Katy a R
01.07.14,12:32
aké máte výsledky RZZP ? - že ak by ste dali nejaké perličky sem;)
Som si pochvaľovala systém v ZP "D" - že všetko majú už zadané v EP - a naozaj, všetko tam je už zaznamenané, aj súbehy, aj prípadné dávky zo SP - aj predpis mesačný je hneď upravený ...
len v RZZP to akosi nie je - bude treba všetko podokladať?? už mám tretí list do vlastných rúk (výkaz nedoplatkov, zrušenie výkazu ... ) - a furt nie je dobre
Moje nervy!
veronikasad
01.07.14,21:19
Svoje ešte nemám, u klientky zase iná suma zaplatených preddavkov - samozrejme v neprospech živnostníka a tým vyšší nedoplatok.Netuším skade berú v Dôvere údaje, nesedia s DP ani jej účtovníctvom ... Podobný problém bol aj vlani, rozdiel cca 10€.
Gabhus
02.07.14,02:20
U nášho živnostníka dobre a to v Dôvere!
Katy a R
18.09.14,17:47
Tak ja len pre info dám takýto prípad .... (že čo všetko sa môže "prihodiť" a že všetko si treba dobre skontrolovať).
začiatok už v máji
- obyč list - upomienka pre nedoplatok - vyriešené elektronicky (upozornenie na DPN, ktorá aj bola v systéme - obdobie poberania nemocenskej dávky) :)
- list do vl rúk (máj) - prvý výkaz nedoplatkov - tam bol maličký nedoplatok, ktorý ZP nežiada :)
- list do vl rúk (jún) - upovedomenie o zrušení výkazu nedoplatkov z vlastného podnetu
- list do vl rúk (jún) - druhý výkaz nedoplatkov - tam už bol nedoplatok :mee: - nebolo ale zohľadnené obdobie DPN - nebol tam správny VZ (len min VZ sa počítal podľa DP) . V pobočke ZP kočky tvrdili, že je to dobre (kontrolu oni nerobia).. Námietka podaná elektronicky - aj s dokladom zo SP (ktorý už aj mali), aj s textom na vysvetlenie.
- obyč. list (júl) - ZP vraj preskúmala námietku a trvá na svojom - že rzzp je správne. ešte na záver upozornenie, že VN je exekučným titulom. Námietka sa už elektronicky nedala poslať - tak poslaný doporučený list so žiadosťou o prepočítanie VZ - (aj prílohy , aj prepočet) - zo ZP žiadna odpoveď !!:mee:
- obyč list (september) - Predexekučná výzva - so šibeničným termínom a s upozornením, že ak nie? - aj poplatky navyše. :mee:
tak cez EP zaslaná otázka .. na vysvetlenie ich výpočtu a neskôr aj riešené cez ich linku že prečo tam vlastne uvádzajú taký VZ ??? (len tam tiež len postúpia ďalej kompetentnému pracovníkovi...) . Nakoniec sa predsalen ozvali - doriešené, vysvetlené :) žiadny nedoplatok, opravený VZ. a že pošlú aj písomne nový VN.
- list do vl rúk (september) - tretí výkaz nedoplatkov - a s textom, že ZP po prešetrení ruší predch výkaz nedoplatkov z vlastného podnetu ;) (skoro ma vystrelo!) ... ale na záver píšu, že za spôsobené nepríjemnosti sa ospravedlňujú :) - tak beriem! :)
len dúfam, že je to už konečný VN. :)
Peggynka
19.09.14,04:19
U mňa tiež "veselo": 16.9. Oznámenie o výsledku - preplatok 169,56€ (toľko som ani nezaplatila za celý rok) a pred šiestimi týždňami mi dávali potvrdenie,že mám všetko OK :D
A preddavok od 1.1.2015 - 0,00€ :)
18.9. Oznámenie o výsledku RZZP,ktorým ruší oznámenie č.xxxx zo dňa 1.8.2014.Dňa 10.9. obdržali info z podaného daňového priznania a výsledok je preplatok 40,14€,zrazená daň 7,62€,preplatok 32,52€ bude vrátený na účet.Preddavok 13,78€ od 1.1.2015. :eek:
Mala som odklad podania daňového priznania :)
A v poučení sa píše:Proti novému oznámeniu o výsledku RZ nie je možné podať nesúhlasné stanovisko. (!!!) VšZP :mee:
Katy a R
19.09.14,10:07
- pegy - si ma "inšpirovala" k tomu môjmu elaborátu ... viem, že máš súbeh, tak tam je to trošku inakšie ako "pri ostatných deťoch" ;).
