ajacik
13.04.06,07:36
1.Zamestnanec chodí na týždňovky. Zamestnávateľ mu prepláca stravné, ktoré prináleží dĺžke SC 18-24 hod?
Posledný deň piatok to bude určite menej. Ale tie prvé štyri dni by mal dostať toľko. Myslím dobre?

2. Živnostník pracuje tohto času v zahraničí a tiež chodí na dlhšie preč. Takisto mu prináleží náhrada stravného vo výške 18-24 hod?

Veľmi pekne dakujem
Chobot
13.04.06,08:30
1.Zamestnanec chodí na týždňovky. Zamestnávateľ mu prepláca stravné, ktoré prináleží dĺžke SC 18-24 hod?
Posledný deň piatok to bude určite menej. Ale tie prvé štyri dni by mal dostať toľko. Myslím dobre?

2. Živnostník pracuje tohto času v zahraničí a tiež chodí na dlhšie preč. Takisto mu prináleží náhrada stravného vo výške 18-24 hod?

Veľmi pekne dakujem
1. Ak je na služobke napr. od pondelka 7:00 do piatka 15:00, tak mu patria náhrady nasledovne:
Pondelok: pásmo 12-18 hodín (bol na služobke 17 hodín)
Ut. - Št.: pásmo 18-24 hodín (bol na služobke 24 hodín)
piatok : pásmo 12-18 hodín (bol na služobke 15 hodín)

2. ak je v zahraničí celých 24 hodín, tak má nárok na náhradu za pásmo nad 12 hodín (celodenná náhrada). U ZSC sú pásma trochu inak rozdelené, než u TSC.

TSC: 1. pásmo (5-12 hodín); 2. pásmo (12-18 hodín); 3. pásmo (nad 18 hodín)

ZSC: 1. pásmo (do 6 hodín); 2. pásmo (6 - 12 hodín); 3. pásmo (nad 12 hodín)
ajacik
13.04.06,09:01
dakujem ti veľmi pekne :)
Anika21
07.10.06,14:00
Zamestnanci chodia na týždňovky a pritom dostávajú aj Tickety. Ako mám postupovať pri výpočte cesťáku? Mám odrátať od celodenného stravného čiastku, ktorú si zamestnanec zaplatil sám v Tickete (mal ju zrazenú vo výplate)? Alebo mám odrátať čiastku, ktorú hradí zamestnávateľ, čiže 55%?
Aký máte názor? Ďakujem.
liba2
08.10.06,08:27
Pri najbližšom poskytnutí straveniek mu odrátaj počet ks na ktoré mu nevznikol nárok, teda daj mu menej. Toto sa sleduje za rok ako celok.
Bobina
08.10.06,14:14
Prosím o radu,

Zamestnanci chodia často na služobné cesty do zahraničia.
Všetko , každý drobný nákup..kávu atď platia bank. kartou .

Majú dosť nedaňových nákladov.
Chcela by som to nejalo poriešiť prostredníctvom diet.

ako dostanem náklady za taxi, ubytovanie do cestaku, ak bločky boli uhradené kartou?ako to účtovne vysporiadam?? Na faktúrach za ubytko je iba meno a nie fakturacná adresa firmy, preto sa musia stat súčastou cesťáku,ale ak boli už uhradené cez kartu???

Ak mám za 1 deň cca. 3 bločky za občerstvenie , možem im dat diety a obč. pojde ako nedanové .Ako to spravit ??
ondrejvla
08.10.06,16:22
Prosím o radu,

Zamestnanci chodia často na služobné cesty do zahraničia.
Všetko , každý drobný nákup..kávu atď platia bank. kartou .

Majú dosť nedaňových nákladov.
Chcela by som to nejalo poriešiť prostredníctvom diet.

ako dostanem náklady za taxi, ubytovanie do cestaku, ak bločky boli uhradené kartou?ako to účtovne vysporiadam?? Na faktúrach za ubytko je iba meno a nie fakturacná adresa firmy, preto sa musia stat súčastou cesťáku,ale ak boli už uhradené cez kartu???

Ak mám za 1 deň cca. 3 bločky za občerstvenie , možem im dat diety a obč. pojde ako nedanové .Ako to spravit ??

