Bianka1971
02.07.14,11:17
Dobrý deň, moja kamarátka, ako jediná dedička, ide dediť po zomrelom bratovi dom. Ja chcem potom tento dom od nej kúpiť. Problém je v tom, že kamarátka má
na celý svoj majetok exekúcie. Bude exekúcia aj na zdedený dom po bratovi ? Budem môcť takýto dom bez problémov od nej kúpiť ? Samozrejme, až keď prebehne dedičské konanie. Ďakujem.
arizona
02.07.14,09:25
Ked dom zdedi, bude jej majetkom. A dlzoby a exekucie sa tykaju jej veskereho majetku, bez ohladu na to, ako k majetku prisla.
Ked bude chciet dom predat, mala by vopred jednat s exekutormi a dohodnut sa na postupe,ako najskor splatit dlzoby. /zbytok sumy jej zostane/
Ak by aj dom predala bez dohody s exekutorom, ten moze neskor predaj napadnut z dovodu, ze doslo k poskodzovaniu prav veritela a k spekulativnemu predaju.
Bianka1971
02.07.14,10:58
Ďakujem za odpoveď, takže sa mi asi ani neoplatí po dedičskom konaní kupovať dom. A exekútor môže predaj napadnúť, aj keby predaj prebehol a mala som už list vlastníctva ?
bodliak
02.07.14,11:09
Ak je hodnota domu vyššia ako všetky dlhy, dohodnite sa tak, že z kúpnej ceny vyplatíte exekútora a len zvyšok zaplatíte jej.

Ale nesmie mať žiadne iné dlhy !

Áno, aj keby ste mali LV na svoje meno, napadne to. A vaša kamarátka by mala na krku trestný čin poškodzovania veriteľa.
Bianka1971
02.07.14,11:21
Bude to pre mňa asi bezpredmetné, pretože ona má na krku asi 10 exekútorov. Takže, to by som sa musela dohodnúť so všetkými exekútormi a vyplatiť všetky dlhy. A inak to nejde obísť ? V žiadnom prípade však nechcem prísť o peniaze.
bodliak
02.07.14,11:28
Nie, a ani sa to nesnažte obísť.
Bianka1971
02.07.14,11:40
Ďakujem za odpovede.
právnik-probono
03.07.14,20:54
Dobrý deň. Kvalitná kúpna zmluva na prevod vlastníctva k nehnuteľnosti by mala obsahovať aj ustanovenie, kde predávajúci prehlasuje, že nie je mu známe vedenie exekúcie proti jeho osobe a ak sa toto prehlásenie preukáže ako nepravdivé, kupujúci má právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy. Vo všeobecnosti hlboko neodporúčam kúpu nehnuteľnosti od osoby, o ktorej je Vám známe, že je voči nej vedené exekučné konanie. Doručením upovedomenia o začatí exekučného konania totiž exekútor takejto osobe zakázal dispozíciu s majetkom, ktorý by mohol podliehať exekúcii. Nehnuteľnosť medzi takýto majetok nepopierateľne patrí. Ak by Vám ju kamarátka napriek zákazu dispozície predala bez skutočnosti, že by z výnosu z predaja uspokojila dlžnú čiastku exekúcie, celkom zaisto by bola podozrivá zo spáchania prečinu marenia exekúcie a Vy by ste riskovali, že veriteľ - NIE exekútor (ako to tu nesprávne v diskusii odznelo) by daný prevod spätne odporoval a bol by teda v prípade jeho úspechu na súde tento prevod právne neúčinný a všetko by sa vrátilo do pôvodného stavu. V praxi by to bolo tak, že vlastníctvo k nehnuteľnosti by prešlo naspäť na predávajúcu (Vašu kamarátku) a zároveň by sa na byt vyznačila v katastri exekučná plomba. Kamarátka by bola povinná Vám kúpnu sumu vrátiť z titulu bezdôvodného obohatenia sa, avšak z prebiehajúceho exekučného konania usudzujem, že je insolventná a tak v prípade, ak už peniaze minula, nedostali by ste sa ku nim inak, ako ďalšou exekúciou. Ak jej 100 percentne dôverujete, že má poznatok o všetkých exekúciách a pritom žiadne Vám ani nezamlčala, ošetrite v prípade kúpy túto skutočnosť priamo v zmluve tak, že uvediete aká suma na účet akého exekútora bude z kúpnej sumy poukázaná a zvyšok jej bude zaplatený prevodom na jej účet (POZOR! platby nad 5000euro sú v hotovosti zakázané). Pre úplnosť treba dodať, že exekúcia nehnuteľnosti je možná len s výslovným súhlasom alebo na žiadosť oprávneného (veriteľa), teda navrhovateľa v exekučnom procese. Želám veľa úspechov!
buchač
04.07.14,04:56
(POZOR! platby nad 5000euro sú v hotovosti zakázané). Pre úplnosť treba dodať