No a chcela som poukázať, že aj ZP majú problém s takýmito výpočtami, niektoré kočky na pobočkách sa ani nechytajú. :mee: A ľudia potom často zaplatia aj to, čo nemusia - lebo nie každý tomu výpočtu rozumie a ani nemá toľko času to riešiť. (inak aj ja som už z toho bola hotová, ani vlastným menom som si už nebola istá - a už sme to chceli zaplatiť ).
Však aj z poštárky som vytiahla - že nielen mne chodí toľkoto listov ... keď si zrátam, že koľko stojí len poštovné:eek:
Peggynka
19.09.14,12:05
- pegy - si ma "inšpirovala" k tomu môjmu elaborátu ... viem, že máš súbeh, tak tam je to trošku inakšie ako "pri ostatných deťoch" ;).
No a chcela som poukázať, že aj ZP majú problém s takýmito výpočtami, niektoré kočky na pobočkách sa ani nechytajú. :mee: A ľudia potom často zaplatia aj to, čo nemusia - lebo nie každý tomu výpočtu rozumie a ani nemá toľko času to riešiť. (inak aj ja som už z toho bola hotová, ani vlastným menom som si už nebola istá - a už sme to chceli zaplatiť ).
Však aj z poštárky som vytiahla - že nielen mne chodí toľkoto listov ... keď si zrátam, že koľko stojí len poštovné:eek:
Ja som myslela,že majú na to program,či? Ja viem,že pre niekoho môže byť problém aj čítanie,ale snáď mali školenie :eek:
Katy a R
19.09.14,12:17
ale keď sa do programu nedajú správne údaje ... nuž ;):D:) .. aspoň si trošku ponamáhame mozgové závity ... :)
jadranka111
04.10.14,13:00
divné je tohoročné RZZP, živnostnik poctivo platil odvody do ZP, potom bol 3 mesiace PN, počas ktorých neplatil /je predsa oslobodený/ a teraz priešiel nedoplatok 132 Eur, takže to čo vtedy neplatil, teraz chcú doplatiť ? Bola som na pobočke, pracovníčky samé nevedia, to sa mi priznali, samé tomu nerozumejú ako sa to rátalo, jednoducho VZ bol podelený počtom dní /365/ z toho potom sa vyrátalo koľko dní bol PN a vyrátali pomernú časť VZ a túto pomernú časť VZ prirátali ku sume 3537 /čo je 393x9/, teda mu takto navýšili riadny VZ takmer o 1000 eur. Sila fakt.
Katy a R
05.10.14,13:45
.. áno .. používajú aj tento spôsob ..
Bohužiaľ - treba si uvedomiť, že poistenec nemusí platiť preddavky na poistné počas DPN :mee:
m.aj.a
15.07.15,12:58
Keďže hľadám odpovede, na otázku súvisiacu s týmto problémom, dovolím si pripojiť k tejto diskusii.
Aj môj živnostník, podobne ako uvádza jadranka, pre DPN neplatil preddavky, načo mu to tak isto v RZZP vyrátali nedoplatok presne vo výške, o ktorú platenie preddavkov skrátil. Tiež sa bol pýtať na pobočke UNIONu s pripomienkou, že bol na DPN, no tam mu len jednoducho povedali, že všetko je správne a sú tam započítané aj dni DPN. A ten VZ, no to som nechápala ani ja. Nakoniec sa rozhodol ten nedoplatok uhradiť s tým, že aj tak som písala námietku voči Výkazu s poukázaním na nesprávny VZ a dni DPN so žiadosťou o vysvetlenie ich výpočtu. Odpoveď prišla až v roku 2015(dali si teda načas), že Výkaz nedoplatkov č.... sa v plnom rozsahu ruší a nový je 0,00! a uhradená čiastka bude vrátená. Následne na to sme požiadali o možnosť započítať preplatok z nesprávne vypočítaného nedoplatku do preddavkov na nasledujúce obdobie.
Mám však s tým problém, keďže netuším, ako to previesť v účtovníctve, aby som postupovala podľa zákona. Ak má niekto čas mi poradiť, prosím, budem vďačná za každú odpoveď.
Mila123
15.07.15,13:05
Keďže hľadám odpovede, na otázku súvisiacu s týmto problémom, dovolím si pripojiť k tejto diskusii.
