111pohľadavka
02.07.14,09:51
DALSI VYMAZAVAC???

vratenie vymazaneho zadania

Dobrý deň, potrebujem radu. Neterka má 16 rokov a je mimoriadne rozumná a zodpovedná. Neviem po kom. Rodičia sú rozvedený, nestarajú sa o ňu, pomaly nemá kde tráviť prázdniny. Jeden rodič výživné platí, druhý rodič od nej peniaze pýta napriek tomu, že zarába. Dá sa zariadiť (prostredníctvom súdu napr.) aby bola sama za seba právne zodpovedná? Ak áno ako? Na koho sa máme obrátiť? Ďakujem veľmi pekne
alaya1
02.07.14,07:52
Poziadajte o zverenie do pestunskej starostlivosti.
avalik
02.07.14,08:34
Občiansky zákonník

§ 8

(2) Plnoletosť sa nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Takto nadobudnutá plnoletosť sa nestráca ani zánikom manželstva ani vyhlásením manželstva za neplatné.
ivka70
02.07.14,09:12
Myslim si, ze v takomto pripade sa to neda urobit tak ako chces.
A kde to dieta zije? Nezije ani s jednym z rodicov?
arizona
02.07.14,09:21
A kde to dieta zije? Kto ju zivi? Atd, atd.
Predpokladam, ze byva niekde u starych rodicov,alebo u niekoho z rodiny. Asi by bolo vhodnejsie,aby si ju oficialne do jej plnoletosti "zobral pod kridla-osvojil" niekto dospely z rodiny.
Neplnoletemu dietatu,ak sa on rodicia nestaraju skor hrozi, ze sa dostane do zlej spolocnosti alebo sa o nu zacne zaujimat socialka a skonci v nejakom domove, co by bolo skoda...

Aj ked je rozumna a vyspela,predsa len je to stale dieta, ktore potrebuje pomoc od dospeleho,skusenejsieho cloveka. Ten jej moze napr.pomoct aj s vybavenim nejakych penaznych davok,ci prispevkov.
Excise Duty
02.07.14,09:36
Význam slova „prehlásiť” v Krátkom slovníku slovenského jazyka


prehlásiť -i dok. úradne odhlásiť z miesta pobytu a prihlásiť inde;

prehlásiť, prehlasovať, správ. vyhlásiť, vyhlasovať

Tomu telaťu, čo mi dalo mínusku odkazujem, že je veľmi ťažko poradiť niekomu, kto nevie, aký je rozdiel medzi prehlásením a vyhlásením. Zdá sa, že pre niektorých je urážkou upozornenie na nesprávne používanie slovenského jazyka. Ale ako som už v minulosti napísal, v tejto krajine žijú asi Slovákovia a nie Slováci. Mňa osobne uráža stupňujúce sa prznenie slovenčiny aj bez vulgarizmov, hoci aj mnohé z nich sú súčasťou slovenského jazyka.
avalik
02.07.14,11:10
oznacila som tvoju odpoved za "komentar nie, odpoved" - svoj komentar presun do komentara a odpoved vymaz, minuska zmizne - alebo oprav svoju odpoved na odpoved - ak to bude mozne, moje hodnotenie potom zmenim
arizona
02.07.14,11:32
pre istotu kopirujem zadanie aj sem : Dobrý deň, potrebujem radu. Neterka má 16 rokov a je mimoriadne rozumná a zodpovedná. Neviem po kom. Rodičia sú rozvedený, nestarajú sa o ňu, pomaly nemá kde tráviť prázdniny. Jeden rodič výživné platí, druhý rodič od nej peniaze pýta napriek tomu, že zarába. Dá sa zariadiť (prostredníctvom súdu napr.) aby bola sama za seba právne zodpovedná? Ak áno ako? Na koho sa máme obrátiť? Ďakujem veľmi pekne
právnik-probono
03.07.14,21:55
Dobrý deň. V prípade ak sú rodičia neterky rozvedení, zo zákona muselo adhézne prebehnúť aj konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu, v ktorom konaní súd určil, že komu bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti a druhého rodiča zaviazal vyživovacou povinnosťou. Rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, zastupuje dieťa pri bežných veciach (pri ostatných, mimo bežných, pri ktorých dochádza k výraznej zmene priebehu života dieťaťa je potrebný súhlas oboch rodičov) a spravuje jeho majetok. Dieťa, aj napriek jeho rozumovej vyspelosti, ktorá sa môže rovnať vyspelosti plnoletého, nemôže vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (týmto však nie je dotknutá subjektívna spôsobilosť mať práva a povinnosti od narodenia, resp. počatia). V týchto konaniach musí byť dieťa zastúpené zákonným zástupcom, rodičom. Pri niektorých zákonom stanovených právnych úkonoch dokonca musí prebehnúť aj ich schválenie súdom. Jediným východiskom je uzavretie manželstva, avšak aj tento administratívny akt môže prebehnúť iba so súhlasom súdu. Želám veľa úspechov!
ivka70
04.07.14,03:52
Tento odborny vyklad je este odbornejsi, ked je pisany cervenym boldom??????
Uzivatelia porady vedia citat texty nezvyraznene a nefarebne.
Ak zvyraznis cely text, straca akekolvek zvyraznenie zmysel.
ako pravnik by si to vediet mohol .....
alaya1
04.07.14,05:40
Super farebne, len ta fervena nepasuje. Mozno bolo vhodne pouzit vsetky farby duhy :) :)
misoft
04.07.14,06:12
:D Rainbow Pride?
kopretinka
04.07.14,06:21
mínuska nezmizne,keď vymažeš príspevok........
kopretinka
04.07.14,06:21
otrasné čosi.......
Excise Duty
04.07.14,06:24
Nie, je to pozdrav vládnucej strane.
právnik-probono
04.07.14,06:29
Na základe kritiky, s ktorou som sa stotožnil, som upravil farbu textu z červenej na štandardnú čiernu. Nakoľko sa jedná o stručnú právnu analýzu problému a teda súhrn odborných informácii obsiahnutých v celej odpovedi, na zvýraznení celého textu naďalej trvám (Pravidlá porady dovoľujú zvýrazňovať odborné inofrmácie).
kopretinka
04.07.14,06:31
prosím ťa,a čo by si umrel,keby si písal normálne,ako ostatní členovia porady? či si tak strašne zakladáš na tom titule? nie si tu jediný s titulom.....
bea
04.07.14,06:42
nechápem, prečo treba napomínať človeka "útokom". Veď keď si myslíte, že niečo nie je správne, tak sa to dá aj inak. Čo keby sa napísalo, že "Prosím, nepíš boldom, alebo nepíš červene, lebo sa to zle číta, alebo ma to znervózňuje, alebo....." Ale prečo hneď útočiť?
kopretinka
04.07.14,07:04
bol upozornený,neakceptuje to
Peggynka
04.07.14,07:24
Čítala som o prípade,kedy tak súd rozhodol v prípade domáceho násilia (bolo to dávnejšie),neviem to tu doložiť.
ivka70
04.07.14,09:07
bea, pohladaj si jeho reakcie v inych prispevkoch, pochopis