Povedal kto ?
Právnik - probono ???
Bonovox by povedal a ja s ním súhlasím , nakoľko v súvislosti s týmto :


Bianka1971
moja kamarátka, ako jediná dedička, ide dediť po zomrelom bratovi dom. Ja chcem potom tento dom od nej kúpiť.

platí , pre úplnosť dodávam ...a teraz POZOR !!!

Na základe zákona by mali mať právnické osoby a podnikatelia zakázané s účinnosťou od 1. januára 2013 prijať alebo odovzdať platbu v hotovostí, ktorej hodnota prevyšuje 5 tisíc eur.
V prípade fyzických osôb, ktoré nie sú podnikateľmi, vláda stanovila toto obmedzenie na 15 tisíc eur. Ak bude platiť fyzická osoba firme, platí obmedzenie 5000 eur.



P.S.:
...želám veľa úspechov v poskytovaní pro bono a či ex offo ...
právnik-probono
04.07.14,05:49
buchač: Treba čítať pozornejšie! Ak si prečítate pozorne moju odpoveď, sú v nej uvádzané aj platby na účet exekútora. Výkon exekútorskej činnosti je podľa zákona podnikaním podľa osobitného predpisu (exekučného poriadku) a tak sumu, ktorú som uviedol, bola uvedená korektne. Koniec koncom to aj sám konštatujete v citácii zákona "... by mali mať právnické osoby a podnikatelia zakázané s účinnosťou od 1. januára 2013 prijať alebo odovzdať platbu v hotovostí, ktorej hodnota prevyšuje 5 tisíc eur. ..."

Žiadam Vás, aby ste si tú Vašu iróniu odpovede pre budúcnosť odpustili a dodržiavali etický kódex a morálnu slušnosť v tejto diskusii.

Rada bola dobre mienená a bola poskytnutá ako odborná informácia (preto bola zvýraznená - pravidlá porady to v tomto prípade dovoľujú).

Apropo právnik nikdy nekoná ex offo, teda z úradnej povinnosti. Toto právo má iba súd, prípadne orgány verejnej správy.
bodliak
04.07.14,05:59
Odporúčam pozornejšie písať.

"že uvediete aká suma na účet akého exekútora bude z kúpnej sumy poukázaná a zvyšok jej bude zaplatený prevodom na jej účet (POZOR! platby nad 5000euro sú v hotovosti zakázané)."



Takže pozorne čítam a vidím, že pri kamarátke je limit 5.000.

Hlavne že pán právnik buzeruje za slovíčka, kto napadne predaj (kupujúcemu je to jedno) a potom hovorí o plombe na byt, keď sa predáva dom.



Hahaha. Čo v tejto republike JUDr. súdruhovia ešte nerozdrbali ?
misoft
04.07.14,06:03
mimotemy


.......................................

Rada bola dobre mienená a bola poskytnutá ako odborná informácia (preto bola zvýraznená - pravidlá porady to v tomto prípade dovoľujú).

.............................

