martuska58
03.07.14,09:14
od januara som dôchodkyna priznali mi 211€+8,90 valorizačne,,,,mam odpracovanych 35 rokov10 mesiacov,,pred odchodom do dôchodku som bola na invalidnom,,zo 60%,,3 roky a posledny rok som pracovala,,poberala som 188,60€ ked som šla do dôchodku,,,myslím že môj dôchodok nebol spravne vypočitaný,odvolala som sa no posunula to soc.poistovna na súd,,,a viem že je to vopred prehrate čo mam robiť
Mila123
03.07.14,07:16
prečo si to myslíte, že je nesprávne vypočítaný?
Katy a R
03.07.14,13:22
čo robiť? - však zdôvodni, kde spravili chybu vo výpočte, ke´d bol zle vypočítaný!
nestačí si len myslieť.... - orientačne si môžeš spraviť prepočet aj na stránke SP - kuk sem: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-lhm/55347s
erik555
03.07.14,14:09
no asi preto, ze to je malo! ale toto malo je bezne v nasej krajine...
Xanti
03.07.14,19:18
No asi myslela výšku dôchodku, že sa vypláca ten čo je vyšší. No a asi počítala 188,60 / 60 * 100 = 314e dôchodok ...
ale nenapísala, koľko jej priznali na začiatku ID bez valorizácie tam by mohol tento vzorec platiť ... ale nie z valorizovaného dôchodku po rokoch.
Katy a R
03.07.14,19:32
myslieť si môžme všeličo ;) ... lenže bez údajov si môžme len tipovať - však tá kalkulačka celkom fajn pomôže
Xanti
04.07.14,07:14
To máš pravdu, :)
avalik
04.07.14,07:17
a v rozhodnuti o priznani dochodku sa neuvadza vypocet?
karakul
04.07.14,13:10
... no rád by som vedel, aké údaje sa majú zadávať do kalkulačky v tomto prípade, ak SD sa nesmie vypočítať z menšieho vymeriavacieho základu, ako bol vypočítaný ID...
Mária27
04.07.14,14:27
Ak vieš, že je to prehraté, napíš súdu, aby zastavil konanie.
Katy a R
04.07.14,15:39
upresnenie - cit zo zák o SP :
"Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku."
výpočet § 66 SD a § 73 ID
korela
04.07.14,16:37
Keď si nepodala do jedného mesiaca odvolanie do Socpoist, tak potom musí, ak je to do troch rokov po priznaní dôchodku, podať na súd. V TV bol spracovaný príspevok, padlo vysoké číslo koľko ľudí sa súdi, až ma to zarazilo, jedna pani čaká na rozhodnutie súdu 7 rokov!
Ale ak si myslíš, že máš pravdu, za pokus to stojí, ale kto bude platiť súdne poplatky, ak to prehráš. Niekto by mohol poradiť, ak je to niekde uvedené, alebo skúsenosť.
Ak by si vyhrala, aspoň by sa ti nazbierali peniaze.
karakul
04.07.14,16:37
... doslovnú citáciu si tiež viem nalistovať a bola mi známa, ak už odkazujete na kalkulačku SP, chcem vedieť metodiku dosadzovania súm do kalkulačky v prípade výpočtu SD v prípade ID... pochybujem, že zadávateľka otázky to tiež vie.
veronikasad
04.07.14,17:44
Celý spôsob výpočtu ID aj SD máš v rozhodnutí, ktoré si obdržala. V čom podľa teba SP urobila chybu ?
- vo výpočte osobného mzdového bodu ?
- nezapočítala ti niektoré obdobia ?
- zle vypočítala osobný mzdový bod za náhradné obdobie ?
veronikasad
04.07.14,17:51
Išla si do riadneho alebo predčasného starobného dôchodku ?
LydaLyda
06.07.14,11:33
Z môjho okolia, tí čo mali invalidný dôchodok a neprecovali napr.aj posledných 10-15 rokov, majú dôchodok okolo 350-400 Eur, a tí čo mali inv. dôchodok a ešte aj popritom pracovali, tak majú nižší dôchodok, ako tí, čo nerobili. Môj manžel je bývalý baník, v podzemí má odpravované 27 rokov, potom bol vyradený na povrch, dostal inv. dôchodok 236 Eur a popri tom si našiel prácu a bral MM. V 55 roku veku požiadal o starobný banícky dôchodok a dostal Rozhodnutie na 430 EUR (za prácu v podzemí za toľké roky). Takže asi takto to je s výpočtom dôchodku a ako sa majú tí čo poctivo robili a ako tí, ktorí nerobili posledné roky pred dôchodkom.
Othmar
27.07.14,15:30
v tomto štáte dôchodca nič nedosiahne, lebo tí čo o tom rozhodujú majú vysokánske platy a prisúdia si také dôchodky, že im je a bude celkom jedno z akej žobračenky žije dôchodca, ktorý poctivo pracoval 40 či 45 rokov. Hanbím sa, že tu žijem a na starobu kedy by sa mal už konečne štát o mňa postarať ( lebo celý život som sa staral o štát ja - poctivým platením daní) a zabezpečiť mi pokojný a pohodlný život, musím trpieť chudobou a báť sa že nebudem mať čo do úst. Ak by bol tento štát naozaj sociálny tak by mohol už konečne niečo urobiť plošne pre tých čo poctivo pracovali.Čo tak zvýšiť dôchodky o sumu 200 € a k tomu pripočítať súčasný dôchodok pre dôchodcov, ktorý poberajú pod 400€. Možno by to stálo štát menej ako 5 km diaľnic za rok a možno by to primälo ostatných ( aj rómov) aby začali poctivo pracovať a dôchodcovia súčasní aj budúci by boli vďační a možno by sa zapojili do rôznych dobrovoľných činností, za ktoré teraz musí štát platiť. Ak nie nezostáva nám nič iné iba sa naďalej hanbiť, že sme slovenskí penzisti. Tak čo Vláda Slovenska budeme sa tešiť, alebo hanbiť.
martinasent
26.08.15,11:23
mozem ja vsunut dotaz? Tato citacia plati len v pripade, ze clovek plynule prechadza z invalid. doch. do starobneho doch._? Ako sa bude pocitat SD v pripade, ze clovek pracoval 32 rokov, potom bol na invalidnom dochodku 5 rokov / potom mu ho zrusili / a dalsie roky az do SD bol nezamestnany? Aj tu plati, ze sa pri vypocte SD moze pouzit POMB ten, ktory bol pouzity na vypocet ID ( lebo je vyssi) a doba poistenia sa mu bude ratat 32 odpracov. rokov + 5 rokov ID, teda 37 rokov? Uvazujem spravne?
avalik
26.08.15,11:58
Otazky sa nezadavaju do komentarov, dole na stranke mas etiketu porady.