anadejka
02.07.14,21:08
Ahojte, viete mi poradiť, ako to je v prípade, ak mi živnosť vznikne až 4.8. 2014, do tohto dátumu však chcem nakúpiť zariadenie, tovar, myslím, že takto môžem nakupovať sú to oprávnené výdavky týkajúce sa živnosti, a budem ich môcť zaúčtovať, avšak, otázka
1) ak mi budú vystavovať faktúru, majú mi ju vystaviť na mňa ako FO iba s osobnými údajmi, alebo na FO živnostníka, teda už aj s ICO, DICO?
2) potrebujem zaplatiť nájom vkladom na účet, taktiež , mám tam uviesť osobné údaje, alebo aj údaje živnosti?
Ako to má byť správne tak, aby to boli oprávnené výdavky a mohla by som si ich potom hodiť do účtovníctva?
Ďakujem.
veronikasad
02.07.14,19:16
Odkedy začínaš podnikať ? Dostal si dotáciu z ÚP ?
anadejka
02.07.14,19:26
od 4.8 mám vznik živnosti. a áno mám aj dotáciu, ale niektoré veci kupujem mimo dotácie, zo svojho, dotácia príde až tesne pred začiatkom .
veronikasad
02.07.14,19:27
Nájomné platíš za aké obdobie ?
anadejka
02.07.14,19:31
za august, potrebujem to zaplatiť do 5.7,mesiac vopred sa platí, takže už zajtra musím poslať, aby mu to prišlo. ale, keď tak nad tým premýšľam v podstate mi tam stačí uviesť moje osobné údaje a budem to potom môcť hodiť do účtovníctva, tak je? ak vychádzam z toho, že sa dajú zahrnúť aj vádavky, ktoré rok predchádzajú vzniku živnosti, a vtedy asi nik nemá živnosť ale figuruje len ako fo.
Alebo sa mýlim?
veronikasad
02.07.14,19:40
Stačia osobné údaje. Ak by si však platila nájom aj za mesiac júl (aby ti držali priestory), nebol by to daňový výdavok. Ak však máš nájom v podnikatelskom pláne, neviem či ti ho uzná UPSVaR, ak bude platený skôr ako je schválená dotácia (daň.výdavkom bude aj v prípade, že ti ho DU neuzná).
anadejka
02.07.14,19:49
Nájom mám aj v podnikateľskom pláne, ale ak by bol s tým problém, nedá sa to následne nejak preúčtovať? Za júl nebudem platiť, vyšiel mi nájomca v ústrety :)
anadejka
02.07.14,19:54
* prenajímateľ
veronikasad
02.07.14,20:07
Skôr než ten nájom zaplatíš, prever si na UPSVaR či ti uznajú čerpanie z dotácie. Preúčtovať sa to nedá, skôr dohodnúť s prenajímatelom že ho uhradíš až keď bude dotácia schválená a podpísaná zmluva (peniaze ešte na účte mať nemusíš)
anadejka
02.07.14,20:21
ďakujem za radu, budem to musieť obvolať, i keď už dopredu mám pocit, že mi to neuznajú lebo všetko tam okresavajú a zlé podmienky sú ohľadne tej dotácie a nemyslia na také veci.
anadejka
02.07.14,20:31
mohli by ste mi dať nejaký súkromný mail, kontakt? nechcem to tu písať, a chcem sa opýtať na iný spôsob riešenia tejto situácie. ďakujem.