Mamaa
01.07.14,12:51
Dobrý deň, poprosila by som o radu pri posúdení priemerného zárobku pre pracovnoprávne účely z dôvodu čerpania dovolenky z predchádzajúceho pracovného pomeru v novovzniknutom pracovnom pomere. Zamestnanec skončil pracovný pomer založený pracovnou zmluvou dohodou k 30. 06. 2014. Od 01. 07. 2014 má uzatvorenú novú pracovnú zmluvu na dobu určitú - do 06. 11. 2014 u toho istého zamestnávateľa. DOVOLENKA: V zmysle ustan. § 102 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v platnom znení skončenie jedného pracovného pomeru a vznik nového pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa sa podmienky vzniku nároku na dovolenku posudzujú akoby išlo o jeden a ten istý pracovný pomer, čo ale platí len na účely dovolenky. T.j. zamestnancovi sa umožňuje presun čerpania dovolenky z predchádzajúceho pracovného pomeru do nového pracovného pomeru, ktorý vznikol k tomu istému zamestnávateľovi. PRIEMERNÝ ZÁROBOK: Ustan. § 134 Zákonníka práce stav jednoznačne nepojednáva. Poprosila by som o vysvetlenie, či je možné takto postupovať aj pri posudovaní priemerného zárobku (ako keby pracovný pomer stále trval) - t. j. priemerný zárobok na pracovnoprávne účely sa zisťuje zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období - čo je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok a neberie sa do úvahy skončenie pracovného pomeru a opätovne uzatvorený nový pracovný vzťah (PZ) Za pomoc vopred ďakujem
Zuzanka_ba
01.07.14,14:32
§ 134 má referenciu na rozhodujúce obdobie. Pokiaľ viem, tak pri PNke apod., kde sú potrebné sumy priemeru a hovorí sa o rozhodujúcom období, sa berie do úvahy ukončenie PP a znovuzaloženie PP, aj keď sa jedná o toho istého zamestnávateľa.

Ja by som nebrala do úvahy priemer z predchádzajúceho PP.