa vrátiť k príplatkom za sviatok konkrétne Veľkonočná nedeľa. Na stránke Úradu vlády www.vlada.gov.sk (http://www.vlada.gov.sk/) sú uvedené štátne sviatky a ďalšie dni pracovného pokoja stanovené na rok 2006, kde je už v roku 2005 doplnený ďalší den pracovného pokoja, t.j. Veľkonočná nedeľa.
Už v roku 2005 som zamestnancom v nepretržitej prevádzke uplatnila príplatok za prácu vo sviatok. Má niekto iný názor?
marmal
13.04.06,07:02
Ak im zmena zacina v den sviatku, maju narok na priplatok za sviatok, ak im konci v den sviatku, nemaju narok na priplatok vo sviatok, ak maju volno, tak nic.

Marta
;) ;) ;)
veronika1
13.04.06,09:05
Mňa skôr zaujíma Váš názor na to, či tento deň považujete za sviatok, nakoľko sa v rôznych publikaciach pre rok 2006, ako aj v spracovaných zmenových harmonogramoch uvádzajú všetky sviatky, okrem Veľkonočnej nedele.
endrju
13.04.06,10:34
Mňa skôr zaujíma Váš názor na to, či tento deň považujete za sviatok, nakoľko sa v rôznych publikaciach pre rok 2006, ako aj v spracovaných zmenových harmonogramoch uvádzajú všetky sviatky, okrem Veľkonočnej nedele.
Preštudujte si pozorne zákon 241/1993 o štátnych sviatkoch a Zákonník práce (§94 a §122).
Existujú štátne sviatky, "obyčajné" sviatky a "obyčajné" dni pracovného pokoja.

Štátne sviatky sú dni vymenované v §1 zákona. Celkove je 5 štátnych sviatkov. Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja (§2 ods. 1.)

Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú dňami pracovného pokoja preto, že sú vymenované v zozname sviatkov v zákone 241/1993 (§2 ods. 2 písmená b, c). Tieto dva dni nie sú štátnymi sviatkami, sú iba "obyčajnými" sviatkami.

Veľkonočná nedeľa je dňom pracovného pokoja preto, že je to nedeľa. (začiatok prvej vety § 2 ods. 2). Veľkonočná nedeľa nie je štátnym sviatkom a nie je ani "obyčajným" sviatkom, je iba "obyčajným" dňom pracovného pokoja.

Aj keď sa v Zákonníku práce hovorí o sviatku bez konkrétnej definície pojmu sviatok a bez odkazu na konkrétny všeobecne záväzný predpis, pre účely Zákonníka práce sa za sviatky považujú sviatky definované podľa zákona 241/1993.

Podľa §122 Zákonníka práce zvýhodnenie za sviatok patrí iba za sviatky. Ak by sme zahrnuli medzi sviatky Veľkonočnú nedeľu, museli by sme sa rovnako zachovať aj voči všetkým ostatným nedeliam v roku, ktoré nie sú ustanovené za sviatok podľa zákona 241/1993.

Nejaké zvýhodnenie za prácu počas Veľkonočnej nedele je preto možné priznať iba vtedy, ak je to ustanovené v mzdovom predpise firmy alebo v kolektívnej zmluve. Avšak nebude to zvýhodnenie za sviatok.
veronika1
13.04.06,11:13
podľa toho čo uvádzaš by sa nemalo platiť mzdové zvýhodnenie ani za také dni, ktoré su uvádzane v zákone 241/1993 § 2 ods.2 napr. ( 6.január, 24.december) atď. len preto, že v tom roku pripadli tieto dni na nedeľu?
Nesúhlasim s tvojim názorom!!!!
V citovam zákone sa presne píše, že aj tebou uvedené sviatky sú dňami pracovného pokoja a § 2 ods 2 hovorí tiež o dňoch pracovného pokoja.
Zita4
13.04.06,11:27
Preštudujte si pozorne zákon 241/1993 o štátnych sviatkoch a Zákonník práce (§94 a §122).
Existujú štátne sviatky, "obyčajné" sviatky a "obyčajné" dni pracovného pokoja.

Štátne sviatky sú dni vymenované v §1 zákona. Celkove je 5 štátnych sviatkov. Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja (§2 ods. 1.)

Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú dňami pracovného pokoja preto, že sú vymenované v zozname sviatkov v zákone 241/1993 (§2 ods. 2 písmená b, c). Tieto dva dni nie sú štátnymi sviatkami, sú iba "obyčajnými" sviatkami.

Veľkonočná nedeľa je dňom pracovného pokoja preto, že je to nedeľa. (začiatok prvej vety § 2 ods. 2). Veľkonočná nedeľa nie je štátnym sviatkom a nie je ani "obyčajným" sviatkom, je iba "obyčajným" dňom pracovného pokoja.

Aj keď sa v Zákonníku práce hovorí o sviatku bez konkrétnej definície pojmu sviatok a bez odkazu na konkrétny všeobecne záväzný predpis, pre účely Zákonníka práce sa za sviatky považujú sviatky definované podľa zákona 241/1993.

