Zuzanka_ba
01.07.14,19:25
Ahojte poraďáci,
obraciam sa na vás s takouto situáciou. Partner a partnerka si kúpili dom na hypotéku (konkrétnejšie je to hypotéka a k tomu spotrebný úver so záložným právom). Sú spolumajitelia na LV a zároveň aj spoludlžníci v banke.
Po nejakom čase sa partneri rozišli, ale bývajú naďalej v danej nehnuteľnosti. Dlžník tam má aj trvalé bydlisko. V dlhšom časovom úseku pred rozchodom nebol partner schopný/ochotný uhrádzať "svoju" polku splátok, a ani sa dostatočne nepodieľal finančne na chode domácnosti (ex-partneri majú spolu maloleté deti). Jeho problémy s platením pretrvávajú aj po rozchode.
Do budúcna by bolo ideálne, a snáď sa to podarí realizovať, prevzatie dlhu inou osobou (zo strany ex-partnerky; samozrejme ak by s týmto súhlasila banka), a zároveň odstránenie ex-partnera z LV.
Avšak sú obavy, či bude ex-partner súhlasiť.

- Za predpokladu, že nebude súhlasiť (pravdepodobne mu táto situácia vyhovuje), existujú nejaké právne páky, ako sa ho "zbaviť"? Alebo sú ex-partneri odsúdení na spoluvlastnenie?

- Je vymáhateľná nejakým právnym spôsobom suma, ktorú platí ex-partnerka (resp. iné osoby) aj za druhého dlžníka? (Kto platil splátky a z akých zdrojov, vie zdokladovať.)

Ex-partner má príjmy striedavého charakteru, otázne je, či sú aj na papieri priznané, iný väčší majetok okrem zmieňovaného nemá. Takže mám pochybnosť, kam by prišiel prípadný exekútor vymáhať od neho - asi by prišla ex-partnerka o hnuteľné veci z domácnosti.

Nepíšte mi sem prosím osobné komentáre, nie som osoba postihnutá touto situáciou, som len zainteresovaná osoba a potrebovala by som rady tých, čo sa orientujú v problematike. Ak máte myšlienky, ktoré mi nenapadli, veľmi to ocením.

Ďakujem
Mária27
01.07.14,17:55
Ak sú spoluvlastníkmi s rovnakým podielom, musia aj náklady a investície znášať napoly. Inak by sa jeden bezdôvodne obohacoval na úkor druhého. K podielovému spoluvlastníctvu pozri občiansky zákonník od § 137.
Podľa § 141 Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní. Ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh súd = § 142. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Zuzanka_ba
01.07.14,18:23
Áno, majú rovnaký podiel. Takže by mohlo ísť o bezdôvodné obohatenie viď § 454 Obč. zákonník. (Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.)

V § 142 je uvedené aj, že "Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti." - pod tým je myslená aj banka ako právnická osoba (má záložné právo) alebo sú myslené len fyzické osoby?
Je trvalé bydlisko právo dotyčného viaznúce na nehnuteľnosti?
Mária27
01.07.14,18:37
Trvalé bydlisko nie je právo. Právo je napr. vecné bremeno. Keby sa dom len rozdelil na dve časti a vodovodná prípojka by zostala na jednej časti, ten druhý spoluvlastník by ju mal právo naďalej využívať - bolo by pre neho zriadené vecné bremeno.
Záložné právo je tiež právom - napr. po predaji by museli sumu vyplatiť. S bankou treba rokovať vopred.
Zuzanka_ba
01.07.14,18:41
Rozumiem, ďakujem za vysvetlenie.