Darin
13.04.06,09:38
Dostala som informáciu, že je jedno aký kurz použijem na prepočet došlej faktúry z EU , čo sa týka účtovníctva /z postupov vyplýva, že sa musí použiť kurz pri dodávke tovaru, ktorý vchádza do účtovníctva a pre DPH kurz podľa § 20/ pretože pri úhrade takejto faktúry v piebehu roka vchádza do nákladov kurz úhrady a na konci roka vchádza do nákladov kurz , ktorý použijem na prepočet neuhradených faktúr k 31.12. Robila som prepočet a je to tak. Preto nechápem, prečo MF trvá na tom, aby boli pri prepočte faktúry použité dva kurzy. Kľudne môžem použiť jeden kurz , podľa § 20 DPH. Aký je váš názor?
Niafa
13.04.06,09:54
Ja používam len jeden kurz a to kurz vystavenia faktúry, pokiaľ je to do 15.dňa mesiaca po mesiaci keď prišlo k nadobudnutiu tovaru.
kalkulka
18.04.06,05:28
Dostala som informáciu, že je jedno aký kurz použijem na prepočet došlej faktúry z EU , čo sa týka účtovníctva /z postupov vyplýva, že sa musí použiť kurz pri dodávke tovaru, ktorý vchádza do účtovníctva a pre DPH kurz podľa § 20/ pretože pri úhrade takejto faktúry v piebehu roka vchádza do nákladov kurz úhrady a na konci roka vchádza do nákladov kurz , ktorý použijem na prepočet neuhradených faktúr k 31.12. Robila som prepočet a je to tak. Preto nechápem, prečo MF trvá na tom, aby boli pri prepočte faktúry použité dva kurzy. Kľudne môžem použiť jeden kurz , podľa § 20 DPH. Aký je váš názor?
Nemyslím si, aby bolo jedno, aký kurz použiješ. Postupy účtovania a zákon o účtovníctve myslím v §2 stanovuje vznik účtovného prípadu. U teba tento nastal dodaním tovaru, tak by som účtovala kurzom v deň dodania tovaru do účtovníctva. Veď použitím kurzu ovplyvňuješ výšku nákladov účtovaných na účtoch 501 alebo 504. Ak urobíš prepočet k 31.12. tak ovplyvňuješ náklady alebo výnosy 563 alebo 663. A teda si myslím, nie je jedno, či účtuješ na účtoch, ktoré ovplyvňujú prevádzkový HV alebo finančný HV.
Darin
18.04.06,09:03
Áno ovplyvňujem 501,504 a 563 a 663, ale celkový náklad firmy je aj tak kurz úhrady.Tak by som povedala, že z daňového hľadiska by to mohlo byť, ale z hľadiska postupov účtovníctva a verného zobrazenia to nie je správne.ďakujem za odpoveď
renča1
18.04.06,10:14
Áno ovplyvňujem 501,504 a 563 a 663, ale celkový náklad firmy je aj tak kurz úhrady.Tak by som povedala, že z daňového hľadiska by to mohlo byť, ale z hľadiska postupov účtovníctva a verného zobrazenia to nie je správne.ďakujem za odpoveď