Dovolím si "trufalo" a "drzo" oponovať! Prečítajte si (inak na Porade sa tyká!) http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html - odsek Slušnosť, čestnosť a priateľský prístup:


2. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

Vy ste však zvýraznili celý príspevok (teda nielen odborné informácie) a toto sa už považuje za vnucovanie názoru, za kričanie - a toto pravidlá nedovoľujú......
právnik-probono
04.07.14,06:20
AD Bodliak: "(POZOR! platby nad 5000euro sú v hotovosti zakázané)" som uviedol v zátvorke na konci vety, to znamená môže sa to vzťahovať aj na prvý aj na druhý prípad. Vo všeobecnosti, aj kvôli bezpečnosti, komfortnosti a lepšej vykonateľnosti transakcie sa odporúča realizovať ju prostredníctvom bankového prevodu aj pri nižších sumách ako je obmedzujúci limit stanovený zákonom.

AD misoft: Jediným účelom odpovede bolo poskytnúť fundovanú právnu radu, nie vykrikovať ani vnucovať môj názor inému. Nakoľko odpoveď bola zároveň aj právnou analýzou v otázke deklarovaného problému, považujem celé jej znenie za súhr odborných informácii a preto celá odpoveď bola zvýraznená.
kopretinka
04.07.14,06:26
AD misoft: Jediným účelom odpovede bolo poskytnúť fundovanú právnu radu, nie vykrikovať ani vnucovať môj názor inému. Nakoľko odpoveď bola zároveň aj právnou analýzou v otázke deklarovaného problému, považujem celé jej znenie za súhr odborných informácii a preto celá odpoveď bola zvýraznená.
nemusíš nám svojim zvýrazňovaním vypichovať oči,nie sme slepí.Ak budeme tvoju odpoveď považovať za dobrú,tak dostaneš za ňu body,čiže už tým bude zvýraznená.
misoft
04.07.14,06:31
AD misoft: Jediným účelom odpovede bolo poskytnúť fundovanú právnu radu, nie vykrikovať ani vnucovať môj názor inému. Nakoľko odpoveď bola zároveň aj právnou analýzou v otázke deklarovaného problému, považujem celé jej znenie za súhr odborných informácii a preto celá odpoveď bola zvýraznená.
Pre zadávateľa otázky je všetko názor a podanie vysvetlenia - postupu, odborné sú pre neho odkazy na paragrafy a zákony. Ty si však svojim vyfarbením na červeno tento príspevok len "znehodnotil" - pretože informácia o platbách v hotovosti sa tam stratila (v tom červenom poli)..... takže celá tvoja informácia a "odborná analýza" takto stratila na svojej "odbornosti"......
bodliak
04.07.14,06:32
"to znamená môže sa to vzťahovať aj na prvý aj na druhý prípad."
Lenže druhý prípad sa to nevzťahuje.

Za druhé, ste namyslený. Zvýrazňujete, lebo si o sebe myslíte, že máte patent na pravdu.
Ja som psychiater. Mám zvýrazniť, čo si o vás myslím ?
buchač
04.07.14,08:50
buchač: Treba čítať pozornejšie! Ak si prečítate pozorne moju odpoveď, sú v nej uvádzané aj platby na účet exekútora. Výkon exekútorskej činnosti je podľa zákona podnikaním podľa osobitného predpisu (exekučného poriadku) a tak sumu, ktorú som uviedol, bola uvedená korektne. Koniec koncom to aj sám konštatujete v citácii zákona "... by mali mať právnické osoby a podnikatelia zakázané s účinnosťou od 1. januára 2013 prijať alebo odovzdať platbu v hotovostí, ktorej hodnota prevyšuje 5 tisíc eur. ..."

Žiadam Vás, aby ste si tú Vašu iróniu odpovede pre budúcnosť odpustili a dodržiavali etický kódex a morálnu slušnosť v tejto diskusii.

Rada bola dobre mienená a bola poskytnutá ako odborná informácia (preto bola zvýraznená - pravidlá porady to v tomto prípade dovoľujú).

Apropo právnik nikdy nekoná ex offo, teda z úradnej povinnosti. Toto právo má iba súd, prípadne orgány verejnej správy.

