sunny2312
01.07.14,09:29
Prosím Vás mám zamestnanca ktorý je DPN a prechádza z mesiaca na mesiac. On ten papier o trvaní DPN už odovzdal na sociálnu poisťovňu. Musím mať kópiu tohto papiera aj ja doloženú? Ak áno ako sa k nej dostanem, mám volať zamestnanca nech ju nejako pozháňa? Vopred ďakujem
tictac7
01.07.14,07:36
áno, musíš mať ten doklad aj Ty. Zamestnancovi zavolaj, nech si ide od lekárky vypýtať druhé potvrdenie, v opačnom prípade mu dáš absenciu. Prečo to niesol do SP on? To je predsa vecou zamestnávateľa. V prvom rade musí zamestnávateľ vedieť, čo je so zamestnancom....
Tweety
01.07.14,07:39
Všetky doklady o DPN patria najprv zamestnávateľovi, až ten ich následne posunie ďalej SP(ak samozrejme DPN trvá nad 10KD). Takto treba zamestnancov poučiť, pretože potom má problém zamestnávateľ.
Pepa
01.07.14,07:54
ZDROJ SP

Preukaz o trvaní práceneschopnosti: Zodpovednosť za jeho doručenie má poistenec


Dočasne práceneschopný poistenec, ktorý zo Sociálnej poisťovne poberá dávku nemocenské a ktorému pokračuje pracovná neschopnosť v ďalšom kalendárnom mesiaci, je povinný predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, tzv. lístok na peniaze, bez ktorého nie je možné vyplatiť nemocenskú dávku. Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti po jeho vystavení lekárom prekladá poberateľ nemocenskej dávky priamo Sociálnej poisťovni príslušnej podľa sídla zamestnávateľa, ak mu pracovný pomer trvá alebo ak si uplatnil nemocenskú dávku v ochrannej lehote plynúcej zo zaniknutého zamestnania. Zamestnanec sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že to zamestnávateľ za neho urobí, avšak zodpovednosť za jeho predloženie pobočke Sociálnej poisťovne nesie zamestnanec.
tictac7
01.07.14,08:06
to je dobré..... a to akože si má zamestnávateľ potom z prsta vycucať, čo je so zamestnancom? ... a keď má pobočky kade-tade a sídlo na opačnom konci republiky, to má zamestnanec cestovať aby doručil, alebo poštovné platiť? No fakt úžasné!
Pepa
01.07.14,13:49
Nič úžasné. Povinnosti príjemcov dávok upravuje § 227 zákona o sociálnom poistení. Nie je to nič nové.
Zuzanka_ba
01.07.14,16:21
mne by sa hodilo vedieť, podľa ktorého ustanovenia musím mať ten doklad aj ja, vedel by niekto poradiť? nenašla som to v z. o soc. poist. ani v ZP. zatiaľ som mala za to, že ak mi zamestnanec nedoručil ukončenie PN, tak je PN.
Tweety
01.07.14,16:25
Prechodky z mesiaca na mesiac fungujú už roky rokúce. Je to doklad o tom, že k posled.dňu mesiaca ešte DPN trvá.
Pepa
01.07.14,17:32
Zuzana, nemusíš mať ten doklad.
Zuzanka_ba
01.07.14,18:36
Doklad a celá procedúra s SP je mi známa, len som chcela vedieť, či je povinnosť zo zákona aby som ja ako zamestnávateľ toto tlačivo mala u seba.
U dohodárov, ak si to dotyčný rieši sám alebo cez svojho zamestnávateľa kde je v PP, nie vždy doklad doručí aj mne, preto som sa pýtala.
sunny2312
31.07.14,09:40
Zamestnanca som kontaktovala, ale nič mi nedoniesol a ešte bol aj drzí ako sme si dovolili mu volať. Maroduje už dosť dlho, telefón už nikomu nedvíha a my neviem čo je s ním, kedy skončí DPN a ako to bude ďalej.
Je prijatý na dotáciu do 29 rokov, takže sme museli preobsadiť miesto, lenže nový zam-nec dostal lepšiu pracovnú ponuku a dal výpoveď.