http://www.porada.sk/t24807-pouitie-2-kurzov.html
saskia9
24.04.07,17:24
A ako je to v prípade predfaktúry?
Tweety
24.04.07,17:27
Predfaktúru do účtovníctva nedávame, dávame iba úhradu tejto fa, takže bude to kurz dňa úhrady. Účtujeme iba zápis 314/221.
KvetkaK
06.12.07,08:15
Ahojte. Môže sa prosím ešte raz niekto vyjadriť k tejto problematike aký kurz použiť pri zahraničnej faktúre z EÚ v účtovníctve?DPH mi je jasná, ale ten dátum uskutočnenia účtovného prípadu. V programe OMEGA v príkladoch ma to dosť mýli, lebo pri faktúre za tovar tam dávajú dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania služby. Nemalo by to byť v obidvoch prípadoch rovnako? Čiže dátum dodania??
Ďakujem.
KvetkaK
06.12.07,10:53
Posúvam......
KvetkaK
10.12.07,07:45
Naozaj mi nikto nevie poradiť?? :(
KvetkaK
11.12.07,06:56
:( ešte raz skúšam posunúť.
liba2
11.12.07,07:18
Ahojte. Môže sa prosím ešte raz niekto vyjadriť k tejto problematike aký kurz použiť pri zahraničnej faktúre z EÚ v účtovníctve?DPH mi je jasná, ale ten dátum uskutočnenia účtovného prípadu. V programe OMEGA v príkladoch ma to dosť mýli, lebo pri faktúre za tovar tam dávajú dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania služby. Nemalo by to byť v obidvoch prípadoch rovnako? Čiže dátum dodania??
Ďakujem.
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.
KvetkaK
11.12.07,09:08
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.
Tomu rozumiem, len mi nie je jasný kurz, akým sa má prepočítať záväzok. OMEGA nahodí obidva kurzy rovnaké, ako pre DPH tak aj pre účtovníctvo a ten je potrebné zmeniť ručne, a neviem aký sa má použiť.
heja3
11.12.07,09:40
Keď si pozrieš vyšší link tam to je:
kurzom NBS :
Prijmeš faktúru: tovar bol dodaný napr. 28.11.2007,
faktúra: dátum vyhotovenia: 06.12.2007
dátum dodania tovaru 28.11.2007

Účtovníctvo: účtovný prípad - dodanie tovaru - kurz NBS 28.11.2007
DPH: kurz NBS 06.12.2007 - prepočítaš základ a z toho DPH
Účtovníctvo: účtovný prípad - platba faktúry - kurz NBS dátum úhrady

Kurzový rozdiel vypočítaš v podvojnom účt.
V jednoduchom dáš rozdiel interným dokladom ako výdavok neovplyv. zákl.dane, aby ti to nevyskočilo v knihe prijatých faktúr.
KvetkaK
11.12.07,09:45
A pri dodaní služby je to tiež kurz NBS zo dňa kedy bola služba dodaná?
Ako píšem v mojom príspevku, mňa zmýlili príklady na účtovanie zahraničných faktúr v OMEGE, pri tovare tam je dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania.
liba2
11.12.07,20:44
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.Ak sú obidva dátumy zapísané v kurzovom lístku, potom netreba nič ručne opravovať. Omega si ich zoberie z kurzového lístka a bude iný dátum pre zaúčtovanie a iný pre DPH.
KvetkaK
13.12.07,06:28
Ak sú obidva dátumy zapísané v kurzovom lístku, potom netreba nič ručne opravovať. Omega si ich zoberie z kurzového lístka a bude iný dátum pre zaúčtovanie a iný pre DPH.

Áno to máš pravdu, ale ja nerozumiem tomu, že tu na porade sa píše že záväzok má byť prepočítaný kurzom, kedy došlo k dodaniu tovaru/služby a v OMEGE mi to prepočítava kurzom dátumu prijatia faktúry.
Preto by som bola rada keby sa mi niekto k tomu vyjadril. Ďakujem.
liba2
13.12.07,20:18
Áno to máš pravdu, ale ja nerozumiem tomu, že tu na porade sa píše že záväzok má byť prepočítaný kurzom, kedy došlo k dodaniu tovaru/služby a v OMEGE mi to prepočítava kurzom dátumu prijatia faktúry.
Preto by som bola rada keby sa mi niekto k tomu vyjadril. Ďakujem.
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.
KvetkaK
14.12.07,06:18
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.

Áno to som zistila, ale je to tak správne?? Keď tu som sa dočítala že by to mal byť dátum dodania?
Ďakujem.
KvetkaK
14.12.07,18:23
Nikto sa nevyjadrí, prosím??
KvetkaK
17.12.07,08:27
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.

Nevyjadrí sa niekto prosím k tomu, či to robí program OMEGA správne že dáva dátum prijatia faktúry a nie dátum dodania??? Ďakujem.
KvetkaK
17.12.07,12:09
Posúvam...