" Nebojujem proti protivníkovi , ktorého nepoznám " ...túto vetu som včera postrehol .
Múdra to myšlienka .

Takže teraz k príspevku .

Vážený pán právnik !

Ak takéto rady dávate ( viď siahodlhý , nič nevraviaci , príspevok ) na laickom fóre , tak sa nečudujte aj patričným odpovediam a či komentárom . Ten môj koment mám dokonca v profile ...
Odborné rady , ba dokonca nekompletné ( bez náležitého vysvetlenia ) , sú ale o ničom , ak im v podstate jeden nerozumie .

Ja síce aj hej , no je potrebné si uvedomiť , že tieto stránky čítajú aj neregistrovaní ľudia s podobným problémom .



P.S.:
...apropó ...irónia a či satira ? To sú moje sestry , no teraz majú dovolenku , tak tie príspevky nemajú potrebný šmrnc .
účtovník 007
04.07.14,12:30
Príspevok od právnik probono mal jedinú chybu, a to zvýraznený text. Inak jeho odpoveď bola kompletná a zrozumiteľná aj laikovi. Zadávateľka musela z neho pochopiť, že do takejto transakcie nemá pchať prsty. myslím si, že aj pochopila. To len v poslednej dobe sa tu na Porade niektorí pasovali do pozície čističov, ktorí môžu napádať každého, urážať, osočovať a dehonestovať jeho osobu. ešte sa aj chváliť, že jeho príspevky pre ich nedostatok nemajú patričný šmrnc. Buchač, ty si týpek od kedy si prišiel. Čítam Tvoje odpovede, ale to, čo tu stváraš aj s ostatnými v posledom roku je už priveľa. Poznám Richarda osobne, myslel to s touto stránkou naozaj dobre, ale cesta do pekla je obvykle dláždená dobrými úmyslami. Tak len čistite, len dajte pozor, aby ste práve vy nevymazali túto stránku po čase z internetu.
misoft
04.07.14,15:20
Príspevok od právnik probono mal jedinú chybu, a to zvýraznený text. Inak jeho odpoveď bola kompletná a zrozumiteľná aj laikovi. Zadávateľka musela z neho pochopiť, že do takejto transakcie nemá pchať prsty. myslím si, že aj pochopila. To len v poslednej dobe sa tu na Porade niektorí pasovali do pozície čističov, ktorí môžu napádať každého, urážať, osočovať a dehonestovať jeho osobu. ešte sa aj chváliť, že jeho príspevky pre ich nedostatok nemajú patričný šmrnc. Buchač, ty si týpek od kedy si prišiel. Čítam Tvoje odpovede, ale to, čo tu stváraš aj s ostatnými v posledom roku je už priveľa. Poznám Richarda osobne, myslel to s touto stránkou naozaj dobre, ale cesta do pekla je obvykle dláždená dobrými úmyslami. Tak len čistite, len dajte pozor, aby ste práve vy nevymazali túto stránku po čase z internetu.
To som poukazoval -
"Pre zadávateľa otázky je všetko názor a podanie vysvetlenia - postupu, odborné sú pre neho odkazy na paragrafy a zákony. Ty si však svojim vyfarbením na červeno tento príspevok len "znehodnotil" - pretože informácia o platbách v hotovosti sa tam stratila (v tom červenom poli)..... takže celá tvoja informácia a "odborná analýza" takto stratila na svojej "odbornosti"...... " stratilo to na "odbornosti", pretože tie dôležité fakty sa v tom stratili.....
Chobot
04.07.14,23:24
Dobrý deň....... Želám veľa úspechov!

