zuzatko
02.07.14,22:00
Dobry den, chcela by som a opytat ked SZCO previedla auto ktore mala zaradene do majetku po odpisani do osobneho uzivania, nahlasi na danovy urad zanik danovej povinnosti k DzMV ku dnu prepisu. Vcera som telefonovala na finnancnu spravu a tam mi povedali ze prevodom do osobneho uzivania nezanika danova povinnost. Mate s tym niekto skusenosti. Prikladam vyjadrenie FS:

Z vyššie uvedeného vyplýva, že aj v čase, kedy je vozidlo nevyužité (je odstavené napr. z dôvodu nedostatku pracovných príležitostí, voľných dní - sobota, nedeľa, sviatok, z dôvodu práceneschopnosti, poruchy, opravy, ako aj z dôvodu sezónnej činnosti a pod.) je naplnený predmet dane z motorových vozidiel, čo znamená, že nepoužívaním vozidla každý deň, nedochádza k zániku daňovej povinnosti podľa § 89 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z., a preto vozidlo je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia
Vo všeobecnosti za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel možno považovať:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu
- krádež motorového vozidla (daňová povinnosť zanikne dňom krádeže).
Ak sa vozidlo neprestalo používať na podnikanie z vyššie uvedených dôvodov, tak u podnikateľa nedošlo k zániku daňovej povinnosti a vozidlo je naďalej predmetom dane z motorových vozidiel.

Dakujem
Peggynka
02.07.14,20:29
"Vo všeobecnosti":
novelizáciou § 89ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. s účinnosťou od 01.12.2012, podľa ktorého daňová povinnosť:
vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Miestna_dane/Pokyn_k_zaniku_dan_povinnosti_DzMV.pdf
Ja by som ho ani neprepisovala,keby som ho posunula napr.synovi.Načo platiť prepis.
To by ma zaujímalo,kto dal z FS takú "kvalifikovanú"odpoveď.
zuzatko
06.07.14,19:02
JUDr. Martin Ďuračík. Ja som nad tym tiez krutila hlavou. V piatok som si opat volala na FS a pani na telefone mi povedala ze vznika zanik, pretoze prepis auta z SZCO na obcana, aj ked sa jedna o rovnaku osobu sa povazuje akokebyho predala. Auto sme vyradili z majetku, urobili prepis a nevidim dovod zaniku. Lenze ked mi tento ich pravnik poslal takuto odpoved tak som ostala zdesena. A do telefonu ma presviedcal ze ak to auto nepreda nevznika jej zanik!!!!!
zuzatko
06.07.14,19:04
A dakujem za pomoc.
Peggynka
06.07.14,19:19
Asi by si mal pán naštudovať Pokyn FR (link,ktorý som dala).
xeva
02.11.14,08:02
Ak SZČO vyradí auto z obchodného majetku, ale na DI je naďalej vedené na jej IČO zaniká povinnosť platiť DzMV ? Alebo musí byť auto prepísané na fyzickú osobu ?
veronikasad
02.11.14,08:39
Používa auto ďalej na podnikanie ?
xeva
04.11.14,07:52
Nie, auto ďalej na podnikanie nepoužíva.
Žabinka
04.11.14,08:03
prečítala si si odpoveď od Peggy?? veď tam máš jasne napísané, kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy zaniká.. aj s linkom na daňovú správu..
a len na okraj. otázky sa nekladú do cudzích otázok.. v okienku Odpovedať je napísané, že sa tam píšu odpovede, nie otázky.. nabudúce si založ vlastnú otázku, ako káže etiketa porady..
xeva
04.11.14,17:07
Áno, odpoveď som si prečítala, aj pokyn FS a aj ostatné reakcie. Napriek tomu si myslím, že moja otázka nie taká, aby si vyžadovala založenie novej témy, je to otázka = reakcia na príspevok od zuzatko . Očakávala som reakcie typu - áno, je to totožná situácia, nie - pretože... To potom ak sa niekto pýta na problém SZČO a iný na ten istý problém u živnostníka malo by sa to objaviť v dvoch otázkach? nie som ešte celkom zžitá s novou Poradou, možno aj preto, že Slovensko sledujem "zvonku", ale zahlcovať ju sólo otázkami raz v červeno-bielom a potom v bielo-červenom ? ale ak si to etiketa porady vyžaduje, zariadim sa v budúcnosti tak, aby som sa jej držala. Ďakujem za upozornenie.
Žabinka
04.11.14,17:39
to som nevymyslela ja ;) tak má vraj fungovať "nová" porada.. nie je v tom nič osobné..
Ivana Halajová
03.01.15,14:51
Dobrý deň, ako som si čítala túto tému, chcela by som si len upresniť, keď SZČO prestala úplne používať auto na podnikanie, vyradí ho z obchodného majetku a prevedie do osobného užívania, odhlási z povinnosti na platenie DZMV, zmení na dopravnom inšpektoráte vedenie z IČO na RČ..stále je auto predmetom dane, keď podnikateľská činnosť daňovníka pokračuje aj keď ho nevyužíva na podnikanie?
marjankaj
03.01.15,14:55
FO s IČOm alebo bez IČa je vždy tá istá fyzická osoba. Nemá to vplyv ani na odhlasovanie na DI ani na daňovom úrade.
marjankaj
03.01.15,15:01
Nie je.
Ani sa nedivím takejto otázke, keď niektorí tiežprávnici sa vyjadrujú k tomu, čomu nerozumejú.