Mimi 44
01.07.14,17:38
Môže sudca otočiť obžalovaného, keď mu skončila vyšetrovacia väzba na základe toho, že nemá v občiansko preukaze trvalý pobyt? Myslím to tak, že o týždeň majú prepustiť priateľa z väzby a bojí sa, že po prepustení ho vezmú späť do väzby pretože je vedený ako bezdomovec. Inak žije v podnájme.
Zuzanka_ba
01.07.14,16:38
Nie som právnik, pozerám teda trestný poriadok, napr. tu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-poriadok/, § 71 Dôvody väzby
(2) Ak bol obvinený prepustený z väzby, môže byť v tej istej veci vzatý do väzby, ak

a) je na úteku alebo sa skrýva, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, nezdržiava sa na adrese, ktorú uviedol orgánom činným v trestnom konaní alebo súdu, nepreberá zásielky alebo nerešpektuje príkazy orgánov činných v trestnom konaní alebo súdu, alebo inak vedome marí vykonávanie nariadených úkonov,
b) pôsobí na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak marí objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,
c) pokračuje v trestnej činnosti, dokoná trestný čin, o ktorý sa pokúsil, alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval alebo ktorým hrozil,
d) bol prepustený z väzby preto, že nastúpil do výkonu trestu odňatia slobody a sú konkrétne skutočnosti, ktoré odôvodňujú niektorý z dôvodov väzby podľa odseku 1, alebo
e) je obvinený pre ďalší úmyselný trestný čin, ktorý mal byť spáchaný po prepustení z väzby.



To sú vymenované dôvody, sudca nemôže bez dôvodu vziať niekoho do väzby.


Mal by zdokladovať ten podnájom (zmluva apod), ak sa dá, aby bol zastihnuteľný. Inak pokiaľ viem sa doručuje na adresu miestneho úradu, pokiaľ nie je zadané trvalé bydlisko.
buchač
01.07.14,16:51
Väzba v trestnom konaní

4.1 Pojem
Väzba je najzávažnejším zaistovacím inštitútom trestného konania procesnej povahy a úkonom, ktorý zasahuje do základných práv a slobôd. Jej úcelom je zaistit osobu obvineného pre úcely trestného konania a výkonu trestu, zabránit mu v marení, ci stažovaní vykonávania dôkazov, vo vyhýbaní sa trestnému konaniu alebo trest, alebo v dokonaní trestného cinu, ci páchaní novej trestnej cinnosti. Funkcia väzby je vždy len zaistovacia, tzn. nemá sankcnú povahu (nie je žiadnou podobou trestnej sankcie) ani výchovné poslanie a nesmie byt zneužitá k vynúteniu doznania od obvineného. Rovnako ju nie je možné chápat ako prejudikát odsudzujúceho rozsudku, pretože tak by sa dostala do rozporu so zásadou prezumpcie neviny . Sprievodným znakom väzby je obmedzenie niektorých obcianskych práv a slobôd a prakticky je jej podstatou docasné obmedzenie osobnej slobody obvineného rozhodnutím súdu v uzatvorenom ústave Ministerstva spravodlivosti (väzobná väznica). Toto obmedzenie môže byt vykonané iba v nevyhnutnej miere, ktorá je nutná k splneniu úcelu väzby. Jedná sa o výnimku z ústavnej ochrany osobnej slobody. Počas výkonu väzby nesmie byt ponižovaná ludská dôstojnost obvineného a nesmie byt podrobovaný fyzickému ani psychickému nátlaku . Väzba inštitútom trestného konania, ktorého použitím je obvinený na základe rozhodnutia oprávneného orgánu docasne zbavený osobnej slobody, aby mu bolo zabránené vyhýbat sa trestnému stíhaniu alebo trestu tým, že by utiekol alebo sa skrýval, marit alebo stažovat objasnenie veci neprípustným pôsobením na pramene dôkazov alebo konecne, pokracovat v trestnej cinnosti.
Väzba je inštitút fakultatívny , co znamená, že je na uvážení súdu, ci obvineného do väzby vezme alebo nie, aj pokial je niektorý z dôvodov väzby prítomný.


Vyšetrovaciu väzbu možno nariadiť v prípade, ak existuje závažné podozrenie, že ste spáchali trestný čin a ak existuje dôvod na vaše zatknutie. Dôvodom na zatknutie môžu byť závažné trestné činy, útek, hrozba úteku, hrozba recidívy a nebezpečenstvo, že budete mariť vyšetrovanie, napríklad tým, že zničíte dôkazy alebo že sa pokúsite ovplyvniť svedkov. Hrozba úteku sa predpokladá vtedy, keď nemáte trvalé bydlisko, stále zamestnanie a nijaké úzke sociálne väzby.
Zdroj : Internet
Zuzanka_ba
01.07.14,17:51
"Väzba je inštitút fakultatívny , co znamená, že je na uvážení súdu, ci obvineného do väzby vezme alebo nie, aj pokial je niektorý z dôvodov väzby prítomný."
Toto znamená, že pokiaľ sú dôvody na vzatie do väzby, súd môže, ale aj nemusí väzbu nariadiť.

Keďže náš obvinený bude prepustený z vyšetrovacej väzby - prečo by ho prepúšťali a hneď zase zatvárali..? Však nech si ho tam nechajú.

Ten § 71 ods. 2 je písaný v prítomnom čase, a z toho som pochopila tak, že vziať do väzby v tej istej veci by ho mohli, len ak by sa dopustil konaní uvedených v a) až e), a to po svojom prepustení.

Preto hovorím že by sa mal snažiť orgánom preukázať miesta svojho výskytu, aby bol zastihnuteľný.
Mimi 44
01.07.14,18:32
No on je ešte vo vyšetrovacej väzbe, už bol aj súd, ktorý odročili na termín kedy už väzba uplynie, na súde nehovorili o predĺžení väzby, len on sa bojí, že ho po uplynutí roku prepustia a zároveň hneď aj zavrú. Ale podľa mňa je to blbosť, iba za to že nemá trvalé bydlisko.
Zuzanka_ba
01.07.14,18:37
Aj ja si myslím že je to blbosť, viď komentáre vyššie kde som sa zaoberala paragrafom ktorý sa ho týka. Ale to je len môj laický úsudok.
buchač
01.07.14,18:38
Mimi , prepáč , ale môj názor je to , že nedala si komplet info .

Ide o to , že do vyšetrovačky sa nedáva za to , že niekto nemá trvalé bydlisko .
To by pomaly každý bezdomovec v base sedel .


Tá vyšetrovačka má iný dôvod .....teda podľa mňa .
Zuzanka_ba
01.07.14,18:54
Mimi 44 píše, že bol vo vyšetrovačke - bol z niečoho obvinený teda, to je zrejmé. Ona sa pýta, či ho môžu znovu zavrieť za problém s pobytom.
Podľa § 76, ods. 6 "Celková lehota väzby v prípravnom konaní spolu s väzbou v konaní pred súdom nesmie presiahnuť a) dvanásť mesiacov, ak je vedené trestné stíhanie pre prečin," a roku, ktorý spomínala usudzujem, že sa jedná o obvinenie z prečinu, v tejto diskusii je nepodstatné akého.
Zároveň ako som už písala, sa podľa mojej laickej mienky vzťahuje na túto situáciu § 71 ods. 2.
misoft
01.07.14,21:04
Pokiaľ má vydaný OP - má i TP - a ak nemá stále bydlisko (teda "bezdomovec") - OP má v kolonke TP príslušný miestny úrad. Takže nie je bezdomovec v pravom slova zmysle - jeho domovom je obec.