Právnik neprávnik, tu sme si všetci rovní. Darmo sa oháňaš svojou odbornou informáciou, mnohí tu poskytujú odborné informácie a nepíšu ich zvýraznene. Je chvályhodné, že sa snažíš radiť, ale nepovyšuj sa nad ostatných, nie si o nič viac, než ktokoľvek z nás.
misoft
05.07.14,10:16
Právnik neprávnik, tu sme si všetci rovní. Darmo sa oháňaš svojou odbornou informáciou, mnohí tu poskytujú odborné informácie a nepíšu ich zvýraznene. Je chvályhodné, že sa snažíš radiť, ale nepovyšuj sa nad ostatných, nie si o nič viac, než ktokoľvek z nás.
....a keď niečo zvýraznia, tak najmä to podstatné (zdroje, odkazy, paragrafy, zákony, citácie.....)
právnik-probono
05.07.14,13:01
pán "C h o b o t"



neviem kto Ste a v podstate mi je to srdečne jedno, ALE :



1/ nepásli sme spolu husi, aby Ste mi tykali bez toho aby sme si tu vzájomne nepotykali; hovorí sa tomu slušnosť a úcta k človeku - tento spoločenský bontón učia žiakov už na základnej škole.

2/ ak Ste aj poverený administrátor prevádzkovateľom tohto portálu, v prvom rade by som očakával, aby Ste ma na nedostatky upozornili v súkromnej pošte, ktorá by mala byť nejakým grafickým znakom oddelená od pošty bežných užívateľov, aby bolo zrejmé, že správu skutočne zaslal administrátor a nie osoba, ktorá sa zaňho vydáva (podobné je to aj na sociálnej sieti AZET-u)



a nie



aby Ste autoritatívne editoval môj príspevok bez môjho zvolenia!!!

Treba si uvedomiť, že odpoveď, ktorú som publikoval podlieha ochrane autorským zákonom! Vzhľadom nato, že editácia príspevku spočívala iba v odstránení "boldu", pre tentoraz Vám odpúšťam (snáď tento môj počin nebudete brať opäť ako povyšovanie sa :confused:).

3/ nie som typ človeka, čo by sa mal nad niekým povyšovať. Ak to chcete počuť v ľudovej reči, vy*eriem rovnaké h*vno ako každý iný!, ale zas treba prihliadať aj nato, že každý z nás je odborník v niečom inom. Taktiež keď potrebujem odborný výklad z iného odboru ako práva, obrátim sa na odborníka so žiadosťou o výklad. Napr. keď potrebujem psychologický profil človeka, obrátim sa na psychológa alebo psychiatra, ak potrebujem výklad napr. ku škode na motorovom vozidle, obrátim sa na znalca z odboru oceňovania automobilov, etc...



Týmto je vážení pre mňa téma ukončená a žiadam Vás, aby ste sa vyjadrovali vecne k zadávateľovi otázky, nie si tu riešili vnútorné frustrácie.
misoft
05.07.14,15:41
Na obranu "pána Chobota" pre
Herr právnik-probono:
Pokiaľ by si nevedel - na fórach sú si všetci rovní - a teda je nepísaným zvykom (a nielen tu, ale všade vo svete), že sa tyká. Tým že sa dožaduješ VYKANIA, naznačuješ, že si "niečo viac" než ostatní, že si "nadradená rasa", že ostatní tu na Porade sú len menejcenní prispievatelia.

Tak aby si vedel - vážený - ak sa ti nepáči, ako sa tu konverzuje - nemusíš prispievať - nikto ťa nenúti. Ak už chceš radiť - tak dodržiavaj písané i nepísané pravidlá......
A že sa dožaduješ tu na fóre osobitnej úcty - tak potom TY si rieš svoje frustrácie....
My ostatní sme v pohode......
misoft
05.07.14,15:43
A jedna rada pre Bianka1971:
Hoď spiatočku z tohto kšeftu! Ešte môžeš prerobiť a problémy mať niekoľko rokov.
arizona
05.07.14,17:12
mimotemy


pán "C h o b o t"



neviem kto Ste a v podstate mi je to srdečne jedno, ALE :



1/ nepásli sme spolu husi, aby Ste mi tykali bez toho aby sme si tu vzájomne nepotykali; hovorí sa tomu slušnosť a úcta k človeku - tento spoločenský bontón učia žiakov už na základnej škole.

