M3G
16.10.04,12:27
V internej smernici prijímam rozhodnutie-zahraničné faktúry samozdaňujem dňom prijatia(na vstupe aj na výstupe), z dôvodu aby som neporušoval zákon o účtovníctve t.j. aby účtovníctvo bolo prehľadné zrozumiteľné a správne. Správne síce nebude, ale bude prehľadné a zrozumiteľné. A 2 zásady sú viac ako jedna :confused:

Posúďte sami:

- MRP pod windows neumožňuje zadávať 2 kurzy, čo by nebol až taký problém.

- problém je, že obchodujeme s talianmi a oni si, bez ohľadu na to, že ich majitelia upozorňujú na bezodkladné zasielanie faktúr, posielajú faktúry ako chcú. Napríklad robím priznanie za 9 mesiac a z Talianska príde 6 faktúr, z toho 3 majú deň vystavenia v septembri, 1 má deň vystavenia v auguste a 2 faktúry majú deň vystavenia dokonca v júli. Pripomínam, že sme mesační platitelia...Doteraz som dával vždy dodatočné priznanie, ale už v tom začínam mať chaos - robím 9 mesiac priznanie a automaticky podávam dodatočné priznanie za 8 a 7 mesiac. Budem robiť 10 mesiac a budem podávať dodatočné priznanie za 9 a 8 mesiac, Budem robiť 11 mesiac a budem podávať dodatočné priznanie za 10 a 9 mesiac.

To je 3 priznania za 1 mesiac, z toho 1 riadne a 2 dodatočné. :eek:
Zuzka
16.10.04,10:46
No ... pekný guláš a ešte sa v ňom treba aj vyznať! Taliani si asi nerobia taký problém z daňového priznania, asi sa to u nich tak striktne nekontroluje ako u nás. Nič iné mi z toho nevychádza, vôbec ich to netrápi. Hmmm ... musíme im iba závidieť.
LudmilaZ
16.10.04,11:02
to M3G

asi sa mýliš, pretože podľa mojich vedomostí prijatú faktúru eviduješ do daňového priznania za obdobie v ktorom si faktúru prijal (bolo na to vydané myslím že DR SR aj opatrenie, len skús pohľadať), ibaže samozdanenie a odpočítanie dane má byť prepočítané kurzom zo dňa vystavenia faktúry. Ak sa zamyslíš, aj na JCD
bola a je ako základ dane tak aj DPH stanovená iným kurzom než akým eviduješ
nákup v účtovníctve (je to nejaký dokonca mesačný priemer, ktorý si stanovuje
colnica).
Preto je potrebné pri týchto faktúrach používať dva kurzy. Ja tiež používam MRP ale
pod Dosom, dlhšie som sa nemala čas pozrieť na Poradu , ale zrovna dnes som odpovedala na tému myslím, že MRP - faktúry, kde som popísala približne ako
spracovávame DPH (jeden doklad účtujeme najprv v KZPFA a potom ešte raz
v KDD len zdanenie a odpočítanie dane , čím môžeme používať tak dva rôzne kurzy,
ako aj dve rôzne daňové skupiny pre správne zaradenie do daňového priznania.
Ak máš záujem ozvi sa, len neručím za promptné spojenie, pretože sa nie veľmi orientujem v elektronických poštách. Väčšinou reagujem veľmi náhodne, keď sa mi
podarí na nejaký príspevok natrafiť.

Avšak tak ako mnohí z nás už si ani neviem predstaviť, že by som aspoň neskúsila
pohľadať názor niektorého člena Porady, keď nad niečím dumám.

Porada je skutočne super.
emily
16.10.04,13:29
[QUOTE=M3G]V internej smernici prijímam rozhodnutie-zahraničné faktúry samozdaňujem dňom prijatia(na vstupe aj na výstupe), z dôvodu aby som neporušoval zákon o účtovníctve t.j. aby účtovníctvo bolo prehľadné zrozumiteľné a správne. Správne síce nebude, ale bude prehľadné a zrozumiteľné. A 2 zásady sú viac ako jedna :confused:


M3G, ale veď porušíš zákon o DPH. Ako to budeš riešiť, keď Ti príde kontrola ? Ich nebude zaujímať Tvoja smernica. Na odpočet zo zahr. máš nárok až keď máš doklad, ale samozdanenie musíš robiť, keď máš tovar.
M3G
16.10.04,14:23
To emily:
Zákon poruším tak, či tak, tá interná smernica je pre nás menšie zlo.
Konkrétne sa nejedná o tovar ale služby. Pri tovare by nebol problem - vychádzam z dodacieho listu a už to nejak dopočítam. Ale so službami od talianov je problém. Sú to len taliani.



To LudmilaZ:
Niečo som započul, ale nenašiel som zatiaľ nejaké usmernenie k tomuto problému. Inak čo sa týka prepočtu: DPH prepočítavam podľa kurzu na faktúre, len zaradím to do iného mesiaca, to je ten problém. Podľa mňa toto je najlogickejšie riešenie, aj keď odporuje zákonu o DPH....
Už som si aj počítal pokutu od daňového úradu - a keďže nepripravujem štát o žiadne peniaze, nie je to až také strašné.
alexxandra
16.10.04,17:44
ak v konecnom dosledku stat neukratis,tak asi nie :-) Ale zalezi od kontroly a jej momentalneho rozpolozenia,lebo keby chcela ... chapes :-) Moja jedna klientka mala teraz kontrolu,no vlastne to jej nekontrolovali moju robotu,ja si na take veci davam pozor,a tiez tam mala zase prechod medzi mesiacmi,ze sluzbu vykonala v posledny den v mesiaci a vyfakturovala uz v dalsom mesiaci no a samozrejme to bolo zle,ale v ramci roka sa nic nestalo.Tak to nechali tak,lebo co v jednom mesiaci by ubrali,v druhom by museli pripocitat,a kto by to jedol :-) Hadam najlepsie sa v tichosti dohodnut so svojou spravkynou ... lenze ta ti na kontrolu nepride.Bud statocny! :-)
M3G
16.10.04,20:12
Ďakujem Saša za podporu :)