abcd.kates
03.07.14,11:17
Zamestnanec má základnú mzdu nižšiu ako je zákonom stanovená minimálna mzda, no spolu s príplatkami, prémiami a pod má hrubú mzdu vyššiu ako má byť minimálna. Takže zamestnávateľ porušuje zákon, či nie?
Tweety
03.07.14,09:18
ÁNo, porušuje,
Jozef Toman
04.07.14,07:54
Neporušuje. tarifná mzda môže byť nižšia ako minimálna mzda, ale mzda aj s príplatkami nemôže byť nižšia ako minimálna mzda (vtedy sa musí poskytnúť doplatok do minimálnej mzdy).
Zuzanka_ba
04.07.14,10:47
abcd.kates píše, že "spolu s príplatkami, prémiami a pod" atď.

Predpokladám, že príplatky má pracovník za prácu v noci či nadčasy?

V tom prípade zamestnávateľ zákon porušuje. Vyplýva to podľa mňa aj z logiky veci, veď načo by boli zákonom stanovené príplatky, ak by sme mohli zamestnanca nechať robiť na smeny za takú istú minimálnu mzdu ako keby sme ho mali v práci len pondelok-piatok.

Ak dostáva zamestnanec nejaké prémie a tými sa dorovnáva mzda, situácia je zložitejšia, takýto mám názor:

1) Ak mu vyplýva vyplatenie prémií zo zmluvy (napríklad má v zmluve alebo v pracovnom poriadku podmienku, že musí celý mesiac prekračovať stanovenú normu, alebo dosahovať excelentné výsledky v oblasti kvality práce, atď), tak sa jedná v podstate o pohyblivú zložku mzdy, ktorú si musel nejak zaslúžiť, preto sa to volá prémia/odmena. Na získanie minimálnej mzdy by zamestnanec nemal mať stanovené extra podmienky, len vďaka ktorým môže získať "odmenu", ktorá mu dorovná mzdu aspoň do takejto sumy.
Prémia/odmena by mala slúžiť na ocenenie a ďalšie motivovanie zamestnanca, nie na odstraňovanie následkov toho, že má úboho nízku tarifnú mzdu.

2) Ak zamestnávateľ vypláca prémie len tak, ako sa mu zapáči, tak je to len hra so slovíčkami, lebo v skutočnosti sa jedná o doplatok mzdy. Každopádne sa jedná o zavádzanie zamestnanca.

Ešte zo ZP:

§ 120
Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.
Zuzanka_ba
04.07.14,10:48
Podľa mňa porušuje, pridala som vlastnú odpoveď.
Jozef Toman
04.07.14,13:18
§ 119 ods. 1 ZP Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

Definicia mudy - § 118 = vsetko (tarifa+priplatky, tieto spadaju pod pojem mzda)
Je potrebne si pouzriet aj niektore kolektivne zmluvy vyssieho stupna a tie ktore budu mozno rozsirene na odvetvie, kde je zakladna tarifa nizsia ako minimalna mzda. Vid stranka MPSVR SR
Zuzanka_ba
04.07.14,13:24
Viď § 120, ods. 2, ako som už hore uvádzala - "Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa" atď atď. sa vzťahuje na prípad, keď nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, z toho som vychádzala.

Takže pravda je taká, že ja mám pravdu v prípade, ak zamestnanec nespadá pod kolektívnu zmluvu; vy máte pravdu, ak pod takú zmluvu spadá a ak majú v tej kolektívnej zmluve naozaj dohodnuté také podmienky.