Podľa §122 Zákonníka práce zvýhodnenie za sviatok patrí iba za sviatky. Ak by sme zahrnuli medzi sviatky Veľkonočnú nedeľu, museli by sme sa rovnako zachovať aj voči všetkým ostatným nedeliam v roku, ktoré nie sú ustanovené za sviatok podľa zákona 241/1993.

Nejaké zvýhodnenie za prácu počas Veľkonočnej nedele je preto možné priznať iba vtedy, ak je to ustanovené v mzdovom predpise firmy alebo v kolektívnej zmluve. Avšak nebude to zvýhodnenie za sviatok.
Andrej, nesúhlasím s tým, Veľkonočná nedeľa je dňom pracovného pokoja len preto, že je to nedeľa. Pozri sa sem: http://www.vlada.gov.sk/statnesviatky/2006.php
endrju
13.04.06,11:33
podľa toho čo uvádzaš by sa nemalo platiť mzdové zvýhodnenie ani za také dni, ktoré su uvádzane v zákone 241/1993 § 2 ods.2 napr. ( 6.január, 24.december) atď. len preto, že v tom roku pripadli tieto dni na nedeľu?
Nesúhlasim s tvojim názorom!!!!
V citovam zákone sa presne píše, že aj tebou uvedené sviatky sú dňami pracovného pokoja a § 2 ods 2 hovorí tiež o dňoch pracovného pokoja.

Veronika1, prečítal som si svoj predchádzajúci príspevok pozorne ešte raz. Nenašiel som tam ani slovo o tom, že za sviatky vymenované v zákone o štátnych sviatkoch, ktoré pripadnú na nedeľu, nepatrí zvýhodnenie za sviatok. Mýlim sa?
endrju
13.04.06,11:36
Andrej, nesúhlasím s tým, Veľkonočná nedeľa je dňom pracovného pokoja len preto, že je to nedeľa. Pozri sa sem: http://www.vlada.gov.sk/statnesviatky/2006.php
Zita4,
pozrel som. Začínam rozmýšľať nad tým, či vyššou autoritou je internetová stránka úradu vlády, alebo text zákona uverejnený v Zbierke zákonov. Prehliadol som niečo v zákone, na ktorý sa odvolávam?

Doplnok, 13.4.2006, 14:45:

Pri formulácii svojich príspevkov v tejto téme som použil odkaz na zákon 241 /1993 v znení zákonov:
- 201/1996
- 156/1998
- 265/1999
- 396/2000
- 442/2001
Informácie som čerpal zo stránky http://jaspi.justice.gov.sk. Na základe nesúhlasných vyjadrení s mojim príspevkom (číslo 5) som "prelustroval" aj registre predpisov uverejnených v zbierke zákonov. Nenatrafil som na žiadnu inú novelu zákona 241/1993 okrem vyššie vymenovaných.
Privítam preto akúkoľvek informáciu, ktorá by napomohla vyriešeniu sporu o tom, či má byť Veľkonočná nedeľa považovaná za sviatok podľa Zákonníka práce a zákona o štátnych sviatkoch.

Ešte jeden doplnok, 13.4.2006, 15:38:

Nie som veľmi "podkutý" v kompletnom zozname cirkevných a svetských sviatkov. Neviem preto, či okrem Veľkonočnej nedele a "škaredej" stredy (Popolcovej) existujú nejaké iné sviatky pripadajúce na pevne stanovený deň v týždni. Predpokladám, že existuje aj nejaký iný sviatok, ktorý pripadne vždy na nedeľu. Ale aj príklad škaredej stredy ma navádza na myšlienku o tom, že Veľkonočná nedeľa (ak má byť považovaná za sviatok aj podľa Zákonníka práce) by mala byť vymenovaná v zozname sviatkov v §2 ods. 2 zákona 241/1993.

Nezávisle od výsledku riešenia sporu prajem všetkým príjemné prežitie nadchádzajúcej Veľkonočnej nedele :)
Zita4
13.04.06,11:44
Zita4,
pozrel som. Začínam rozmýšľať nad tým, či vyššou autoritou je internetová stránka úradu vlády, alebo text zákona uverejnený v Zbierke zákonov. Prehliadol som niečo v zákone, na ktorý sa odvolávam?
Nuž, na toto ti neviem odpovedať, asi máš pravdu. ;) Ani ja som nič nenašla v zbierke. Skúsim neskôr, možno sa dopátram k niečomu.
Lanaj
13.04.06,14:30
Mňa skôr zaujíma Váš názor na to, či tento deň považujete za sviatok, nakoľko sa v rôznych publikaciach pre rok 2006, ako aj v spracovaných zmenových harmonogramoch uvádzajú všetky sviatky, okrem Veľkonočnej nedele.

