SiskaH.
03.07.14,08:53
Z §76, odst.5 mi vyplýva, že zamestnanci, znovu zamestnaní pri prechode zo SZCO do SRO nemajú nárok na Odstupné. Neviem však, či sa to týka aj Dohodárov alebo len zamestnancov na TPP. Živnosť ako taká ešte zostáva aktívna, len sme podali Odhlášky zamestnávateľa k 30.06. na SP, ZP, DÚ. a k 01.07. sme ho pod novým menom SRO prihlásili ako nového zamestnávateľa.
Veľmi pekne ďakujem za radu :)

Silvia
avalik
03.07.14,07:09
SZCO a sro su samostatne pravne subjekty.

§76
(5) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

Kedze vo vasom pripade pravdepodobne nenastal prechod prav a povinnosti z pracovnopravnych vztahov podla § 27 a nasl. ZP, a zamestnanec dostal riadnu vypoved podla § 63 ods. 1, písm. a) mam za to, ze mu prinalezi aj odstupne podla § 76 ods. 1 alebo 2 ... a § 76 ods. 5 nie je mozne pouzit.
SiskaH.
03.07.14,07:31
ďakujem veľmi pekne za reakciu. §27 hovorí o právnom nástupcovi. Tento náš prípad nespĺňa podmienky právneho nástupníctva?
avalik
03.07.14,08:11
ak existuje zmluva o predaji podniku medzi SZCO a sro podla § 476 a nasl. Obchodneho zakonnika, pojde o pravne nastupnictvo - v tom pripade ale zamestnanci nemali dostat vypoved ...
§ 480
Práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov k zamestnancom podniku prechádzajú z predávajúceho na kupujúceho.
SiskaH.
03.07.14,08:26
V našom prípade nešlo o predaj podniku. Z toho teda vyplýva, že všetci zamestnanci, ktorí spĺňajú podmienky podľa §76,odst.1 majú nárok na Odstupné .... nezáleží, či sú ďalej zamestnaní na TPP alebo DOPČ u nového zamestnávateľa. Pochopila som to správne?
Mám ešte jeden súvisiaci dotaz. Jedna zamestnankyňa je na Rodič.dovolenke. Tiež spĺňa podmienky (doba trvania u zamestnávateľa) na vyplatenie Odstupného. Ako treba postupovať v tomto prípade?
Ešte raz veľmi pekne ďakujem :)
Tweety
03.07.14,08:31
SiskaH.Mám ešte jeden súvisiaci dotaz. Jedna zamestnankyňa je na Rodič.dovolenke. Tiež spĺňa podmienky (doba trvania u zamestnávateľa) na vyplatenie Odstupného. Ako treba postupovať v tomto prípade?

Rovnako ako u ostatných, ktorým bola daná výpoveď.
avalik
03.07.14,09:00
ano ... podla ods. 1 - ak kazdemu uplynula riadna vypovedna doba a nebola dohoda o skonceni PP skor ako uplynie vypovedna doba podla zakona