2/ ak Ste aj poverený administrátor prevádzkovateľom tohto portálu, v prvom rade by som očakával, aby Ste ma na nedostatky upozornili v súkromnej pošte, ktorá by mala byť nejakým grafickým znakom oddelená od pošty bežných užívateľov, aby bolo zrejmé, že správu skutočne zaslal administrátor a nie osoba, ktorá sa zaňho vydáva (podobné je to aj na sociálnej sieti AZET-u)



a nie



aby Ste autoritatívne editoval môj príspevok bez môjho zvolenia!!!

Treba si uvedomiť, že odpoveď, ktorú som publikoval podlieha ochrane autorským zákonom! Vzhľadom nato, že editácia príspevku spočívala iba v odstránení "boldu", pre tentoraz Vám odpúšťam (snáď tento môj počin nebudete brať opäť ako povyšovanie sa :confused:).

3/ nie som typ človeka, čo by sa mal nad niekým povyšovať. Ak to chcete počuť v ľudovej reči, vy*eriem rovnaké h*vno ako každý iný!, ale zas treba prihliadať aj nato, že každý z nás je odborník v niečom inom. Taktiež keď potrebujem odborný výklad z iného odboru ako práva, obrátim sa na odborníka so žiadosťou o výklad. Napr. keď potrebujem psychologický profil človeka, obrátim sa na psychológa alebo psychiatra, ak potrebujem výklad napr. ku škode na motorovom vozidle, obrátim sa na znalca z odboru oceňovania automobilov, etc...



Týmto je vážení pre mňa téma ukončená a žiadam Vás, aby ste sa vyjadrovali vecne k zadávateľovi otázky, nie si tu riešili vnútorné frustrácie.

Vazeny pan pravnik-pro bono,
-ten pan chobot, do ktoreho ste sa "obul" posobi na Porade uz dlhe roky a odborne poradil /aj bez vykrikovania/ tisicom ludi
Ludia si ho za to vazia,aj bez toho,aby si vyzadoval vykanie
- tykanie na netovych diskusiach sa povazuje za bezne, udrziavajuce priatelsku atmosferu
- taktiez je bezne,/nielen na Porade/, ze admin, ci moderator "diruguje" diskusiu a ma pravo vymazat,ci upravit prispevky, ktore porusuju niecim pravidla. A to aj bez upozronenia a vypisovania sukr.sprav. Je slusnostou, aj povinnostou aby si novacik precital pravidla danej stranky, na ktorej sa rozhodne spoludiskutovat a aby si precital zopar stranok diskusii,aby sa vedel zorientovat. Ak toto niekto obide, je to jeho chyba, nie moderatora.

Ty si sem prisiel ako velka voda,vsetky tvoje prispevky sice boli pisane mudro a odborne,ale ako si si vsimol, vsetky pritiahli pozornost ostatnych, ktori ta zacali upozornovat,aby si nemenil prednastavene pismo a pisal tak,ako sa ma. ty si ale pokracoval dalej,len si sa ohanal svojou odbornostou.

Porada funguje uz dlhe roky, su tu odbornici z celeho Slovenska, z roznych oblasti zivota. Radia nezistne,odborne a dobrovolne a napriek tomu ich prispevky svojimi farbami nebiju do oci, nedrazdia,neprovokuju...Nikto z nich nepripomina vsetkym svoje odbornosti,studia, ci nevyzaduje vykanie. Napriek tomu ich rady su "na nezaplatenie" tj. cenne
Odbornych rad su tu ticice, vies si predstavit, ze by vsetci robili co ty?



Takze navrhujem zakopat vojnovu sekeru, dodrziavat pravidla slusnosti a tolerancie voci ostatnym /od teba,ale aj voci tebe-od ostatnych poradakov/
a vitaj na Porade,mudri radcovia su tu vzdy vitani :-)
mozno pomoze : http://cs.wikipedia.org/wiki/Internetov%C3%A1_diskuse
právnik-probono
06.07.14,18:06
mimotemy[QUOTE="právnik-probono"]


a vitaj na Porade,mudri radcovia su tu vzdy vitani :-)
mozno pomoze : http://cs.wikipedia.org/wiki/Internetov%C3%A1_diskuse

ďakujem.