fila19
01.07.14,22:34
Viete niekto poradit ake prava ma zamestnanec ak sa opakuje vo firme situacia, ze ludia dostavaju vypovede a ich cela praca sa potom presuva na ostatnych ludi, ktori este vo firme pracuju? Nemyslim teraz len cas roboty ale cele pracovne naplne, bez toho aby sa upravovala pracovna zmluva a plat. Ma zamestnanec vobec nejake pravo sa branit? Alebo ma robit od rana do vecera za 2-3 ludi a ked sa voci tomu ohradi je mu povedane ze ak sa mu nepaci moze odist?

dakujem
veronikasad
01.07.14,20:36
V akej funkcii pracuješ ? máš stanovenú pracovnú náplň ? Zodpovedá pridelovaná práca tvojej pracovnej zmluve ?
Zuzanka_ba
01.07.14,20:57
Môžeš v prvom rade informovať, a kludne aj písomne, nadriadeného, že množstvo práce časovo presahuje tvoje možnosti v rámci pracovného času, a preto nebudeš v tejto činnosti pokračovať nad rámec svojej pracovnej doby, keďže ti nadčasy neboli prikázané a nie sú ani preplácané.

Predpokladám že máš veľa hodín, ktoré zamestnávateľ neeviduje a ani nevypláca? Keď si prerátaš, koľko máš naozaj na hodinu, v podstate ti pridaním práce a nepreplatením nadčasov riadne znížili mzdu:)

Možné je aj to, že ťa vyhodia za blbé reči a za sabotáž:) A ja tu stále odporúčam, treba sa súdiť, podobrotky to nejde a nejde, viď - "ze ak sa mu nepaci moze odist".

V pracovnej náplni býva aj formulka, že "iné úlohy", čo ale neznamená že ti môžu dať hocijakú prácu na x hodín denne navyše. Kľúčové je nenechať sa namotať a makať od rána do večera.. aj keď to tak robia všetci vo firme.

Okrem blbých rečí, ktoré vedú k vyhadzovu, sťažnostiam u šéfa a u ešte väčšieho šéfa, môžeš sa pokúsiť koordinovať svoju činnosť s ostatnými "pozostalými" kolegami.
fila19
02.07.14,06:36
Pracovnu napln mam, samozrejme ze v nej nie je zahrnute to co mam robit vsetko navyse a tiez pod formulkou ine ulohy podla pokynou nadriadeneho si nepredstavujem pridanie dalsej pracovnej naplne. V podstate by som v tejto situacii brala, ak by ma vyhodili, vzdy lepsie ako dat vypoved a prist o odstupne :) Len to pravdepodobne neurobia nakolko ma uz nema kto nahradit, preto som myslela ci nie je zo zakona nejako dane ze ak ti pridaju celu robotu dalsieho cloveka, ze by som to mohla odmietnut a tym padom by ma uz oni museli vyhodit. Len na Slovensku je to asi bezne a ludia sa boja o robotu a su radsej ticho :(
veronikasad
02.07.14,06:44
Pracovnu napln mam, samozrejme ze v nej nie je zahrnute to co mam robit vsetko navyse a tiez pod formulkou ine ulohy podla pokynou nadriadeneho si nepredstavujem pridanie dalsej pracovnej naplne. V podstate by som v tejto situacii brala, ak by ma vyhodili, vzdy lepsie ako dat vypoved a prist o odstupne :) Len to pravdepodobne neurobia nakolko ma uz nema kto nahradit, preto som myslela ci nie je zo zakona nejako dane ze ak ti pridaju celu robotu dalsieho cloveka, ze by som to mohla odmietnut a tym padom by ma uz oni museli vyhodit. Len na Slovensku je to asi bezne a ludia sa boja o robotu a su radsej ticho :(
Odmietnuť môžeš podpísanie dodatku alebo dohody o zmene pracovnej zmluvy. Ak novú pracovnú náplň skryjú pod formulku "iné úlohy podľa pokynu nadriadeného" ťažko s tým niečo urobíš sama. Možno by pomohol Inšpektorát práce, ale v tom prípade si zamestnávatel určite nájde dôvod na skončenie prac.pomeru z iného ako organizačného dôvodu (bez nároku na odstupné)

Skús písomne požiadať o vypracovanie novej pracovnej náplne.
erik555
02.07.14,07:10
Pracovnu napln mam, samozrejme ze v nej nie je zahrnute to co mam robit vsetko navyse a tiez pod formulkou ine ulohy podla pokynou nadriadeneho si nepredstavujem pridanie dalsej pracovnej naplne. V podstate by som v tejto situacii brala, ak by ma vyhodili, vzdy lepsie ako dat vypoved a prist o odstupne :) Len to pravdepodobne neurobia nakolko ma uz nema kto nahradit, preto som myslela ci nie je zo zakona nejako dane ze ak ti pridaju celu robotu dalsieho cloveka, ze by som to mohla odmietnut a tym padom by ma uz oni museli vyhodit.

Len na Slovensku je to asi bezne a ludia sa boja o robotu a su radsej ticho :(
tak tak...
misoft
02.07.14,10:19
Odmietnuť môžeš podpísanie dodatku alebo dohody o zmene pracovnej zmluvy. Ak novú pracovnú náplň skryjú pod formulku "iné úlohy podľa pokynu nadriadeného" ťažko s tým niečo urobíš sama. Možno by pomohol Inšpektorát práce, ale v tom prípade si zamestnávatel určite nájde dôvod na skončenie prac.pomeru z iného ako organizačného dôvodu (bez nároku na odstupné)

Skús písomne požiadať o vypracovanie novej pracovnej náplne.
Skúsiť môže - ale predpokladám ďalší postup zamestnávateľa - výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny (niečo podobné sa stalo v minulosti môjmu synovi - upozornil zamestnávateľa na porušenie zákona a o pár dní mal v ruke výpoveď....)