Podľa mňa je "Veľkonočná nedeľa" obyčajnou nedeľou a žiadnym sviatkom, nakoľko nie je uvedená v zákone o štátnych sviatkoch. A to, čo je napísané na vládnej stránke - čo je veľmi smutné - nás nemá zaujímať.
veronika1
13.04.06,14:41
Chcela by som poznať aj názory iných poraďákov. Zamestnávame ľudí v nepretržitej prevádzke a tým takéto veci čo sa týka príplatkov vo sviatok neuniknú, nakoľko je to dohodnuté v kol.zmluve - mzdové zvýhodnenie ya prácu vo sviatok vo výške 100% priemer. zárobku. Nie je to malá suma, preto sa nechcem dopusiť omylu voči zamestnancom a koniec koncov aj voči sebe samej, nakoľko by mi to nadriadený hneď zrátal. a
endrju
13.04.06,16:54
Veronika1, mzdový program, ktorý "vyrábam", používa dosť veľa zákazníkov.

Sú medzi nimi aj takí, ktorí majú nepretržitú prevádzku. Všetci majú v programe Veľkonočnú nedeľu nastavenú ako "obyčajnú" nedeľu. Zatiaľ som sa ani u jedného z našich zákazníkov nestretol s požiadavkou, aby sme im Veľkonočnú nedeľu nastavili ako sviatok.

Iba toľko chcem uviesť z vlastnej skúsenosti potvrdenej niekoľkými desiatkami "kontrolórov". :)
endrju
15.04.06,11:09
Pozrite teraz link
http://www.vlada.gov.sk/statnesviatky/2006.php

Informácia, ktorá sa tam pôvodne nachádzala, bola dôvodom na búrlivú diskusiu o Veľkonočnej nedeli v tejto téme.

Poslal som upozornenie správcovi spomenutej internetovej stránky. :cool: Správca uznal, že sa im podarilo urobiť chybu. ;) Chyba je už opravená. :D Správcovi internetovej stránky úradu vlády aj touto cestou ďakujem v mene všetkých Poraďákov. :cool:
raya1
16.03.08,17:46
Dobre som pochopila, ak budí zamestnanci pracovať vo Veľkon. nedeľu, dostanú príplatok iba za nedeľu a ak budú pracovať na Veľký piatok ?
Dakujem !
raya1
17.03.08,06:21
Podľa 553/2003 príplatok za prácu v nedeľu
londay
23.05.11,06:19
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, máme zamestnancov ktorí maju nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, na veľkonočnú nedeľu im vyšla zmena, ale podľa § 94 ZP sa Veľkonočná nedeľa považuje za deň pracovného pokoja, podľa ZP nemožno zamestnancovi nariadiť na tento deň prácu, čo im mám na tento deň zaplatiť, keďže mu podľa harmonogramu na tento deň vyšla zmena ale podľa ZP ju nemohol odpracovať. Ďakujem.
vieraaaa
23.05.11,06:28
"...čo im mám na tento deň zaplatiť..." - sviatok
londay
23.05.11,06:36
"...čo im mám na tento deň zaplatiť..." - sviatok
Sviatok ? Veľkonočná nedeľa nie je považovaná za sviatok, je považovaná za deň pracovného pokoja, t.j. považuje sa za klasickú nedeľu...
Tweety
23.05.11,06:41
Sviatok ? Veľkonočná nedeľa nie je považovaná za sviatok, je považovaná za deň pracovného pokoja, t.j. považuje sa za klasickú nedeľu...
Zaplatíš ako za klasickú odpracovanú zmenu, bez príplatkov.
londay
23.05.11,06:54
Zaplatíš ako za klasickú odpracovanú zmenu, bez príplatkov.
Takže ak tú nedeľu neodpracoval z toho dôvodu že bolo zakázané pracovať, tak mu zaplatím to isté ako keby ju odpracoval ? t.j. ak je platený hodinovou mzdou tak počet hodín koľko by mu pripadlo na zmenu x hodinová sadzba ? Ďakujem.
Tweety
23.05.11,07:05
Takže ak tú nedeľu neodpracoval z toho dôvodu že bolo zakázané pracovať, tak mu zaplatím to isté ako keby ju odpracoval ? t.j. ak je platený hodinovou mzdou tak počet hodín koľko by mu pripadlo na zmenu x hodinová sadzba ? Ďakujem.
Odpracoval ju teda, alebo nie?
londay
23.05.11,07:16
Odpracoval ju teda, alebo nie?
Nie neodpracoval, ale keďže jeho pracovný čas je nerovnomerne rozvrhnutý, za normalných okolností by mu na veľkonočnú nedeľu pripadla zmena.
Tweety
23.05.11,07:22
Nie neodpracoval, ale keďže jeho pracovný čas je nerovnomerne rozvrhnutý, za normalných okolností by mu na veľkonočnú nedeľu pripadla zmena.
Ale kedže podľa ZP nepracoval preto, lebo ZP v tento deň prácu zakazuje, nebude mu tento deň preplatený. ZP v §122 rieši len prípad, že nepracoval pre sviatok, ale to nebol sviatok.
londay
23.05.11,07:39
Ale kedže podľa ZP nepracoval preto, lebo ZP v tento deň prácu zakazuje, nebude mu tento deň preplatený. ZP v §122 rieši len prípad, že nepracoval pre sviatok, ale to nebol sviatok.
A nemožno tento deň považovať za prekážku na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods.3? Ďakujem.