margaretik
01.07.14,06:32
Som držiteľkou klasického "rúžového" vodičského preukazu bez doby platnosti, ktorý mi bol vydaný v roku 1995. V roku 2003 som sa vydala a zmenili mi len priezvisko. Toho roku by sme chceli ísť s manželom a deťmi na dovolenku do Talianska/Chorvátska - ako sa podarí. Chcem sa spýtať, či mi treba meniť vodičák za nový, či s ním môžem smelo jazdiť po dialnici v Rakúsku a Taliansku/Chorvátsku. Bežne som s ním chodila na nákupy do Poľska a teraz nás vystrašili, že za hranicami je neplatný. Vážne mi treba nejaký medzinárodný vodičský preukaz? Prosím dobré duše, aby mi poradili, ak s tým majú nejaké skúsenosti. Mysleli sme, že s tým našim "odšoférujeme" a teraz máme obavy. Veľmi pekne ďakujem všetkým za cenné rady.
Peggynka
01.07.14,05:03
Na zadnej strane máš,že je platný len na Slovensku.Musela by si si vybaviť k nemu medzinárodný (a ten má obmedzenú platnosť;1 alebo 3 roky a neplatí na SK)...Tak si rovno vybav nový,ktorý je platný všade v EU.
ivka70
01.07.14,05:04
BlackRoses
01.07.14,05:05
Ice dive
01.07.14,05:36
vodičák je platný... netreba ho meniť ani vybavovať medzinárodný je to doklad ako každý iný... problém môže nastať len vtedy, ak Vás zastaví policajt ktorý daný doklad nepozná a bude študovať že čo to je... resp. bude Vás dlhšie obracať aby overil platnosť dokladu keďže nemá žiadne identifikačné znaky a je len v SK a tušim FR jazyku.... súčasné plastové vodičáky majú už EU formát... t.j. policajt skôr uverí, že je to platný doklad, keďže taký istý má aj nemec, rakúšan, talian a iný EU príslušník... (skôr sa s ním stretne...)
Peggynka
01.07.14,06:35
Však o to ide;musel by mať naštudované Rozhodnutie komisie 2008 766 ES O rovnocennosti kategórií vod. preukazov z 25.8.2008. Pozor ale na fotografiu,môžeš mať problém,pokiaľ tvoja podoba nezodpovedá,predsa len 19 rokov človeka zmení.Aj kvôli tomu by som si vybavila nový.
bodliak
01.07.14,06:50
Som držiteľkou klasického "rúžového"..

Pokiaľ použiješ rovnaký rúž ako máš na fotke, kde je problém ???
Ice dive
01.07.14,08:03
neboj... raz na siciílií som sa pýtal na policajnej stanici či platí môj vodičák u nich... tiež som mal zaliaty ružový... policajt listoval asi pol hodinu v hrubom fascikli s napisom Slovakia..... a našiel si vzorový dokument s vysvetlívkami čo je čo... ako meno, a pod.. takže ver tomu, že policajti vedia či ukazuješ úradný doklad alebo len preukaz do knižnice...
margaretik
01.07.14,11:30
díky, ani som nemyslela, že je vo veci tak jasno
margaretik
01.07.14,11:31
ďakujem za užitočné rady a odpovede