daniela-D
02.07.14,17:55
Dobrý deň stala sa taká neobvyklá vec.. mám susedu velmi dobrú kamarátku s ktorou sa poznám už niekolko desiatok rokov. Je veľmi milá, slušná pracovitá. Má mamku ktorá sa zhodou nemilých okolností ocitla bez bývania keďže ju jej byvalý manžel ošidil o byt. Poznám túto rodinu veľmi dobre, mám ich veľmi rada. sú to pracoivtí a študovaní ľudia.
Mamka si hľadala podnájom.Po dlllhoom čakaní na dokoncenie bytovej jednotky a po telefonickom dohovore, bola na obhliadke bytu, majitelia ju videli, ona si byt vybrala.. zaplatila depozit. Avšak po dohode o preberaní si kľúčov prišiel majiteľ ( asi taký 65 ročný dedo ktorého doposial zastupoval jeho zástupca -syn, ktorý bol aj pri obhliadke aj pri podpise zmluvy) aaa nastala komplikácia.- Starému dedovi sa nepáčilo že pani je CIGáNKA ... a tu je ten problém.Dedo jej chce vrátiť peniaze a povedal jej že cigánov tu nemôže mať... lebo mu neprídu tam biely bývať a bla...bla.. pričom sa asi ako jedina ciganka prihlasila z 15tich ludí.byty su stale prazdne
Chcem sa opýtať či teda z takéhoto dôvodu môže niekto odstúpiť od zmluvy len preto že má inú farbu pleti??? Pričom ona všetky zmluvné podmienky dodržala.. neporušujú oni náhodou zmluvu?? ci je to v poriadku v rámci zákona a či sa môže ona aspon právne brániť.. rada by som im nejak pomohla .. ale neviem ako...
Ďakujem za reakcie
S pozdravom

Daniela :)
misoft
02.07.14,16:16
Toto nie je dôvod na odstúpenie od zmluvy. Nech tá známa tomu "dedovi" povie, že trvá na uzatvorenej zmluve a keď sa mu niečo nepáči, nech dá na súd návrh na určenie neplatnosti zmluvy (a tam bude musieť uviesť dôvod - prečo). Ak uvedie, že len preto, že je tmavšej pleti - sudca mu to zo stola zmetie do koša. Ďalej nech povie starému, že práve naplnil skutkovú podstatu tr. činu rasovej diskriminácie a je schopná na neho podať TO. (http://diskriminacia.sk/moznosti-ochrany/)
Možno mu to "otvorí" oči. A ak nie - nech to radšej vzdá (zmluvu), ale TO v každom prípade podať!