Odporúčam ti tento postup, tiež sa nám stáva, že naši zemestnanci platia plat.kartou aj kávu, aj stravu, aj pivo..., účtujem to nasledovne:
MD 335/A / D 221/A všetky súkromné platby, pri zúčtovaní cesťáku účtujem: MD 512/A / D 335/A tam dám všetky ich platby, ktoré nemôžu čerpať z karty, je to niečo ako preddavok na ZSC, zostatok mu buď vyplatím cez mzdu alebo pokladnicou.
Bobina
08.10.06,18:22
a ak boli napr. na rokovaní a platili obed a večeru, majú stále nárok na diéty??
liba2
09.10.06,02:39
a ak boli napr. na rokovaní a platili obed a večeru, majú stále nárok na diéty??
Citát zo zákona o cestovných náhradách:
"§ 5 Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)
(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."
Chobot
09.10.06,06:23
a ak boli napr. na rokovaní a platili obed a večeru, majú stále nárok na diéty??

liba Ti tou citáciou zákona chcela povedať to, že pokiaľ mal zamestnanec na SC zabezpečenú stravu, čo v tomto prípade mal, lebo mu firma preplatila obed, tak sa mu stravné kráti podľa rozsahu zabezpečenej stravy. Tzn. za zabezpečený obed mu krátiš zo stravného 40%, za raňajky 25% a večeru 35%. Presný postup krátenia si nájdeš v niektorých starších témach, bolo to viackrát podrobne rozpísané.
Lucka F.
26.07.07,08:54
Ahoj....

chcela by som sa spytat, zamestnancovi boli poskytnute ranajky vo vyske 120 Skk, za 16,30 hod mu prinalezi stravne vo vyske 135 Sk. Sumu ranajok odpocitam od celkoveho naroku? alebo mu len skratim stravne o 25%? A sumu ranajok uctujem na 512? alebo?

dakujeeeeem...:))
Lucka F.
27.07.07,08:56
prosiiiim...nevie mi niekto poradit?
liba2
27.07.07,13:46
Ahoj....

chcela by som sa spytat, zamestnancovi boli poskytnute ranajky vo vyske 120 Skk, za 16,30 hod mu prinalezi stravne vo vyske 135 Sk. Sumu ranajok odpocitam od celkoveho naroku? alebo mu len skratim stravne o 25%? A sumu ranajok uctujem na 512? alebo?

dakujeeeeem...:))
Lucka, ak potrebuješ zákon o cestovných náhradách, nájdeš ho na 1. strane porady hneď vľavo hore; teraz ti ho prikladám
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html

Je to § 5 ods.:
"(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."
.......
Ak som správne pochopila tvoju otázku, tak odpoveď je v tom podčiarknutom texte :) .
Lucka F.
31.07.07,11:32
Dakujem velmi pekne...:)))))
Zuzka2510
08.08.07,06:15
Dobrý deň. mohol by mi niekto poradiť: Zamestnanec má trvalý pobyt v Trebišove, miesto výkonu práce je v Košiciach. Tento zamestnanec je ubytovaný v Košiciach toto ubytovanie hradí zamestnávateľ. Má tento zamestnanec nárok na stravné ako keby bol na služ.ceste alebo môže dostávať gastro lístky ako ostatný zamestnanci? Ďakujem pekne.
Chobot
08.08.07,06:26
Dobrý deň. mohol by mi niekto poradiť: Zamestnanec má trvalý pobyt v Trebišove, miesto výkonu práce je v Košiciach. Tento zamestnanec je ubytovaný v Košiciach toto ubytovanie hradí zamestnávateľ. Má tento zamestnanec nárok na stravné ako keby bol na služ.ceste alebo môže dostávať gastro lístky ako ostatný zamestnanci? Ďakujem pekne.

Pre tieto účely je jedno, kde má trvalé alebo prechodné bydlisko. Dôležité je, kde je miesto výkonu práce. Pokiaľ vykonáva prácu v mieste výkonu práce, musí dostať obed alebo príspevok na stravu vo forme gastro lístku.

Pokiaľ ho vyšlete na SC mimo miesta výkonu práce, má nárok na cest. náhrady.

To, že býva v služobnom byte v KE a trvalé bydlisko má v TR, nie je dôvodom na uznanie nároku na cest. náhrady.
rbobok
01.09.07,18:10
cau chcem sa spytat kolko ma zamestnanec narok na diety v Nemecku.Dik za odpoved