Aj môj živnostník, podobne ako uvádza jadranka, pre DPN neplatil preddavky, načo mu to tak isto v RZZP vyrátali nedoplatok presne vo výške, o ktorú platenie preddavkov skrátil. Tiež sa bol pýtať na pobočke UNIONu s pripomienkou, že bol na DPN, no tam mu len jednoducho povedali, že všetko je správne a sú tam započítané aj dni DPN. A ten VZ, no to som nechápala ani ja. Nakoniec sa rozhodol ten nedoplatok uhradiť s tým, že aj tak som písala námietku voči Výkazu s poukázaním na nesprávny VZ a dni DPN so žiadosťou o vysvetlenie ich výpočtu. Odpoveď prišla až v roku 2015(dali si teda načas), že Výkaz nedoplatkov č.... sa v plnom rozsahu ruší a nový je 0,00! a uhradená čiastka bude vrátená. Následne na to sme požiadali o možnosť započítať preplatok z nesprávne vypočítaného nedoplatku do preddavkov na nasledujúce obdobie.
Mám však s tým problém, keďže netuším, ako to previesť v účtovníctve, aby som postupovala podľa zákona. Ak má niekto čas mi poradiť, prosím, budem vďačná za každú odpoveď.
v JU? nič nerob, predsa máš zaplatený nedoplatok poistenia, teraz po preúčtovaní je z toho preddavok na ZP, nemáš žiadnu povinnosť nič zaúčtovať...
veronikasad
15.07.15,13:22
Vlani aj tohto roku sme sa pri vyplňovaní DP dohadovali aké údaje o zaplatenom poistnom uviesť na str.12 DP typu B a na čo tieto údaje vlastne slúžia ...
Včera dcéra dostala RZZP za rok 2014 a prekvapila ju výška nedoplatku - o cca 100€ viac ako si vypočítala a čakala. Pátrala čo sa stalo a nakoniec zistila, že v nepozornosti uviedla do zaplateného soc.poistenia celú sumu poistného zo str.3 a ZP túto sumu - bez overenia v SP - akceptovala a pripočítala k základu dane. Len neviem čo by sa stalo, keby rozdiel bol v neprospech ZP ...
Dcéra mala odklad na podanie DP do 30.6. a Dôvera je pri spracovaní RZZP s vykázaným nedoplatkom veľmi šikovná, lebo ho dostala skôr ako ja, čo som DP podávala v riadnom termíne ...

Kontrolujte si výsledok RZZP
veronikasad
15.07.15,13:34
Keďže hľadám odpovede, na otázku súvisiacu s týmto problémom, dovolím si pripojiť k tejto diskusii.
Aj môj živnostník, podobne ako uvádza jadranka, pre DPN neplatil preddavky, načo mu to tak isto v RZZP vyrátali nedoplatok presne vo výške, o ktorú platenie preddavkov skrátil. Tiež sa bol pýtať na pobočke UNIONu s pripomienkou, že bol na DPN, no tam mu len jednoducho povedali, že všetko je správne a sú tam započítané aj dni DPN. A ten VZ, no to som nechápala ani ja. Nakoniec sa rozhodol ten nedoplatok uhradiť s tým, že aj tak som písala námietku voči Výkazu s poukázaním na nesprávny VZ a dni DPN so žiadosťou o vysvetlenie ich výpočtu. Odpoveď prišla až v roku 2015(dali si teda načas), že Výkaz nedoplatkov č.... sa v plnom rozsahu ruší a nový je 0,00! a uhradená čiastka bude vrátená. Následne na to sme požiadali o možnosť započítať preplatok z nesprávne vypočítaného nedoplatku do preddavkov na nasledujúce obdobie.
Mám však s tým problém, keďže netuším, ako to previesť v účtovníctve, aby som postupovala podľa zákona. Ak má niekto čas mi poradiť, prosím, budem vďačná za každú odpoveď.
v JU? nič nerob, predsa máš zaplatený nedoplatok poistenia, teraz po preúčtovaní je z toho preddavok na ZP, nemáš žiadnu povinnosť nič zaúčtovať...
Účtovať nič nemusíš, len si to niekde poriadne poznač a nezabudni uviesť na str.12 DP (dúfam, že bude rovnaká ako v r.2014) a usleduj si výsledok RZZP za rok 2015. Osobne by som radšej žiadala o vrátenie nedoplatku za rok 2013 ako poistné zaplatené bez právneho dôvodu.
m.aj.a
15.07.15,18:37
Takže si môžem "bez väzby" (účtujem v Pohode) zlikvidovať záväzky, ktoré som započítala do výšky zrušeného Výkazu nedoplatkov a v DP za r. 2015 to pripočítam k zaplateným preddavkom za r.2015.
Teraz už vidím, že by bolo jednoduchšie nechať vrátiť ten nedoplatok, či vlastne teraz preplatok, ale čo už.
Ďakujem.