Tinaho
01.07.14,06:49
Poraďáci ahojte,

včera som sa začítala do zaujímavej debaty, ktorá nebola uzatvorená, takže neviem odpoveď na diskutovaný problém, preto zadávam otázky:

1. Je spoločnosť povinná doručiť v písomnej podobe na súd Vyhlásenie o schválení účtovnej závierky?
2. Bude súčasťou tohto vyhlásenia aj Súvaha, Výkaz ziskov a strát a Poznámky?
3. Do akého termínu bolo potrebné toto vyhlásenie poslať?

Uvedené sa pýtam v súvislosti s § 9 ods. 6 Zákona o obchodnom registri.

Doplňujúce info: Naša audítorka mi odpovedala, že je to nesúlad zákona a nie je potrebné toto vyhlásenie podávať.

Ak viete poradiť, tak prosím napíšte. Ďakujem.



Na uvedenú otázku som zadala dopyt na MF SR - v prílohe je odpoveď.
Dáša_
01.07.14,05:37
nedoručuješ na súd aledo na DU - ten to pošle rovnakou cestou do registra účtovných zavierok, ako tam posielal ostatné.
Tinaho
01.07.14,06:06
Cez všeobecné podanie som oznámila, že účtovná závierka bola schválená - súčasťou toho podania bol aj dokumet, v znení:"

"Oznamujeme Vám, že účtovná závierka bola valným zhromaždením schválená dňa 27.06.2014.

Môžem považovať svoju povinnosť týmto krátkym oznámením za splnenú?
Dáša_
01.07.14,06:17
myslím, že to musíš podať ako pdf dokument, ktorý bude podpísaný - ten sa následne zverejní v registri uzávierok
avalik
01.07.14,06:44
1. ano - http://www.porada.sk/t245341-pisomne-vyhlasenie-o-schvaleni-alebo-neschvaleni-uz-do-zbierky-listin.html

2. nie, ak su ulozene v RUZ

3. " ...povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie..." - z toho mi vyplyva - v termine na predlozenie UZ a ten je
§ 23a zákona o účtovníctve
(3) Účtovná jednotka ukladá riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku v registri najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.29i) Účtovná jednotka, na ktorú sa vzťahuje povinnosť zostavovať riadnu konsolidovanú účtovnú závierku alebo mimoriadnu konsolidovanú účtovnú závierku podľa § 22 alebo § 22a, je povinná uložiť riadnu konsolidovanú účtovnú závierku a mimoriadnu konsolidovanú účtovnú závierku spolu so správou audítora v registri do jedného roka od skončenia účtovného obdobia.

(4) Ak účtovná jednotka nemá schválenú účtovnú závierku v lehote podľa odseku 3, uvedie, že ukladá neschválenú účtovnú závierku a oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky ukladá do registra dodatočne, najneskôr do piatich pracovných dní od jej schválenia.


oznamenie a vyhlasenie su dve rozdielne veci ... cize, samostatne oznamenie nenahradza vyhlasenie ... mohla si v ramci oznamenia dat aj vyhlasenie podla § 9 ods. 6 zakona o obch. registri - naskenovany pdf dokument podpisany statutarom
Tinaho
01.07.14,07:29
Prepáčte ak som otravná a nechápavá, ale prosím potvrďte mi či som to pochopila správne:
Na súd - do zbierky listín donesiem iba písomné vyhlásenie o schválení UZ (to znamená, neposielam to elektronicky na DU), ale kópie Súvahy, Výkazu ziskov a strát a Poznámok už nemusím nosiť (tie som elektronicky posielala na daňový úrad).
Toto vyhlásenie je potrebné doručiť do Zbiery listní do 5 dní.
truch
04.07.14,05:15
Tinaho, nič neposielaš na súd. Ak máš povinnosť všetko na DÚ posielať elektronicky - si plátca DPH, aj vyhlásenie posielaš elektronicky cez všeobecné podanie na DÚ.
Dáša_
04.07.14,05:17
no, veď MF potvrdilo, čo sme ti obe hovorili, nie?
avalik
04.07.14,05:31
MF sa vyjadrilo z pohľadu zákona o účtovníctve - neviem či vôbec pri spracovávaní odpovede čítali § 9 ods. 6 zákona o obch. registri, kde sa hovorí o vyhlásení o povinnosti spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil. - ešte by volo dobré doplniť aj otázku k odpovedi.
Tinaho
07.07.14,04:47
Ja som to neriskovala a vyhlásenie konateľa som bola odovzdať na súd, ale pre zaujímavosť som sa opýtala MF aký majú názor.

(Znenie otázky sa mi už nedá priložiť - otázka bola zadaná priamo cez ich dopytový formulár a už sa k nej neviem spätne dostať)
Centrum
07.07.14,05:14
Presne tak som urobila aj ja ( poslala som elektronicky Oznámenie o schválení ( bez výkazov, ale ako prílohu som pripla k tomu list - OZNÁMENIE o schválení ) a asi o 10 dní som to našla už aj zapísané v OR ( predtým boli iba výkazy a poznámky a k nim potom pribudlo aj toto OZNÁMENIE ) a nič viac už netreba !